Populistický vítěz voleb Babiš uspěl i přes skandály, teď ale nemá s kým jednat o koalici, píše Bloomberg

Praha - Tři dny po ukončení českých podzimních voleb stále není klid ani v zahraničním tisku, který se živě zajímá o situaci v České republice. Tentokrát Bloomberg s Associated Press zkoumají, jak vzniká vládnoucí koalice v Praze. Největší zájem pak budí fakt, že absolutní vítěz voleb má problémy najít partnery.

Miliardář a byznysmen Andrej Babiš byl už druhým nejbohatším muže České republiky, nyní si však připíše i prvenství, protože bude pravděpodobně nejmocnějším politikem, a to i přes skandály ohledně podvodu a zneužití finančních dotací. Má však před sebou velký problém, jeho potenciální koaliční partneři raději dávají přednost opozici, někteří by ho chtěli vidět i ve vězení a bez váhání znovu odhlasují jeho vydání k trestnímu vyšetřování.

Pondělní jednání mu nevyšla příliš slavně. Jeho předchozí koaliční partneři, sociální demokraté (ČSSD) a lidovci (KDU-ČSL), odmítli další spolupráci, stejně tak občanští demokraté (ODS), kteří překvapivě skončili druzí. Všechny tři strany tvrdily, že jim vadí nejasnost kolem podvodného jednání Babiše, který měla teď vyšetřit policie.

"Český Berlusconi" nebo také "český Trump", jak píší v zahraničí, má teď jediného spojence, a to prezidenta Miloše Zemana. ten již dříve potvrdil, že začátkem příštího týdne předá Andreji Babišovi mandát a prověří ho sestavením nové vlády, problém je, že lídr ANO má teď problém sehnat někoho, kdo by vedle něj usedl.

Babišovi skandály tak neodradily voliče, ale partnery rozhodně ano. Největší pozornost budí aféra kolem jeho areálu Čapí hnízdo. Zde měl politik zneužít 2 miliony eur z evropských dotací ke svým soukromým účelům, přitom peníze měly sloužit pro podporu malých a středních podniků, kam jeho impérium Agrofert rozhodně nezapadá.

Bloomberg si také všímá toho, že Babiš stále neočistil své jméno od kauzy, ve které měl údajně spolupracovat s StB. V zahraničí také píší o tom, že Češi stále brojí proti komunistům ve vládě, ale nevadí jim zvolit si za premiéra člověka, jehož minulost je nejasná a kdo možná spolupracoval jako udavač s tajnou službou.

V sázce je také otázka, jak se Andrej Babiš vlastně dostal ke svému bohatství. Podle Forbes má momentálně majetek v hodnotě 4,1 miliard dolarů, což ho činí bohatšího než je americký prezident Donald Trump. Kontroverzi pak vyvolává i fakt, že Babiš je majitelem vlivných novin a nakladatelství a má tak všechny prostředky k tomu, aby ovlivnil veřejné mínění.

Babiš se výrazně prosadil v politice v roce 2013, kdy jeho hnutí ANO slibovalo zatočení s korupcí ve vládě. Jeho citát "všichni kradou" se stalo mezi voliči velmi oblíbeným, stejně tak jako slib, že sníží daně na pivu. Pro národ milovníků zlatavého moku to byla trefa do černého. Na mezinárodní úrovni se zase opřel tvrdě do Evropské unie a řekl jasné "ne" přijímání eura.

Svět i Česká republika nyní sledují, jakou taktiku nakonec Babiš zvolí při sestavování vlády. Zemědělský a mediální baron odmítl spolupráci s anti-muslimskou SPD nebo komunisty, na výběr mu tam však mnoho stran už nezbývá. V sázce je také otázka, zda ho nová Sněmovna nezbaví opět imunity a nevydá ho policistům k vyšetřování.

Související

Andrej Babiš

Babiš ve Sněmovně cupoval důchodovou reformu. Jde prý o okrádání seniorů

Poslanci ve středu přerušili až do pátku mimořádnou schůzi, na které jde do finále schvalování důchodové reformy. Slovo si během jednání vzal Andrej Babiš (ANO). Podle expremiéra o žádnou reformu nejde. Babiš také kritizoval výši lednové valorizace. ANO by podle jeho slov přidávalo důchodcům více peněz a zastropovalo by důchodový věk. 

Více souvisejících

Andrej Babiš volby 2017 koalice

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 5 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy