Populistický vítěz voleb Babiš uspěl i přes skandály, teď ale nemá s kým jednat o koalici, píše Bloomberg

Praha - Tři dny po ukončení českých podzimních voleb stále není klid ani v zahraničním tisku, který se živě zajímá o situaci v České republice. Tentokrát Bloomberg s Associated Press zkoumají, jak vzniká vládnoucí koalice v Praze. Největší zájem pak budí fakt, že absolutní vítěz voleb má problémy najít partnery.

Miliardář a byznysmen Andrej Babiš byl už druhým nejbohatším muže České republiky, nyní si však připíše i prvenství, protože bude pravděpodobně nejmocnějším politikem, a to i přes skandály ohledně podvodu a zneužití finančních dotací. Má však před sebou velký problém, jeho potenciální koaliční partneři raději dávají přednost opozici, někteří by ho chtěli vidět i ve vězení a bez váhání znovu odhlasují jeho vydání k trestnímu vyšetřování.

Pondělní jednání mu nevyšla příliš slavně. Jeho předchozí koaliční partneři, sociální demokraté (ČSSD) a lidovci (KDU-ČSL), odmítli další spolupráci, stejně tak občanští demokraté (ODS), kteří překvapivě skončili druzí. Všechny tři strany tvrdily, že jim vadí nejasnost kolem podvodného jednání Babiše, který měla teď vyšetřit policie.

"Český Berlusconi" nebo také "český Trump", jak píší v zahraničí, má teď jediného spojence, a to prezidenta Miloše Zemana. ten již dříve potvrdil, že začátkem příštího týdne předá Andreji Babišovi mandát a prověří ho sestavením nové vlády, problém je, že lídr ANO má teď problém sehnat někoho, kdo by vedle něj usedl.

Babišovi skandály tak neodradily voliče, ale partnery rozhodně ano. Největší pozornost budí aféra kolem jeho areálu Čapí hnízdo. Zde měl politik zneužít 2 miliony eur z evropských dotací ke svým soukromým účelům, přitom peníze měly sloužit pro podporu malých a středních podniků, kam jeho impérium Agrofert rozhodně nezapadá.

Bloomberg si také všímá toho, že Babiš stále neočistil své jméno od kauzy, ve které měl údajně spolupracovat s StB. V zahraničí také píší o tom, že Češi stále brojí proti komunistům ve vládě, ale nevadí jim zvolit si za premiéra člověka, jehož minulost je nejasná a kdo možná spolupracoval jako udavač s tajnou službou.

V sázce je také otázka, jak se Andrej Babiš vlastně dostal ke svému bohatství. Podle Forbes má momentálně majetek v hodnotě 4,1 miliard dolarů, což ho činí bohatšího než je americký prezident Donald Trump. Kontroverzi pak vyvolává i fakt, že Babiš je majitelem vlivných novin a nakladatelství a má tak všechny prostředky k tomu, aby ovlivnil veřejné mínění.

Babiš se výrazně prosadil v politice v roce 2013, kdy jeho hnutí ANO slibovalo zatočení s korupcí ve vládě. Jeho citát "všichni kradou" se stalo mezi voliči velmi oblíbeným, stejně tak jako slib, že sníží daně na pivu. Pro národ milovníků zlatavého moku to byla trefa do černého. Na mezinárodní úrovni se zase opřel tvrdě do Evropské unie a řekl jasné "ne" přijímání eura.

Svět i Česká republika nyní sledují, jakou taktiku nakonec Babiš zvolí při sestavování vlády. Zemědělský a mediální baron odmítl spolupráci s anti-muslimskou SPD nebo komunisty, na výběr mu tam však mnoho stran už nezbývá. V sázce je také otázka, zda ho nová Sněmovna nezbaví opět imunity a nevydá ho policistům k vyšetřování.

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš volby 2017 koalice

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy