Praha - Poslanci ANO ve Sněmovně nebudou řídit žádnou z komisí pro dohled nad bezpečnostními složkami. Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek řekl, že ještě zbývá dohoda na komisi k dohledu nad Generální inspekcí bezpečnostních sborů (GIBS) mezi komunisty a ČSSD.
O rozdělení komisí diskutovali předsedové sněmovních stran už ve středu večer, nechtěli ale komentovat dílčí výsledky, dnes se sešli na zhruba půlhodinové schůzce.
"S výjimkou KSČM a ČSSD, které by se měly dohodnout na jedné komisi, je dohoda na obsazení místopředsedů výborů i na obsazení nominací do stálých delegací a do kontrolních komisí," uvedl Faltýnek. ANO podle něj respektovalo, že kontrolní komise bude mít opozice. "My pouze aspirujeme na pozici předsedy nebo předsedkyně komise pro rodinu, kterou zřídila Sněmovna," uvedl Faltýnek.
Při diskusi o počtu místopředsedů výborů se lídři dohodli na snížení jejich počtu v mandátovém a imunitním výboru na tři. Ve vedení největšího, školského výboru bude i nadále sedm místopředsedů, přičemž místo, o které chtělo ANO počet snížit, připadne Demokratickému bloku, z něhož pochází i předseda výboru Václav Klaus mladší. "To bude jediný výbor se sedmi místopředsedy," konstatoval Faltýnek.
SPD bude podle dohody kontrolovat komisi pro kyberbezpečnost a pro Národní bezpečnostní úřad. "Počkáme si na to, koho konkrétně tam SPD nominuje, nerozhodujeme se čistě na základě politické příslušnosti, ale i na tom, co za tím člověkem konkrétně je. Zda je důvěryhodný," řekl předseda klubu Pirátů Jakub Michálek. Předpokládá nicméně, že i bez hlasování Pirátů tyto komise SPD připadnou. SPD je podle předsedy SPD Tomia Okamury s výsledkem jednání spokojeno.
Související
Sněmovna vyzvala prezidenta, aby jmenoval Turka ministrem. Stanovisko se nemění, opáčil Hrad
Sněmovna potvrdila Babišově vládě mandát. Vyslovila jí důvěru
Poslanecká sněmovna , Jaroslav Faltýnek (hnutí ANO) , hnutí ANO , KSČM , ČSSD , Česká pirátská strana , Svoboda a přímá demokracie (SPD)
Aktuálně se děje
včera
Tramvaje čeká v Praze několikadenní výluka. Protáhne se až do února
včera
U střelce z úřadu v Chřibské byly další zbraně. Na místě činu vystřelil asi stokrát
včera
Povedené generálky na Australian Open. Menšík i Machač na australských turnajích kralovali
včera
Do Česka by měl po mnoha letech přijet papež. Přijal pozvání od prezidenta
včera
Babišova vláda zruší televizní poplatky. Názor změnil i ministr Klempíř
včera
Pavlovi někdo vyhrožoval na internetu. Policie zadržela muže
včera
Další český hokejový úspěch. Po stříbru mužské dvacítky má ženská osmnáctka bronz
včera
Policie zadržela údajného zahraničního agenta. Měl pracovat pro Čínu
včera
Ve Spojených arabských emirátech budou jednat zástupci Ukrajiny, Spojených států a Ruska, oznámil Zelenskyj
včera
Zelenskyj: Evropa mlčí a Putin dál vyrábí rakety. Neměla by spoléhat na NATO, místo aby jednala jen čeká
včera
Trumpa k dohodě o Grónsku dotlačili poradci. Co je její náplní?
včera
Zelenskyj dorazil do Davosu, jednání s Trumpem začalo. Putin chce zaplatit členství v Radě míru zmrazenými aktivy
včera
Hraniční přechod Rafáh se příští týden otevře v obou směrech
včera
Jeden velký podvod na OSN? Rada míru popírá principy rovnosti, staví na bohatství a kultu uctívačů Trumpa
včera
V Radě míru chce být každý, prohlásil na zakládací ceremonii Trump. Na pódiu nebyl jediný západní spojenec
včera
Trump se dnes sejde se Zelenským
včera
Nový hit internetu: Nejstahovanější aplikace pomáhá bojkotovat americké zboží
včera
Babiš se chlubí, s kolika prezidenty a premiéry se setkal v Davosu. Nejsou to ani tři procenta lídrů
včera
Putin přijal pozvání do nově vznikající Rady míru, oznámil Trump
včera
Počasí: Zima si nevezme pauzu ani o víkendu, v noci teploty spadnou až na -8 stupňů
Nadcházející víkend přinese do České republiky typické zimní počasí s převahou velké oblačnosti a rizikem nebezpečných jevů na silnicích. Podle aktuální předpovědi nás v sobotu i v neděli čeká zatažená až oblačná obloha, přičemž polojasné chvíle se objeví spíše ojediněle. Řidiči by si měli dát pozor zejména na mrznoucí mlhy a výjimečné mrznoucí srážky, které se mohou vyskytnout napříč celým územím.
Zdroj: Libor Novák