Klinická smrt, pučisté, umlčování kritiků. Hejtmanka Stráská promluvila o dění v ČSSD, je to vážně síla

Jihočeská hejtmanka Ivana Stráská tvrdě kritizuje svou domovskou ČSSD. Podle jejích slov byly ve straně tak dlouho umlčovány kritické hlasy, až se strana propadla téměř na dno. Na facebooku poukazuje na to, že pokud se nic nezmění, dopracuje se strana až ke klinické smrti.

„Komu slouží mrtvé ticho v ČSSD? Z kdysi 33 % na 7, to je cesta ČSSD v posledních letech. Příčin je řada a mluví se o nich podle toho, kdo právě mluví. Od striktního obviňování vedení po voliče, který neocenil blaho, jež mu strana chtěla přinést. Ale nejvíce se prostě mlčí,“ varuje politička.

Podle ní je jednou z hlavních příčin postupného pádu a současného debaklu je právě mlčení. „A umlčování. V několika posledních letech se totiž problémy řešily tím, že se o nich nemluvilo. A kdo mluvil, byl označen za zrádce, rozvraceče, případně pučistu. Ostatně, na tzv. 'lánský puč' snad věří dnes už jen ti opravdu naivní,“ shrnuje situaci ve straně Stráská.

V tomto duchu podle ní probíhal i sjezd strany, „Na posledním sjezdu jsme se téměř potichu a podle pokynů nového vedení 'sjednotili' a úkol zněl jasně: 'Strana musí být jednotná, jinak jí volič nevěří. Nesmíme své problémy ventilovat navenek, abychom nepůsobili jako rozhádaná strana. Budeme mluvit jednou řečí.' A tak nastalo postupně mrtvé ticho,“ tvrdí hejtmanka.

Tvrdí také, že ti, kteří už před čtyřmi lety upozorňovali na chybný směr, který byl jednobarevným vedením prosazován, byli označeni, diskreditováni a posléze zbaveni i možnosti kandidovat. „A když nyní došlo na jejich slova a strana se propracovala na pěkných 7%, dovolují si chtít v nějaké platformě diskutovat? O programu, funkčnosti strany? Dokonce o sebereflexi vedení! Raději tedy ticho,“ uvádí s odkazem na skupinu Zachraňme ČSSD.

Za tou stojí Zachraňme ČSSD stojí vedle exhejtmanů Jiřího Zimoly a Michala Haška také například bývalý senátor Zdeněk Škromach, poslanec za Ústecký kraj Jaroslav Foldyna nebo hejtman Vysočiny či poslanec Jiří Běhounek. 

„Ale pozor, v tomto tichu někteří zajisté potichu pracují, aby s využitím technologie moci, kterou tak dobře předvedli na brněnském sjezdu, opět postavili vedení, v němž nebudou žádní kverulanti, platformisté, nedej bože zemanovci. Nejlépe podobné, jako to předchozí. A to se možná promlčí ke klinické smrti této kdysi tak významné strany. Za rok, za dva? Nechci u toho potichu asistovat,“ dodává ostře Stráská.

Související

Školství

Ředitelé ZŠ: Zavřít nižší stupeň jde na dny, ne na měsíce

Případné uzavření prvního stupně základních škol je podle oslovených ředitelů v Ostravě a Hlučíně na Opavsku zvládnutelné na několik dnů. V případě měsíců tento krok přinese komplikace hlavně u dětí z prvních a druhých tříd. V jejich případě se distanční výuka rozhodně neobejde bez výrazné podpory rodičů, řekli oslovení ředitelé ČTK.
Česká pirátská strana

Piráti na jihu Čech chtějí koalici bez vítězných stran, ODS další jednání zavrhla

Piráti na jihu Čech preferují koalici bez ANO a ODS, tedy bez dvou subjektů, které byly ve volbách Jihočeském kraji na prvním, respektive druhém místě. Šlo by o alianci s TOP 09 a KDU-ČSL, ČSSD, STAN a Jihočechy, dohromady by měla 31 mandátů z 55. Ostatní případní partneři však tuto variantu nevidí jako jedinou možnou. ODS uvedla, že další její jednání s Piráty postrádá smysl.

Více souvisejících

Ivana Stráská (hejtmanka) ČSSD

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy