Kolik u nás stojí kilometr dálnice? Jsme na tom lépe než před pěti lety, ujistil prezident NKÚ

Praha - Podle prezidenta Národního kontrolního úřadu (NKÚ) Miloslava Kaly se během pěti let razantně změnily dva faktory při stavbě dálnic v České republice. Upozornil také na to, že by resort dopravy měl upravit cenové normativy pro výstavbu dálnic.

Podle prezidenta NKÚ Miloslava Kaly se v České republice staví dálnice pomalu zejména proto, že dlouho trvá příprava. "Od rozhodnutí výstavby dálnice po získání pravomocného stavebního povolení to trvá třináct let," uvedl v Českém rozhlase Kala, podle něhož se tato lhůta o čtyři roky za posledních pět let prodloužila. "Tato kontrola navazovala na kontrolu z před pěti let. Chtěli jsme udělat srovnání, jak se Ředitelství silnic a dálnic a ministerstvo dopravy vypořádaly s našimi poznatky za těch pět let," vysvětlil prezident NKÚ.

Důvodem kontroly bylo hlavně to, že se jedná o velké prostředky a pak také to, že tato oblast byla spojována například s korupcí. Pokud by úřad zjistil nějaké pochybení, tak je jeho povinnost podat trestní oznámení. Zatím se však dle Kaly nestalo. Prezident NKÚ přišel s výsledkem kontroly, která ukázala, že se za posledních pět let změnily dva faktory při stavění dálnic. Kromě toho, že se prodloužila doba přípravy, zároveň se snížila průměrná cena jednoho kilometru dálnice. "V roce 2013 stál jeden kilometr dálnice v průměru 340 milionů korun, dnes je to 152 milionů," uvedl Kala s tím, že na tom má podíl zejména vyšší konkurence mezi firmami.

Některé nabídky stavebních firem jsou prý i o třetinu až polovinu nižší než minimální cena, kterou by chtěl stát utratit. Což pak vede k daleko větší kontrole. "V závěru zprávy říkáme, že cenové normativy neslouží v současné době k tomu, aby investor řídil cenovou politiku. Došlo k tu velké disproporci. Ministerstvo dopravy a Ředitelství silnic a dálnic by mělo začít upravovat cenové normativy," míní Kala.

Prezident NKÚ vzápětí vysvětlil, proč stát soutěží dráž výstavbu dálnic, než firmy na trhu nabízejí. "Je to předpokládaná cena. Na projekt se nasadí cenový normativ, kdy se ocení jednotlivé položky, sečte se to, a s výslednou cenou se jde do soutěže. Chyba je, že cenové normativy v sobě zřejmě obsahují lidově řečeno nějakou vatu, která vede k těmto velkým rozdílům. A to je nebezpečné," varuje prezident Miloslav Kala.

Související

Nejvyšší kontrolní úřad

Vedení NKÚ beze změn. Zeman opět jmenoval šéfem Kalu

Prezident Miloš Zeman dnes jmenoval na Pražském hradě prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) jeho dosavadního šéfa Miloslava Kalu. Úřad vede od roku 2013. Poslanecká sněmovna jej v březnu zvolila kandidátem na jmenování, byl nakonec jediným uchazečem. Zeman při ceremoniálu řekl, že si práce NKÚ i Kaly váží a podporuje rozšíření kompetencí úřadu.

Více souvisejících

Miloslav Kala Ministerstvo dopravy dálnice silnice nkú

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

včera

včera

25. prosince 2024 21:40

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy