ČSSD je nepoučitelná? Fiala zkritizoval její daňové návrhy

Praha - Předseda ODS opět kritizuje vládní ČSSD. Tentokrát se mu nelíbí, s jakými daňovými opatřeními by sociální demokraté počítali, pokud uspějí ve volbách. Fiala se domnívá, že vláda by lidi měla nechat "na pokoji" a ČSSD je s ohledem na své návrhy "nepoučitelná".

V tiskové zprávě se předseda občanských demokratů podivuje nad daňovými opatřeními ČSSD volebního lídra Lubomíra Zaorálka. 

"ČSSD je ve svých daňových návrzích nepoučitelná. Místo toho, aby nechala lidi na pokoji, chce jim po volbách podle vyjádření lídra ČSSD Lubomíra Zaorálka zvyšovat daně. To je pro ODS zcela nepřijatelné. Zvýšení čistých mezd pro všechny zaměstnance cestou snížení daní je pro ODS i jedním ze základních kamenů Vyšehradské deklarace, kterou jsme představili tento týden," míní Fiala. 

"Nejhorší je, že pro své daňové experimenty nemá ČSSD žádný důvěryhodný plán. Jednou chce zvyšovat daně lidem s příjmy nad 50 tisíc hrubého, o pár týdnů později zjistí, že přestřelila, a mění názor - najednou je to přes 80 tisíc. Toto daňové střílení od boku nakonec nejspíš skončí tak, že ČSSD pro jistotu zvýší daně všem," varuje předseda ODS.

ČSSD má ve svém oficiálním programu stanoveno, že sníží daně malým a středním podnikům se současným zavedením progresivního zdanění velkých firem s vysokými zisky. Změnit chce i zdanění fyzických osob. "Zavedeme progresivní zdanění příjmů fyzických osob a tím snížíme daně a zvýšíme příjem 98 % zaměstnanců. Pouze 2 % lidí s nejvyššími příjmy se nově bude na daních podílet víc," stojí v programu k daňovým úpravám. 

ČSSD na jaře uvedla, že progresivní daň by se týkala osob pobírajících mzdy vyšší než 50 tisíc korun. Podle volebního lídra strany Lubomíra Zaorálka bude ale ČSSD nově prosazovat progresivní zdanění až od 80 tisíc korun. Zaorálek to uvedl v sobotních Událostech ČT.  „Více zdaňujeme bohaté, v tomto případě nad 80 tisíc, a více dáváme těm pod 80 tisíc. Hluboký smysl progresivního zdanění je v tom, že pomáhá budovat sociální smír ve společnosti,“ uvedl Zaorálek. 

ODS by chtěla zavést rovnou 15procentní daň z hrubé mzdy pro všechny zaměstnance, což by dle propočtů strany zvýšilo mzdy o cca 7 procent. "K tomu chceme i snížit odvody placené zaměstnavatelem," dodává Fiala. 

Související

Více souvisejících

ODS Daně ČSSD Petr Fiala Lubomír Zaorálek

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Boris Jelcin

Jelcin před 30 lety rozpustil parlament. Šlo o tvrdý mocenský střet, ne o souboj idejí, hodnotí Holzer

Dne 21. září 1993 se tehdejší ruský prezident Boris Jelcin rozhodl rozpustit parlament. Krok, který neměl oporu v platné ústavě, výrazně eskaloval politickou krizi v zemi, jež následně vyústila v násilnosti s několika stovkami mrtvých. Politolog Jan Holzer se nicméně nedomnívá, že by se jednalo o zásadní moment pro přehodnocení přístupu Západu vůči postsovětskému Rusku. Profesor z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomíná, že aktérů, kteří by výrazně podporovali ryze demokratické principy, bylo na ruské politické scéně naprosté minimum. Podle odborníka převládlo mocenské uvažování a hledání řešení bez ohledu na pevné ideové konstanty. Pokládá proto i otázku, zda Západ raději neupřednostnil sociálně-ekonomickou a územní stabilizaci Ruska před vizí jeho demokratizace.   

před 35 minutami

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Americké námořnictvo (U.S. Navy SEALs)

Američané se proti Číně musí dobře připravit. Případný brutální a drahý konflikt má změnit nová koncepce

Pokud někdy dojde k ozbrojenému konfliktu mezi americkou a čínskou armádou, Washington bude mít strategickou nevýhodu. Armáda Spojených států sice má ohromně silné letectvo a loďstvo, jenže vzdálenost, na kterých musí v Tichém oceánu fungovat, jsou obrovské. Mezi San Diegem na západním pobřežím USA a základnou Iwakuni na japonském území leží bezmála deset tisíc kilometrů zdánlivě nekonečné vodní plochy. Pomoct má nové koncepce, která ale čelí kruté realitě – válka mezi Čínou a USA by skončila brutálním krveprolitím, paralyzujícím obě armády. 

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Ázerbájdžánská armáda

Ázerbájdžán v Karabachu údajně ovládl desítky pozic. Úřady přistoupily na příměří

Ázerbájdžán tvrdí, že jeho ozbrojené síly převzaly v Náhorním Karabachu kontrolu nad desítkami vojenských pozic, které měli dříve v rukou tamní arménští separatisté. Operaci ale ukončí, až separatisté složí zbraně, řekl prezident Ilham Alijev v telefonátu s americkým ministrem zahraničí Antonym Blinkenem. Úřady Náhorního Karabachu následně přistoupily na příměří.

včera

včera

včera

traktor

Spor o ukrajinské plodiny sílí. Bulharsko zakazuje dovoz semen, Polsko hrozí dalším embargem

Spor o dovoz zemědělských plodin z Ukrajiny se vyostřuje. Zatímco Kyjev podá žalobu proti Polsku, Maďarsku a Slovensku za jejich rozhodnutí odmítnout ukončení zákazu dovozu ukrajinských zemědělských produktů, jak informoval server EuroZprávy.cz, bulharská vláda schválila dočasné zastavení dovozu slunečnicových semen. Polsko následně varovalo, že může zákaz dovozu ukrajinského obilí rozšířit na další ukrajinské zemědělské produkty.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Uzavřeno. Fiala už setkání Blažka s lobbistou Nejedlým řešit nebude

Premiér Petr Fiala považuje kauzu týkající se setkání ministra spravedlnosti Pavla Blažka s lobbistou Martinem Nejedlým za uzavřenou. Řekl to dnes novinářům při návštěvě Loun.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy