Praha - Piráti v neděli navrhli, aby opozice získala vedení všech výborů ve Sněmovně. Lidovci to pokládají za neadekvátní. Podle STAN bude rozdělení výborů záležet na slušnosti budoucí vládní koalice, zatím ale není jasné, kdo ji bude tvořit.
"Myslím, že to je neadekvátní. Každopádně jsou výbory a komise, které by měla mít jen opozice," sdělil ČTK předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Lidovci už dříve vyjádřili přesvědčení, že by opozice měla kontrolovat sněmovní komise pro dohled nad tajnými službami, protože to považují za nástroj pro zachování demokracie. Opozice by podle nich měla mít i předsedu bezpečnostního výboru.
Předseda ODS Petr Fiala na facebooku napsal, že nerozumí tomu, proč by ANO nemělo mít předsedu žádného výboru. Podle něj má hnutí oprávněný nárok na poměrné zastoupení v čele sněmovních výborů.
"Nevidím důvod, proč vylučovat z vedení výborů strany, které se budou podílet na vládní odpovědnosti," napsal ČTK předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka. Zároveň ale upozornil, že opozice by měla řídit komise, které dohlížejí na činnost tajných služeb,
"Obsazení vedení výborů bude na slušnosti koalice a její dohodě s opozicí," napsal ČTK předseda STAN Petr Gazdík. Upozornil zároveň, že v nynější povolební situaci není zcela jasné, které strany budou patřit ke koalici a které k opozici.
"To se ukáže právě při ustavující schůzi, volbě předsedy a orgánů Sněmovny. I Piráti se budou muset rozhodnout, kam chtějí patřit," poukázal na víkendové rozhodnutí pirátského poslaneckého klubu, který potvrdil dřívější stanovisko, že na předsedu Sněmovny podpoří Radka Vondráčka (ANO).
Totéž připomněl i Bělobrádek. "Otázkou je, zda Piráti jsou opozice, když chtějí udělat dohodu s ANO, SPD a KSČM o vedení Sněmovny," uvedl.
"Jestliže jsou Piráti ochotni připustit vládu bez důvěry, tak připouští vládu bez kontroly. A žádní předsedové výborů tomu nemohou významným způsobem pomoci," reagoval na rozhodnutí Pirátů podpořit Vondráčka do čela Sněmovny předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.
Podotkl, že kdyby opozice měla vést všechny sněmovní výbory, musela by mít v dolní komoře většinu. "A to je nesmysl. Většinu musí mít vláda. Musí být jasné, jaká většina té vládě, ať už menšinové nebo koaliční, pomůže vládnout. Proto měl pan prezident (Miloš Zeman) dodržet svůj zvyk a chtít po panu Babišovi, aby mu označil těch 101 poslanců," řekl Kalousek ČTK.
Související
OBRAZEM: Předsedou Pirátů zůstává Hřib. Pozici obhájil hned v prvním kole
Piráti zvolili kompletní předsednictvo. Místopředsedy jsou Šmída i Richterová
Česká pirátská strana , KDU - ČSL , Starostové a nezávislí (STAN) , Pavel Bělobrádek , Petr Gazdík , hnutí ANO , Poslanecká sněmovna , Miroslav Kalousek , ODS
Aktuálně se děje
před 29 minutami
Vláda volební období neustojí? Stropnický si posvítil na Babiše, nešetřil ani Macinku
před 2 hodinami
OBRAZEM: Takhle Zemi lidstvo ještě nevidělo. Mise Artemis II přepsala dějiny kosmonautiky
před 3 hodinami
Ministr zahraničí nemůže zakázat prezidentovi zastupovat zemi, řekl studentům Pavel
před 4 hodinami
Írán vyzval občany, aby chránili infrastrukturu vlastním tělem. Kolem elektráren tvoří lidské řetězy
před 4 hodinami
„Jsem vám k službám.“ Maďarskem otřásá nový skandál, Orbán nabízel Putinovi naprostou oddanost
před 5 hodinami
EU se snaží potlačit maďarský lid, protože nemá v oblibě lídra, který stojí za občany, perlí Vance v Budapešti
před 6 hodinami
Celá civilizace dnes večer zemře, prohlásil Trump. USA útočí na ostrov Charg, Izrael likviduje íránskou dopravní síť
před 6 hodinami
Ministerstvo zveřejnilo maximální ceny pohonných hmot na středu
před 8 hodinami
Vance přistál v Maďarsku. Zlatý věk, událost desetiletí, nešetří chválou Orbánovi lidé
před 8 hodinami
Orbán je trnem v oku Evropské unie. Do voleb vkládá velké naděje
před 9 hodinami
The Times: Modžtába Chameneí je v kritickém stavu neschopen řídit zemi. Írán mu chystá hrob
před 10 hodinami
Ve Francii havaroval vysokorychlostní vlak TGV. Po srážce s kamionem je mnoho zraněných
před 11 hodinami
Do voleb v Maďarsku zbývá necelý týden. Trump posílá Orbánovi silnou zbraň
před 11 hodinami
Co bude po vypršení ultimáta? Írán ustoupit nehodlá, Trumpa staví do parové pozice
před 12 hodinami
Během noci na středu můžeme zlikvidovat celý Írán, tvrdí Trump
před 14 hodinami
Mrazivé noční počasí představuje problém. Meteorologové varují
včera
Česká televize představila osmého účastníka letošní StarDance
včera
Po neúspěšné baráži o MS skončil u rumunských fotbalistů kouč Lucescu. Den poté dostal infarkt
včera
Pat a Mat z USA. Íránská diplomacie si střílí z amerických politiků
Aktualizováno včera
Žalobci navrhli vazbu pro dalšího obviněného v pardubickém případu
Žalobci požadují, aby i další zadržená osoba, která je podezřelá z účasti na útoku v Pardubicích, skončila ve vazbě. Informovalo o tom Vrchní státní zastupitelství v Praze. O vazbě rozhodne pardubický okresní soud.
Zdroj: Jan Hrabě