Chovanec byl poslední kapka? ČSSD chybí sebereflexe, říká Zimola ke kandidatuře na šéfa strany

Praha - Bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola se pro kandidaturu na předsedu ČSSD rozhodl, protože mu chyběla sebereflexe současného vedení. V čele strany by podle něj měl stát lídr, který má zkušenosti s prosazováním programu sociální demokracie z komunální a krajské úrovně.

Zimola připomněl, že předsednictvo strany ho loni na podzim vyškrtlo z kandidátky do Sněmovny s ohledem na nedořešený případ stavby jeho rekreačního domu v Lipně nad Vltavou. Na protest pak jihočeskou kandidátní listinu opustila řada dalších členů. "Přestože mi i nejbližší říkali, že mi to za to nestojí, tak jsem ze strany neodešel, nezahořkl a také do voleb mlčel, abych snad nebyl obviněn, že nějak můžu za volební výsledek," řekl dnes ČTK Zimola.

Výsledek voleb, ve kterých ČSSD jako do té doby nejsilnější sněmovní strana získala 7,27 procenta hlasů, však považuje za debakl. "Jen jsem s úděsem sledoval výsledek a čekal, že přijde nějaká reflexe stávajícího vedení. To se bohužel nestalo," uvedl. Definitivně se ke kandidatuře rozhodl ve chvíli, kdy ji ohlásil úřadující šéf ČSSD Milan Chovanec.

Straníkům chce na mimořádném sjezdu v Hradci Králové 18. února nabídnout alternativu. "Zjednodušeně řečeno alternativu vítězného typu. Navzdory všem škatulkám a nálepkám, které mi mediálně byly přiřknuty, tak je nezpochybnitelné, že ve všech volbách, ve kterých jsem dosud kandidoval, jsem zvítězil," řekl. ČSSD přitom podle něj potřebuje ukázat, že může myslet na vítězství a postavit kvůli tomu do svého čela vítězné typy lidí.

V první řadě by se chtěl soustředit na podzimní komunální volby. Strana podle něj musí přesvědčit občany, že volit ČSSD má smysl, protože řada osvědčených zastupitelů pro ně pracuje, jejich problémům rozumí a zvládne je řešit.

V ČSSD podle Zimoly existuje řada názorových proudů, které jsou však všechny bytostně sociálně demokratické. "Povinností každého člena nového vedení musí být vyslyšet všechny tyto názory, diskutovat otevřeně. Možná i to je ten důvod, proč jsme s kolegy založili platformu Zachraňme ČSSD, jejímž jediným cílem bylo otevřít diskusi a umožnit všem těmto názorovým proudům uvnitř sociální demokracie vyjádřit se a ten názor vyjevit," uvedl.

Byl by rád, kdyby delegáti sjezdu do vedení vybrali úspěšné starosty či hejtmany. "Zkrátka lidi, kteří mají už něco odslouženo, za nimiž je práce v komunálu. Nikoliv ty, kteří si zatím zvykli jenom na život v poslaneckých lavicích," uvedl Zimola.

Související

Jiří Zimola

Další propadák krajských voleb. Proč neuspěla Zimolova Změna 2020?

Ani ne dvě procenta hlasů získala v krajských volbách Změna 2020, politický subjekt sestavený z lidí kolem bývalého jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly. Lídr Změny 2020 Stanislav Mrvka čekal v krajských volbách lepší výsledek. ČTK řekl, že příčin nízkého zisku 1,91 procenta hlasů bylo několik.
Volby, ilustrační foto

Volební průzkum: ČSSD uspěje jen ve třech krajích, straně zavařil Zimola

Podle stranických průzkumů, které si zadala sociální demokracie, by ČSSD do krajských voleb překročila pětiprocentní hranici v Jihočeském a Pardubickém kraji a na Vysočině. V jižních Čechách by mohla získat mezi sedmi a deseti procenty. Kvůli novému hnutí Změna 2020, za nímž stojí bývalý hejtman Jiří Zimola, odchází z jihočeské ČSSD desítky členů. Novinářům to dnes řekli zástupci ČSSD.

Více souvisejících

Jiří Zimola ČSSD sjezd ČSSD (18.2.2018)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy