PROFIL: Marek Hilšer nechce opouštět EU, jako ministra zdravotnictví by jmenoval pouze odborníka

PROFIL - První kolo prezidentských voleb je už za dveřmi. V pátek ve 14 hodin se po celé České republice otevřou volební místnosti. Těsně předtím vám přinášíme stručné medailonky prezidentských kandidátů. Představuje se nejmladší z kandidátů Marek Hilšer.

Narozen 23. března 1976 Ženatý, bezdětný Lékař a vysokoškolský pedagog

Dětství a mládí prožil na chomutovském sídlišti Březenecká v experimentálních domech pro zaměstnance severočeských dolů a elektráren a také lidi vystěhované z vesnic, jež musely ustoupit těžbě. V červnu 1989 se jeho otec rozhodl odvézt děti do svobodného světa - Španělska. Za půl roku po napínavé emigraci vypukla v Československu Sametová revoluce. Tak se rodina vrátila domů. Rok a půl života v západní Evropě byla výborná pro něj životní zkušenost.

V roce 1995 šel studovat humanitní obor, konkrétně Mezinárodní vztahy na Univerzitě Karlově. O dva roky později poprvé nahlédl do fungování politiky jako asistent předsedy Zahraničního výboru Poslanecké sněmovny. Viděl živě vypuknutí korupčních skandálů, prožil první zklamání a ztrátu mladických iluzí vedoucích k rozhodnutí odložit na čas politiku a jít studovat medicínu. Nikdy nevstoupil do politické strany.

Během studia na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy jde zase „do politiky“. V senátu fakulty plnil svůj první a nejpraktičtější volební slib své „politické kariéry“ a zavedl nový systém, v němž mohou studenti hodnotit kvalitu vyučujících a výuky. Svůj mandát obhájil i v druhém volebním období. Svou kariéru zasvětil výuce mediků a výzkumu zhoubných nádorů mozku. V současné době je členem týmu, který se snaží vyvinout nové způsoby léčby rakoviny. Rakovině se ostatně vždy chtěl postavit, jak té medicínské, tak té společenské. Absolvoval dobrovolnou lékařskou práci pro humanitární organizaci ADRA v Keňském zdravotnickém zařízení. Vyjíždí pomáhat do rozvojových zemí opakovaně.

Marek Hilšer není znám pouze jako lékař, ale také jako politický aktivista. V roce 2008 organizoval demonstrace proti Topolánkově vládě, která chtěla zprivatizovat nemocnice. Byl rovněž členem protestů proti reformě vysokých škol. Z terasy Právnické fakulty spolu s ostatními kolegy shazoval několik melounů. Kvůli odporu veřejnosti však ministr a vláda ze záměru ustoupili. Jednou se svlékl i do půli těla na tiskové konferenci Úřadu vlády se vztyčenými vlajkami EU a NATO na podporu Ukrajiny.

Nejmladší prezidentský kandidát je přesvědčený, že bezpečnost České republiky lze zajistit pouze ve spolupráci s EU a NATO, pro které bychom měli být solidním partnerem. Rozhodně není pro vystoupení z EU, protože ji považuje za rodinu. Jako lékař by se zajímal i o tuzemské zdravotnictví a jmenoval by pouze takového ministra tohoto resortu, který bude opravdu odborníkem. Sám by prý jezdil po nemocnicích a vyzdvihoval pozitivní příklady.

Hilšer získal pro svou podporu podpisy od jedenácti senátorů. Zkusil oslovit i občany pomocí petičních archů. Podařilo se mu však získat 43 tisíc podpisů, což by mu ke kandidatuře nestačilo.   

Související

Petra Pavla přišli podpořit lidé i známé osobnosti Prohlédněte si galerii

Pavel zaplnil Staroměstské náměstí, přišly tisíce lidí. Podpořili ho Nerudová či Hilšer

isíce lidí dorazily dnes vpodvečer na závěrečnou akci na podporu prezidentského kandidáta Petra Pavla na Staroměstském náměstí v Praze. Kandiduji za důstojnost, slušnost a pravdu, řekl lidem Pavel. Lidé by podle něj měli spolupracovat a nehádat se. Lidé po jeho projevu provolávali "Pavel na Hrad". Na podporu Pavla vystoupili na náměstí i jeho neúspěšní protikandidáti z prvního kola prezidentské volby - Danuše Nerudová, Pavel Fischer a Marek Hilšer. Všichni, včetně Pavla, vyzvali lidi, ať dorazí k volbám. 
Karel Komínek, odborník na politický marketing, politický konzultant a stratég z Institutu politického marketingu. Rozhovor

Nový prezident musí oslovit 3 miliony Čechů. Expert pro EZ o další strategii Babiše i šancích Pavla

Odborník na politický marketing, politický konzultant a stratég Karel Komínek z Institutu politického marketingu v rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiblížil možný průběh kampaně před druhým kolem prezidentských voleb. „V politické komunikaci vždy platí, že na výsledek má mnohem větší vliv to, co si lidé myslí než to, co je realita,“ nastínil Komínek. Očekává, že všudypřítomná kampaň ovládne velkou část společenské debaty pro příští dva týdny. 

Více souvisejících

Marek Hilšer profil prezidentské volby 2018 prezidentská kampaň

Aktuálně se děje

před 16 minutami

Aktualizováno před 45 minutami

Mikuláš Bek

Bek vystoupil na sudetoněmeckém sjezdu, vyzval k práci na míru

Máme za sebou mnoho nenávisti, bolesti a dokonce i krve, proto musíme pracovat na míru. Dnes to na hlavním shromáždění na sudetoněmeckém sjezdu v Řezně prohlásil český ministr školství Mikuláš Bek, který sudetské Němce pozdravil jako milé krajany. Bek se po Danielu Hermanovi a Pavlu Bělobrádkovi stal třetím úřadujícím členem české vlády, který se sudetoněmeckého setkání zúčastnil. Šéf sudetských Němců Bernd Posselt se po Bekově projevu omluvil za podíl sudetských Němců na nacismu.

před 1 hodinou

Marian Jurečka

Vláda se chystá zvýšit rodičovský příspěvek, potvrdil Jurečka

Koaliční strany se shodly na zvýšení rodičovského příspěvku od příštího roku, uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v pořadu Partie na stanici CNN Prima News. Nově by měl být vyšší o 50 tisíc korun a dosáhnout tak celkové částky 300 tisíc korun. 

před 2 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Lotyši trápili po Švédech i Kanadu, nakonec padli. Německo má první medaili z MS po 70 letech

O nejcennější medaili se v rámci hokejového MS v neděli večer utkají Kanaďané a Němci. Zatímco prvně jmenovaní jsou očekávanými finalisty, když se do posledního zápasu turnaje dostali přes Lotyše, Německo udolalo ve svém semifinále Spojené státy americké. Ty se tak opět v novodobé historii světových šampionátů nepodívají do finále, pro Němce finálová účast znamená, že si odvezou první medaili z MS po dlouhých 70 letech. 

před 2 hodinami

Recep Tayyip Erdoğan

Turci volí prezidenta. Erdogan se modlí, Kilicdaroglu ještě věří

V Turecku v neděli probíhá druhé kolo prezidentských voleb, v nichž je favoritem Recep Tayyip Erdogan, který obhajuje mandát. Hlavou státu se stále může stát také opoziční politik Kemal Kilicdaroglu. Volební místnosti se uzavřou v 16 hodin, až čtyři hodiny se pak může čekat na první výsledky. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Socha T.G.Masaryka na Hradčanském náměstí

Ukrajinští emigranti si v meziválečné Praze založili básnickou školu, podporoval ji i Masaryk

Když na počátku roku 1919 obsadila Rudá armáda Ukrajinskou lidovou republiku a připojila ji k Sovětskému svazu, přestalo být pro ukrajinskou protirežimně smýšlející inteligenci bezpečno. Proto mnoho intelektuálů uprchlo ze země a hledalo azyl v jiných státech. V Československu se tehdy sešla celá řada ukrajinských básníků, kteří se v Praze sdružili do uskupení nazývaného Pražská škola ukrajinských emigrantských básníků. Značnou podporu jí poskytl i prezident Tomáš Garrigue Masaryk. 

před 4 hodinami

Putin na každoroční přehlídce ke Dni vítězství 2. světové války na moskevském Rudém náměstí (9. května 2023, Moskva).

Moskva s těžkostmi počítá. Přesto by po porážce na Ukrajině hrozil rozpad federace, míní norský analytik

Norský bezpečnostní analytik Hans Petter Midttun pro EuroZprávy.cz vysvětlil, co z taktického hlediska útoky takzvaných diverzantů na území Ruské federace znamenají. Kreml podle něj sice s těžkostmi počítal a od roku 2014 posílil vlastní represivní schopnosti, nejistota však může způsobit nedůvěru občanů v úřady a podkopat regionální bezpečnost.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Joe Biden

Biden a McCarthy se dohodli na zvýšení dluhového stropu USA

Americký demokratický prezident Joe Biden a republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy se v zásadě dohodli na zvýšení limitu pro zadlužení Spojených států, což americké vládě umožní vyhnout se platební neschopnosti. Po sobotním telefonickém jednání to oba potvrdili v noci na dnešek. Pokud by demokraté a republikáni nenalezli shodu, hrozila by USA platební neschopnost už 5. června, což by mělo vážné dopady na celosvětovou ekonomiku.

před 7 hodinami

včera

Influencer zemřel po živém vysílání na síti, kdy soupeřil s kolegou v pití lihoviny.

Influencer zemřel po živém vysílání soutěže v pití čínského alkoholu

Influencer „Sanqiange“ (nebo-li „Brother Three Thousand“ "Bratr tři tisíce") byl nalezen mrtev jen několik hodin poté, co se v živém streamu účastnil soutěže s jiným influencerem, což zahrnovalo pití Baijiu, čínského likéru s normální hladinou alkoholu 30 až 60 procent. Informovala o tom CNN s odvoláním na Shangyou News.

včera

včera

Twitter ustoupil od kodexu EU o dezinformacích

Americká společnost Twitter se podle eurokomisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona rozhodla nepřistoupit k naplňování unijního kodexu o dezinformacích. Nicméně, jak uvedla agentura Reuters, to nezbavuje provozovatele sociální sítě Twitter povinností v této oblasti. Toto oznámení přišlo v pátek pozdě večer.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy