Praha - Průzkumy naznačují, že výsledky druhého kola prezidentské volby budou velmi těsné. o tom, zda vyhraje Miloš Zeman nebo Jiří Drahoš rozhodnou ti voliči, kteří v prvním kole podpořili některého z ostatních kandidátů. Právě na ně se proto obrací čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.
„V těch mnoha volbách, na kterých jsem se v životě podílel, buď jako volič, podporovatel, někdy spolukandidát, se mně málokdy stalo, že jsem hodil lístek v mém volebním obvodu tomu, kterého bych považoval za ideálního kandidáta či kandidátku. To byl spíše velmi vzácný zážitek,“ přiznává na sociálních sítích čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.
Většinou se podle svých slov musel zamýšlet, který z kandidátů bude svůj mandát vykonávat lépe. „Kdo má charakter a fištrón na to, aby národu nejlépe sloužil. Měli bychom si všichni uvědomit, že volba není vyznání lásky. Je to politický čin a v politice je třeba volit možná řešení,“ připomíná muž, který se s Milošem Zemanem utkal ve druhém kole vůbec první přímé volby prezidenta v roce 2013.
Voliči kandidátů, kteří se do druhého kola nedostali, si podle něj nesmí zoufat – k volbám by měli i přesto, že budou volit někoho jiného než poprvé. „Nemá smysl žehrat, že mezi kandidáty není ten, kterého jste si vy přáli a podporovali. Je třeba vybrat mezi kandidáty, kteří k dispozici jsou. Prosím o to, abyste splnili svoji povinnost, každá volba ovlivňuje budoucnost vaší rodiny a hlavně vašich dětí a vnuků,“ dodává Schwarzenberg.
Související
Rakousko se rozloučilo s Karelem Schwarzenbergem
Události Petra Nutila: Pohřeb Karla Schwarzenberga a zavedení korespondenční volby
Karel Schwarzenberg , prezidentské volby 2018
Aktuálně se děje
před 21 minutami
Krátkodobé příměří na Ukrajině. Po Putinovi rozhodl i Zelenskyj
před 1 hodinou
Nové napětí v Hormuzském průlivu. Trump zmínil palbu na lodě, Írán reaguje
před 1 hodinou
Hasiči dostali požár v Českém Švýcarsku pod kontrolu. Zásah pokračuje
před 3 hodinami
Předpověď počasí: Co přinese další prodloužený víkend?
včera
Do davu lidí v německém Lipsku vjelo auto. Na místě byli mrtví a zranění
včera
Moskva je před oslavami Dne vítězství každou noc pod ukrajinským útokem
včera
Kdo otrávil dětskou výživu? Podezřelým je rodák ze Slovenska, mohlo jít o osobní mstu
včera
CNN: Putin čelí rostoucí paranoie. Chorobně se bojí atentátu
včera
Tři mrtví, další mohou následovat. Co jsou hantaviry, které ohrožují cestující na výletní lodi?
včera
Carney: Evropa se nepodrobí brutálnímu světu, stane se základnou pro obnovu mezinárodního řádu
včera
Nagyová dostala za kauzu Čapí hnízdo podmínku. Selhání justice, opáčil Babiš
včera
Policie obvinila exministra Pavla Blažka v bitcoinové kauze
včera
Vláda schválila obnovení povinného EET. Vrací také školkovné
včera
Trump stupňuje tlak na OSN. Už tak čelí bezprostřednímu finančnímu kolapsu varuje Guterres
včera
Trumpův Projekt Svoboda vyvolává mezi experty řadu otázek. Íránu ale výrazně uškodí
včera
Babiš zpražil Turka: Kdyby měl podobnou rétoriku jako ministr, ve vládě by nezůstal
včera
Bývalý starosta New Yorku Rudy Giuliani je v nemocnici v kritickém stavu
včera
Není kam utéct. Na palubě turistické lodi se šíří smrtelný virus
včera
Trump zahájil Projekt Svoboda. Armáda bude vyvádět uvízlá plavidla z Hormuzského průlivu
včera