Babiš a jeho ministři mají vyučovat vlastní kurz na VŠE. Studenti i vyučující se bouří a podepisují petici

Praha - Premiér v demisi Andrej Babiš a jeho ministři budou přednášet na Vysoké škole ekonomické (VŠE) v rámci kurzu Hospodářská politika pohledem jejích tvůrců. Národohospodářská fakulta uvádí na svých stránkách, že mimosemestrální kurz odstartuje po Velikonocích. Proti tomuto kurzu se ale bouří část vyučujících i přednášejících.

Podle fakulty jde o ojedinělou příležitost pro všechny, kteří chtějí vidět do procesu tvorby hospodářské politiky v ČR v roce 2018, včetně jejího zákulisí, očima tvůrců, nejvyšších představitelů výkonné moci. „Národohospodářská fakulta VŠE vypisuje mimosemestrální kurz 5HP442 Hospodářská politika pohledem jejích tvůrců, ve kterém se studenti budou moci seznámit s šéfy jednotlivých ministerstev a s jejich představami o tvorbě a realizaci hospodářské politiky v nejbližším období. Registrace začínají 23. 3. 2018. Přednášky startujeme již po Velikonocích!“ uvádí se na stránkách školy.

Jenže řadě vyučujících i studentů se představa, že budou na fakultě přenášet členové vlády, příliš nelíbí. „My, níže podepsaní, studenti, absolventi a vyučující Vysoké školy ekonomické v Praze, prostřednictvím této petice vyjadřujeme nesouhlas s tím, aby členové jednobarevné vlády v demisi, bez důvěry Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, figurovali jako jediní přednášející na předmětech, které nabízí svým studentům VŠE,“ píše se v petici, která koluje po internetu.

Zároveň ale zdůrazňují, že by měli stejný postoj i k jinému předmětu vyučovanému za stejných podmínek. Svou nelibost podporují čtyřmi hlavními argumenty. „Jestliže mají v kterémkoliv předmětu přednášet představitelé vlády sestavené jedinou politickou stranou, je namístě se domnívat, že bude během hodin prezentován pouze jeden názorový proud a že bez přítomnosti pohledu opozičních stran či nestranných odborníků může být výrazně ohrožena objektivita výuky. Jsme hluboce přesvědčeni, že VŠE, stejně tak jako jakákoliv jiná škola, by měla být nestranická a názorově neutrální,“ vysvětluje se v petici, kterou k pondělnímu poledni podepsalo 170 studentů a učitelů z VŠE.

„Pokud přednášející navíc reprezentují vládu, která přes výše uvedené skutečnosti činí nestandardní kroky vnímané velkou částí veřejnosti jako problematické, zejména ty z oblasti nedostatečně odůvodněných personálních změn, a jejíž předseda je trestně stíhán a opředen mnoha negativními kauzami, jsme toho názoru, že to výrazně snižuje kvalitu takového předmětu a podkopává dobré jméno školy,“ vysvětlují autoři petice.

Poukazují také na fakt, že tato vláda nemá důvěru Poslanecké sněmovny a jako takovou je proto třeba ji považovat za dočasnou – a to programovým prohlášením i personálním složením. „Proto nás přirozeně zajímá, zda členové této vlády jsou schopni podat ve výuce dostatečně věrohodné a odborné informace,“ říkají lidé z VŠE.

Zmiňují také to, že před volbami na půdě VŠE nelze domlouvat diskuze s politiky, a to ani v případě, že je v rámci diskuze zaručena její vyváženost, tedy to, že v diskuzním panelu jsou zástupci dvou protichůdných názorů na dané téma. „Letos na podzim se konají důležité volby, považujeme proto za nepřípustné, aby jen několik měsíců před nimi VŠE poskytla významný prostor jednomu konkrétnímu politickému proudu, zatímco jiné by takovou možnost nedostaly,“ dodává se v petici.

Související

Více souvisejících

VŠE Praha Andrej Babiš Vláda ČR

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného

Slovensko řeší případ podezřelého úmrtí krajského prokurátora v Banské Bystrici. Jessyho Hassana našli v sobotu večer zastřeleného, o jeho úmrtí informoval i generální prokurátor. Policie pracuje s verzí, že Hassan mohl spáchat sebevraždu.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Elon Musk

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě

Elon Musk, miliardář se značným vlivem na současnou administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa, oznámil nečekaný krok. Sociální síť X (dříve Twitter) prodal za 33 miliard dolarů společnosti xAI, kterou také vlastní. Jde o firmu věnující se oblasti umělé inteligence. 

včera

Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností.

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností

Do široké distribuce se po bohaté festivalové štaci dostává celovečerní debut dokumentaristiky Marie-Magdaleny Kochové. Ta druhá zaostřuje na osmnáctiletou protagonistku, která je takzvaným „skleněným dítětem“. Film však ústřední problematiku přesahuje a nabízí mnohem víc. Jde o jeden z emočně nejsilnějších zážitků roku.

včera

včera

včera

včera

Změna času na letní

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?

Každé jaro a podzim se musíme přizpůsobit změně času – jednou posouváme hodiny vpřed, podruhé zpět. Letní čas, který začíná právě dnes v noci, nám sice přináší delší světlé večery, ale zároveň ubírá hodinu spánku. Jaké důvody stojí za touto změnou? Jak ovlivňuje naše zdraví a který čas by nám prospíval nejvíce?

včera

Aktualizováno včera

včera

Aleš Michal

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů

Politolog Aleš Michal z Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz komentuje aktuální dění na české politické scéně v době, kdy naplno startují kampaně před podzimními parlamentními volbami. Věnuje se proměně rétoriky hnutí ANO, stabilní pozici SPD, rostoucí roli sociálních sítí v mobilizaci mladých voličů i proměnám tradičního pravolevého dělení. Vysvětluje také, proč čelit populismu neznamená kopírovat jeho jazyk.

včera

Toulová dostala Langmajera na vrchol

Natáčení nového filmu Deník shopaholičky režisérky Evy Toulové se vyšplhalo doslova do nebeských výšin. Štáb se usadil v restauraci Oblaca na Žižkovské věži, 66 metrů nad zemí. Když si Bára Seidlová užívala filmové rande s Lukášem Langmajerem, režisérka čelila nečekanému problému – Langmajerovo tříchodové menu mizelo tak rychle, že filmaři sotva stihli spustit kameru.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy