Rada EU porušila Lisabonskou smlouvu? Senátor Michálek mluví o kvótách, chválí Austrálii

Praha - Senátor Libor Michálek si není jistý, kdo porušil ve věci uprchlických kvót unijní právo. Připouští, že to nejsou státy, které je odmítají, ale možná sama Rada Evropské unie. Dodává, že Unie nemůže uhlídat to, zda migranti zůstanou v zemi, která jim bude přidělena. Jako efektivní příklad řešení migrační krize uvádí Austrálii.

Senátor Libor Michálek na svém blogu vstoupil do debaty o oprávněnosti kritik na adresu některých evropských zemí, včetně Česka, které zaznívají kvůli odmítání tzv. uprchlických kvót. Na celou problematiku nabídl zcela alternativní pohled. Lisabonskou smlouvu a tedy unijní právo prý totiž nemusely porušit země, které odmítají kvóty, ale sama Rada Evropské unie. 

"V článku 78 odst. 3 Smlouvy o fungování EU se píše: „Ocitnou-li se jeden nebo více členských států ve stavu nouze v důsledku náhlého přílivu státních příslušníků třetích zemí, může Rada na návrh Komise přijmout ve prospěch dotyčných členských států dočasná opatření. Rada rozhoduje po konzultaci s Evropským parlamentem," uvádí Michálek. Pro Michálka je klíčové slovo dočasný. 

"Dříve se za např. za dočasný pobyt sovětských vojsk na našem území považovala doba 20 i více let. V současnosti se ale touto dobou rozumí nebo by mělo rozumět maximálně 24 měsíců," upřesňuje. Trvalý relokační mechanismus, tedy systém uprchlických kvót, podle Michálka nemá s dočasností nic společného.

Stanovení migračních kvót jde prý proti svobodě uprchlíka vybrat si zemi, kde požádá o azyl. "I kdyby Česká republika přijala 1000 nebo více uprchlíků, nemůže jim bránit ve svobodě pohybu. Zkušenost s iráckými uprchlíky ukázala, jak se ze dne na den může situace změnit. Jeden den se celá rodina může dušovat, že chtějí v Česku žít a pracovat," píše. 

Připouští, že Lisabonská smlouva už ze své podstaty částečně omezuje státní suverenitu. "Když se Ústavní soud ovšem problémem omezení suverenity zabýval, dospěl k názoru, že Lisabonská smlouva není protiústavní," dodává. Dle Michálka tvoří až 70 procent naší legislativy něco, co bylo určeno právem Unie. "Má-li se ovšem hovořit o nějaké míře nezávislosti, neměl by tento podíl být větší než 50%. Nechce-li EU čelit dalším exitům, měla by mluvit do méně věcí," míní senátor.

Jako dobrý příklad řešení migrační krize zmiňuje Austrálii, kdy australské námořnictvo efektivně zastavuje a vrací lodě zpět na ostrovy určené pro migranty. "Říká se, že stát, který není schopen ochránit své hranice, nemá právo na existenci," uzavírá Michálek. 

Související

CZK

Investiční fondy? Pozor, některé přijdou od roku 2019 o nižší zdanění

Některé z investičních fondů od příštího roku přijdou o možnost výhodnějšího zdanění pětiprocentní sazbou daně z příjmů místo 19procentní sazby. Platit to bude pro fondy, v nichž by některá právnická osoba vlastnila více než desetiprocentní podíl. Změnu přináší novela zákona o daních z příjmů, která vstoupí v účinnost 1. ledna.
Libor Michálek

Hilšer vs. Michálek: Vzdát se kandidatury? Za bývalého prezidentského kandidáta se postavila řada známých tváří

Současný senátor za Prahu 2 Libor Michálek se tento týden na svém facebookovém profilu ohradil proti vyjádření Marka Hilšera. Ten v pondělním vysílání Radiožurnálu zpochybnil aktivní roli Michálka při podpoře jeho prezidentské kampaně. V důsledku toho Michálek zveřejnil mailovou komunikaci mezi ním a Hilšerem, aby dokázal, že se v jeho prezidentské kampani aktivně angažoval.

Více souvisejících

Libor Michálek senát migrace

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy