Švagr Babiše hrál v dotačním podvodu k Čapímu hnízdu jednu z klíčových rolí, tvrdí policie

Praha - V souvislosti s žádostí o vydání poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka (oba ANO) kvůli dotacím na farmu Čapí hnízdo vyplouvají na povrch další informace. Podle Českého rozhlasu si Babišovi blízcí přeprodávali akcie Čapího hnízda, aby zametli stopy vedoucí ke koncernu Agrofert.

Podle serveru Českého rozhlasu iRozhlas hráli spolupracovníci a blízcí Andreje Babiše v údajném dotačním podvodu na farmu Čapí hnízdo mnohem větší roli. Babišovi blízcí měli skoupit akcie Čapího hnízda - po pěti Babišova dcera Adriana Bobeková, další jeho syn Andrej a dalších deset manželka Monika Babišová. 

V policejní žádosti o vydání poslanců Sněmovnou hraje jednu z klíčových rolí bratr Moniky, Martin Herodes. Ten měl podle policistů provést "zastírací manévr". Podle serveru iRozhlas se do celé kauzy vložil Herodes v půli února 2008, kdy uzavřel tři fiktivní smlouvy. Nejprve měl Herodes skoupit jednu akcii na majitele společnosti Farma Čapí hnízdo od Babišovy dcery Adriany, následně i od syna Babiše Andreje. Od své sestry Moniky kupuje všech deset akcií. 

Ve výsledku se tak Herodes stává většinovým akcionářem Farmy Čapí hnízdo. "Tento účelový převod Herodes provedl zcela vědomě, aby znepřehlednil vlastnickou strukturu společnosti Farma Čapí hnízdo. Jediným účelem těchto fiktivních převodů akcií bylo další zastření identity skutečného vlastníka a osoby s vlivem na tuto společnost, tedy Andreje Babiše," stojí v žádosti, kterou má Český rozhlas k dispozici. Herodesovi mělo jít také o to, aby Babišovi blízcí neměli podíl na základním kapitálu vyšší než 25 procent. To by totiž Farma Čapí hnízdo byla partnerským podnikem Agrofertu a na potřebnou dotaci by nemohla dosáhnout.

Kvůli Herodesově machinaci se tak Čapí hnízdo mohlo ucházet o dotaci v hodnotě 50 milionů jako malý a střední podnik. 

"Jde o naprosto nepravdivé a nehorázné tvrzení policie! Žádné osoby, které jsou uváděné v médiích, nepostupovaly v rozporu se zákonem!" reagoval Babiš pro iROZHLAS.cz. Zopakoval tak své stanovisko, které pronesl po úterním odhalení pasáží z policejní žádosti deníkem Právo. Rozhlasu se nepodařilo zkontaktovat přímo Herodese. 

V policejní žádosti kromě Babiše a Faltýnka figurují i spolupracovníci a manažeři ze společnosti ZZN Pelhřimov. Konkrétně se jedná o Zdeňka Kubisku a Jana Platila. Faltýnek měl působit ve vedení této společnosti v době, kdy došlo k jejímu vyvedení z koncernu Agrofert. V žádosti lze nalézt i náměstkyni jihlavského primátora Janu Mayerovou, Josefa Nenádala a Luďka Kalivodu. Tito tři měli jako manažeři Farmy Čapí hnízdo žádost o dotaci připravovat.  Podle deníku Právo by se stíhání mohlo týkat i někdejšího šéfa ROP Střední Čechy Marka Kupsy, pod jehož vedením středočeský dotační úřad projekt schválil i přes nepříznivé posudky.

Mandátový a imunitní výbor Sněmovny bude žádost posuzovat už tento pátek, kdy však bude o vydání poslanců jednat Sněmovna, jisté není. 

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš Čapí hnízdo Monika Babišová Český rozhlas

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy