Populistický vítěz voleb Babiš uspěl i přes skandály, teď ale nemá s kým jednat o koalici, píše Bloomberg

Praha - Tři dny po ukončení českých podzimních voleb stále není klid ani v zahraničním tisku, který se živě zajímá o situaci v České republice. Tentokrát Bloomberg s Associated Press zkoumají, jak vzniká vládnoucí koalice v Praze. Největší zájem pak budí fakt, že absolutní vítěz voleb má problémy najít partnery.

Miliardář a byznysmen Andrej Babiš byl už druhým nejbohatším muže České republiky, nyní si však připíše i prvenství, protože bude pravděpodobně nejmocnějším politikem, a to i přes skandály ohledně podvodu a zneužití finančních dotací. Má však před sebou velký problém, jeho potenciální koaliční partneři raději dávají přednost opozici, někteří by ho chtěli vidět i ve vězení a bez váhání znovu odhlasují jeho vydání k trestnímu vyšetřování.

Pondělní jednání mu nevyšla příliš slavně. Jeho předchozí koaliční partneři, sociální demokraté (ČSSD) a lidovci (KDU-ČSL), odmítli další spolupráci, stejně tak občanští demokraté (ODS), kteří překvapivě skončili druzí. Všechny tři strany tvrdily, že jim vadí nejasnost kolem podvodného jednání Babiše, který měla teď vyšetřit policie.

"Český Berlusconi" nebo také "český Trump", jak píší v zahraničí, má teď jediného spojence, a to prezidenta Miloše Zemana. ten již dříve potvrdil, že začátkem příštího týdne předá Andreji Babišovi mandát a prověří ho sestavením nové vlády, problém je, že lídr ANO má teď problém sehnat někoho, kdo by vedle něj usedl.

Babišovi skandály tak neodradily voliče, ale partnery rozhodně ano. Největší pozornost budí aféra kolem jeho areálu Čapí hnízdo. Zde měl politik zneužít 2 miliony eur z evropských dotací ke svým soukromým účelům, přitom peníze měly sloužit pro podporu malých a středních podniků, kam jeho impérium Agrofert rozhodně nezapadá.

Bloomberg si také všímá toho, že Babiš stále neočistil své jméno od kauzy, ve které měl údajně spolupracovat s StB. V zahraničí také píší o tom, že Češi stále brojí proti komunistům ve vládě, ale nevadí jim zvolit si za premiéra člověka, jehož minulost je nejasná a kdo možná spolupracoval jako udavač s tajnou službou.

V sázce je také otázka, jak se Andrej Babiš vlastně dostal ke svému bohatství. Podle Forbes má momentálně majetek v hodnotě 4,1 miliard dolarů, což ho činí bohatšího než je americký prezident Donald Trump. Kontroverzi pak vyvolává i fakt, že Babiš je majitelem vlivných novin a nakladatelství a má tak všechny prostředky k tomu, aby ovlivnil veřejné mínění.

Babiš se výrazně prosadil v politice v roce 2013, kdy jeho hnutí ANO slibovalo zatočení s korupcí ve vládě. Jeho citát "všichni kradou" se stalo mezi voliči velmi oblíbeným, stejně tak jako slib, že sníží daně na pivu. Pro národ milovníků zlatavého moku to byla trefa do černého. Na mezinárodní úrovni se zase opřel tvrdě do Evropské unie a řekl jasné "ne" přijímání eura.

Svět i Česká republika nyní sledují, jakou taktiku nakonec Babiš zvolí při sestavování vlády. Zemědělský a mediální baron odmítl spolupráci s anti-muslimskou SPD nebo komunisty, na výběr mu tam však mnoho stran už nezbývá. V sázce je také otázka, zda ho nová Sněmovna nezbaví opět imunity a nevydá ho policistům k vyšetřování.

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš volby 2017 koalice

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy