Senátor Štěch střílí do vlastních řad: Gross měl menší problémy než Babiš a šel pryč

Praha - Předseda Senátu a sociální demokrat Milan Štech je toho názoru, že by strana měla dodržet slib a nevstupovat do vlády s trestně stíhanou osobou. Připomněl kauzu bývalého předsedy strany Stanislava Grosse, který musel rezignovat kvůli méně závažným problémům, než jakým čelí Andrej Babiš.

Někdejší předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch v rozhovoru pro deník Právo uvedl, že nový předseda ČSSD Jan Hamáček a statutární místopředseda Jiří Zimola nemohou začít vyjednávat o vládě, protože o tom musí rozhodnout stranické referendum popřípadě sjezd. Sám je toho názoru, že by sociální demokracie měla jít do opozice. "Jsme šestí na pásce, vzkaz voličů byl silný a měli bychom ho respektovat. V opozici se dá také dělat politika. V demokracii strany, které prohrají volby, obvykle jdou do opozice, zformulují zásadní programové cíle a priority. V opozici se nabírá síla pro další volby," uvedl senátor.

Předseda Senátu také prozradil, že sociální demokracie vždycky trvala na čistém lustrační osvědčení, i když on sám je zastáncem toho, aby se lustrace posuzovala individuálně. Proto podle něj není přípustné, aby strana vstupovala do vlády s Andrejem Babišem. "Stanislav Gross musel odstoupit a jeho problémy byly daleko menší než Andreje Babiše. Musíme se chovat principiálně stejně a nemůžeme být na své lidi daleko tvrdší než na ty, kterým bychom dali důvěru pro působení ve vládě," zdůraznil sociální dlouholetý člen ČSSD.

Podle Štěcha jde o logiku, proč by strana neměla s Babišem spolupracovat ve vládě. "Jak budeme našim členům a veřejnosti vysvětlovat, že se najednou chováme jinak? Budou nás podezírat, že to je za nějaké trafiky nebo jiný prospěch. Trvám na principiálním postupu," řekl otevřeně. Obává se, že voliči, kteří pro ČSSD v říjnu loňského roku hlasovali, by mohli začít pochybovat o tom, jestli je strana zásadová a drží své slovo. Vzniklá vláda by podle senátora neměla stát na jedné osobě s takovými problémy, jako má Andrej Babiš. "Jestli na tom hnutí ANO trvá, ať si za to nese odpovědnost," dodal.

Vyjádřil se rovněž k projevu prezidenta Miloše Zemana, který pronesl na mimořádném sjezdu ČSSD v neděli 18. února. Sociální demokrat je přesvědčený, že pokud by strana přistoupila na své politické náměstky ve vládě, jak navrhovala hlava státu, pak by to bylo v rozporu se služebním zákonem. Navíc připomněl, že takoví náměstci nemají pravomoci jako ministři. Svého nadřízeného - ministra - by měl poslouchat, jinak by tam neměl být. Proto se Štěch nediví, že takovou variantu předseda hnutí ANO schvaluje. "Prezident podle mého subjektivního názoru nevystoupil jako svobodný a suverénní prezident republiky, ale jako mluvčí, zástupce nebo podporovatel hnutí ANO či Andreje Babiše," shrnul Milan Štěch.

Související

Více souvisejících

Milan Štěch ČSSD Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy