Olomouc - Případnou pokutu udělenou za rušení shromáždění v Lipníku nad Bečvou kvůli pouštění písně při mítinku prezidenta Miloše Zemana Jaroslav Hensl platit nehodlá. Rozhodl se tak nejen na základě podpory lidí z celé republiky, ale především kvůli svému přesvědčení, že se ničeho podobného nedopustil. Proti zvukaři nakonec zakročila policie, podle policejního prezidia oprávněně a v souladu s předpisy. Organizátoři protestu s tím však nesouhlasí, podali stížnost ombudsmance kvůli prověření jejich postupu.
Policie už dříve uvedla, že se Hensl hlasitým pouštěním písně Modlitba pro Martu dopustil přestupku proti právu shromažďovacímu, za což mu hrozí pokuta až 15.000 korun. "Pokud bych dostal pokutu za to, že jsem rušil nebo zabraňoval shromáždění, budu se proti tomu bránit. Nechci platit pokutu za něco, co jsem neudělal. Ten způsob vyjádření byl mírumilovný a poměrně klidný, nemyslím, že bych nějak mítink narušoval," řekl dnes zvukař Jaroslav Hensl s tím, že zaplacením pokuty by vlastně svou vinu přiznal. Bránit se pak hodlá případným odvoláním či jinou právní cestou.
Kvůli incidentu, který skončil u přestupkové komise radnice v Lipníku nad Bečvou, se na podporu jednapadesátiletého Jaroslava Hensla vzedmula vlna podpory. "Podporu mám velkou. Lidé mi nabízeli podporu v tom, že pokud bych musel platit pokutu, tak mi v tom pomůžou. Hodně lidí zastává stanovisko, že jsme pouze vyjadřovali svůj názor a nemělo by tomu být státní mocí a zastrašováním bráněno. Když se někdo chce vyjádřit, v rámci slušných forem a chování, ať se vyjádří," doplnil Hensl.
Zvukaři nabídl pomoc například kandidát na prezidenta Michal Horáček, podpořila jej i senátorka Jitka Seitlová, právní pomoc mu nabídl advokát a bývalý politik Jan Kalvoda. Zvukaře zastupuje známý advokát Jiří Novák, doplnil Hensl.
Proti zvukaři nakonec zakročili policisté, kteří jej donutili skladbu vypnout a odvedli ho na policejní služebnu. Postup policie vyvolal velké emoce i kritiku politiků. Podle prezidia byl zákrok policistů oprávněný a v souladu s platnými právními předpisy. Organizátoři protestu se však obrátili na ombudsmanku Annu Šabatovou, aby to prověřila. "Domníváme se, že zásah byl nepřiměřený, vykazoval známky zbytečného zastrašování a neodpovídal principům demokratického právního státu," stojí v žádosti, kterou má ČTK k dispozici.
Incident se odehrál na náměstí v Lipníku nad Bečvou 8. listopadu, kdy několik desítek lidí nevoli vůči prezidentovi vyjadřovali s červenými kartami nad hlavou. Hensl skladbu pouštěl z okna v prvním patře domu na náměstí. Policisté dříve uvedli, že Hensl bránil shromáždění nepřístojným chováním, když rušil hlasitou hudební produkcí projev jednoho z účastníků shromáždění. Organizátoři se bránili, že mítink narušit nechtěli, o svých krocích včetně pouštění písně prý policisty informovali předem.
Související
Narušení Zemanova mítinku? Policie o tom předem věděla, tvrdí zvukař Hensl
Zvukař z akce proti Zemanovi se přestupku nedopustil
Jaroslav Hensl (protest proti Zemanovi) , Miloš Zeman , olomouc , prezident čr
Aktuálně se děje
před 6 minutami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 48 minutami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 1 hodinou
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 1 hodinou
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 1 hodinou
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 1 hodinou
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 2 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 2 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 2 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 4 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.
Zdroj: Libor Novák