Peklo u Jílkové: Sňatky homosexuálních párů? Jde o úpadek společnosti, takhle brzo vymřeme, prskal Čunek

Praha - Mají homosexuální páry uzavírat manželství se všemi právy a povinnostmi s ním související, nebo jim stačí pouze registrované partnerství? O tom ve čtvrtek večer v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové diskutovali zastánci legalizace homosexuálních sňatků Adéla Horáková, právnička kampaně Jsme fér, Veronika Dočkalová, předsedkyně spolku LGBT křesťanů Logos, Osmany Laffita, módní návrhář a odpůrci Jiří Čunek, senátor KDU-ČSL, Jeroným Klimeš, psycholog a Roman Ramach, živnostník z Ratiboře.

Paní Jílková zahájila diskuzi otázkou na právničku Adélu Horákovou z iniciativy Jsme fér, která usiluje o legalizaci homosexuálních párů. Ta jí na to odpověděla tím, že láska je jenom jedna, a proto není důvod, proč by gayové a lesby nemohli mít možnost vstupovat do manželství stejně jako heterosexuálové.

Pan senátor Čunek na to reagoval tím, že se vlastně jedná o úpadek společnosti, protože homosexuální páry nejsou schopné plodit děti, a tudíž není potřeba, aby jejich vztah byl ze strany státu a společnosti nějakým způsobem preferován. Za pravdu mu dal následně pan psycholog Klimeš, který řekl, že homosexuální páry nejsou reprodukční jednotkou.

Do diskuze vstoupil módní návrhář Osmany Laffita, který řekl, že nechce být občanem druhé kategorie, a nemít stejná práva, jako zbytek společnosti. Pan senátor Čunek mu oponuje, že lidská společnost je od nepaměti založená na reprodukci, a že pokud bude podporovat netradiční svazky, jimiž homosexuální páry jsou, tak vymře. 

Paní Horáková do toho vstupuje a tvrdí, že jsou klíčové hlavně šťastné rodiny, načež reaguje pan Čunek s argumentem, že homosexuální páry mají vysokou míru rozchodovosti. Na to mu oponuje pan Fiala z publika spravující statistiku registrovaného partnerství, který tvrdí, že sezdané homosexuální páry mají diametrálně nižší míru rozvodovosti, než heterosexuální manželství. 

Pan Čunek na to reaguje se slovy, že čísla z oficiálních statistik nelze brát jako relevantní údaj, neboť se jedná pouze o marginální vzorek LGBT komunity. Zmínil, že homosexuálů by měly být 4 %, z nichž pouze zanedbatelné promile uzavírá registrované partnerství.

Ke slovu se dostává Laffita, který tvrdí, že se homosexuální jedinci rodí heterosexuálním rodičům, a že jenom díky nezodpovědným heterosexuálům je dnes vysoký počet dětí v ústavní péči. Pan Klimeš odbočuje od tématu a uvádí, že registrovaných partnerů, jak už řekl pan Čunek, je jenom půl promile, a že homosexuální manželství nezajímá ani samotné homosexuály. 

Pan Ramach do diskuze vstupuje se slovy, že děti jsou budoucnost, a že homosexuálové je mít nemohou. V případě výchovy dětí v takových párech jim bude vždy chybět vzor otce a matky, muže a ženy, otcovského a mateřského citu. Paní Dočkalová to rozporuje se slovy, že pro dítě není zásadní role muže a ženy, nýbrž prostředí, ve kterém vyrůstají, a že manželství je třeba vnímat vztahově, nikoli jako akt k plození dětí.

Pan Klimeš tvrdí, že homosexuální páry nepotřebují institut manželství, protože adoptovat mohou odjakživa, ale pouze toho nevyužívají. Mají nízký zájem nejen o registrované partnerství, nýbrž i o adopci dětí. Pan Aleš Rumpel, gay žijící v registrovaném partnerství, uvádí, že manželství není podmíněné plodnosti, ale že je určeno i lidem, kteří děti mít nechtějí. Dále uvádí, že by žádný heterosexuální pár nechtěl svému protějšku říkat registrovaný partnere, nebo registrovaná partnerko.

Mikrofon získává pán z publika, který tvrdí, že by měla zůstat zákonná definice manželství jako svazku muže a ženy. Paní Jílková na to reaguje tím, že účelem manželství je ze zákona založení rodiny, řádná výchova dětí a péče a vzájemná pomoc, a ptá se, jak toto dokáží homosexuální páry splnit. Paní Horáková tvrdí, že homosexuální páry zakládají rodiny a vychovávají děti.

Ke slovu se dostává pan Ušela z publika, kterého vychovaly dvě lesbické matky, a tvrdí, že ho to nijak psychicky nepoznamenalo, a že z něj ani nevyrostl homosexuál, jak někteří odpůrci výchovy dětí homosexuálními páry argumentují. Když se ho paní Jílková zeptala na biologického otce a na mužský vzor, tak odpověděl, že mu otec nechyběl, a že si mužský vzor našel u dědečka. 

Pan Klimeš na to reaguje tím, že nelze mluvit o homosexualitě, jako by byla jasně daná, neboť existuje několik jejích druhů. Lesbické páry podle jeho názoru mohou vychovávat děti i bez šílenství typu stejnopohlavní manželství. Pan Ušela mu na to oponuje slovy, že se registrované partnerství a manželství v obsahu práv a povinností značně liší. Pan Klimeš odpovídá, že soudy dokáží uspokojivě zohlednit nejlepší zájem dítěte.

Paní Horáková zdůrazňuje, že za rodiče dítěte není třeba vždy považovat toho biologického, a že dětem vyrůstajícím v rodinách gayů a leseb chybí dostatečné právní jistoty. V závěru svého vyjádření tvrdí, že si 86 % gayů a leseb přeje uzavřít manželství. Paní Dočkalová vysvětluje, že uzavření manželství neznamená pouze praktickou rovinu, nýbrž i symboliku.

Pan senátor Čunek oponuje, že český národ vymírá, a že je třeba se soustředit na zachování rodu, což LGBT komunita nedokáže. Svazky homosexuálních párů je podle něj třeba akceptovat, nikoli veřejně podporovat. Paní Dočkalová tvrdí, že má stát podporovat především zdravé vztahy. 

Paní Jílková zdůrazňuje rozdíly mezi registrovaným partnerstvím a manželstvím, zejména neexistenci vdovských a vdoveckých důchodů a společné jmění. Podle pana Ramacha to lze upravit už v registrovaném partnerství. Dále zdůrazňuje, že Slovensko má přímo v ústavě zakotvenou ochranu manželství jako jedinečného svazku muže a ženy.

Mikrofon získává pán z publika, který se představil jako Aleš Hodina, a řekl, že homosexuální páry chtějí mít děti, a to tak že je ukradnou jiným lidem. Zmínil, že takzvané homosexuální rodiny vznikají tak, že se dítě cíleně připraví o jednoho z biologických rodičů.

Paní Kutálková z publika oponuje tím, že rodičovské kompetence neovlivňuje sexuální orientace. Pan Klimeš uvádí, že se určitá část společnosti vždy bude homosexuálním párům vysmívat, což se podepíše a vlastně i podepisuje na dětech, které vychovávají. Pan Čunek na závěr uvádí, že třeba hájit přirozenost.

Paní Jílková ukončuje diskuzi a oznamuje téma příštího týdne, jímž bude dodržování ústavy a studentské demonstrace. 

Související

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

"Lidi, vzpamatujte se. Cestujte po Česku," apelovala u Jílkové seniorka

Globální pandemie nového koronaviru zcela ochromila dopravu a tím pádem i cestování a zahraniční dovolené. Více než polovina Čechů se momentálně chystá strávit prázdniny v tuzemsku. Máme ale jistotu, že když si zakoupíme zájezd, ať už v rámci Česka nebo v cizině, tak skutečně odjedeme, a v pořádku se vrátíme? Toto bylo tématem čtvrtečního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové.

Více souvisejících

Máte slovo Homosexuálové Jiří Čunek

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Hormuzský průliv

Co bude dál s Hormuzským průlivem? Alternativní trasa selhala, světu nezbývá než čekat

Plán na odklonění námořní dopravy do alternativního koridoru u ománského pobřeží, který měl plavidla ochránit před hrozbou min v Hormuzském průlivu, se ocitl pod drobnohledem po dvou nedávných útocích na lodě. Přestože se Írán a Omán dohodly, že zahájí rozhovory o správě této strategické úžiny, tyto incidenty jasně ukazují, jak složité je udržet bezpečnou plavbu v klíčové vodní cestě. Průliv tak nadále zůstává v čele geopolitického střetu mezi Teheránem a Washingtonem.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Rusko může zaútočit na Polsko už letos, píše britský a polský tisk. Situace je vážná, přiznal Tusk

Ruská federace možná plánuje útočné akce namířené proti Polsku. S tímto zjištěním původně přišel polský zpravodajský server Onet, přičemž jeho informace následně potvrdil a podrobněji rozebral prestižní britský deník The Telegraph. Podle dostupných informací západních rozvědek nelze vyloučit, že se Varšava stane dějištěm nepřátelských aktivit ze strany Moskvy.

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Evropě hrozí další vlna extrémního počasí. Při té červnové umíraly tisíce lidí

Francie zaznamenala během posledního červnového týdne, kdy Evropu zasáhla rekordní vlna veder, nárůst o více než dva tisíce nadúmrtí. Meteorologové navíc varují, že kontinent v nejbližších dnech čeká další vlna extrémních teplot. Ministryně zdravotnictví Stéphanie Rist uvedla, že počet úmrtí v zemi stoupl v závěru června mezitýdenně o 29 procent, přičemž zřetelný nárůst úmrtnosti byl zaznamenán u osob starších 45 let.

před 5 hodinami

Vlny / tsunami

Jako 12 atomových bomb za vteřinu. Rychlost klimatických změn je ohromná, oceány jsou nejteplejší v historii

Světové oceány zaznamenaly v červnu rekordně nejvyšší teploty v historii měření, čímž překonaly i maxima z let 2023 až 2024. Průměrná teplota mořské hladiny v tropických a mírných oblastech se v současnosti pohybuje těsně pod hranicí 21 °C, přičemž před nástupem masivní industrializace kolem roku 1870 činila přibližně 19,6 °C. Tento nárůst představuje enormní množství akumulované energie, neboť oceány absorbují více než 90 procent dodatečného tepla zachyceného v atmosféře vlivem skleníkových plynů.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Bělorusko, Minsk

Bělorusko doporučilo svým občanům, aby necestovali do Ruska

Běloruské úřady oficiálně doporučily svým občanům, aby omezili cestování do Ruské federace, a to zejména do jejích příhraničních oblastí. Státní tajemník bezpečnostní rady Běloruska Alexandr Volfovič zdůraznil, že v současné situaci nelze lidem jedoucím do Ruska garantovat bezpečnost. Přestože hranice zůstávají otevřené a konečné rozhodnutí je na samotných občanech, ministerstvo upozorňuje, že v tamních regionech dochází ke každodenním pádům bezpilotních letounů a cestující tak vystavují sebe i své rodiny vážnému riziku.

před 8 hodinami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Po útoku na Kyjev už nejméně 30 mrtvých. Ukrajina poslala v odvetě rakety na Bělgorod

Při masivním ruském útoku na ukrajinské hlavní město ze 2. července zasáhla raketa devítipatrový obytný dům v kyjevské čtvrti Darnyckyj. Úder kompletně zničil 64 bytů, které se během okamžiku proměnily v trosky a prach. Celkově si tento vzdušný nálet v metropoli vyžádal nejméně 30 lidských životů a 91 zraněných, což z něj činí jeden z nejtragičtějších útoků na Kyjev v letošním roce.

před 8 hodinami

OSN

Před sídlem OSN se zapálil muž držící tibetskou vlajku

Před sídlem Organizace spojených národů v New Yorku se ve čtvrtek v podvečer zapálil dvaapadesátiletý muž držící tibetskou vlajku. Podle policie šlo o zjevnou formu protestu proti čínské nadvládě nad Tibetem. Policie dorazila na místo kolem půl sedmé večer na základě telefonátu na tísňovou linku a nalezla muže s vážnými popáleninami po celém těle. Zraněný byl okamžitě převezen do nemocnice, kde byl následně prohlášen za mrtvého.

před 9 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Teherán se chystá na obří akci pro miliony lidí, pohřeb Chameneího ale běžné Íránce nezajímá

Bývalý íránský nejvyšší vůdce Alí Chameneí, který byl zabit před čtyřmi měsíci na začátku americko-izraelské války proti Íránu, bude uctěn během týdenního pohřebního ceremoniálu. Tato masová akce se uskuteční v pěti městech dvou různých států a očekává se na ní účast milionů truchlících. Přípravy provázejí rozsáhlé stavební práce přímo v Teheránu. V areálu mešity imáma Chomejního se montují chladicí systémy, které mají lidem pomoci zvládnout letní vedra.

před 10 hodinami

Letní počasí

Počasí bude během prodlouženého červencového víkendu proměnlivé

První červencový víkend, který bude navíc prodloužený o pondělní státní svátek, se nezadržitelně blíží. Doprovázet ho nicméně má poměrně proměnlivé počasí. Teploty tentokrát zůstanou pod hranicí 30 stupňů, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

včera

včera

včera

včera

Zemětřesení, ilustrační foto

Zázrak ve Venezuele: Muž přežil pod troskami 8 dní, počet obětí zemětřesení dál roste

Záchranářům se ve Venezuele podařil naprosto výjimečný kousek, když z trosek devítipatrové budovy vyprostili živého muže celých osm dní po ničivém zemětřesení. Třiačtyřicetiletý Hernán Alberto Gil Flores zůstal uvězněn pod devítimetrovou vrstvou trosek, které vznikly po zřícení parkoviště u nákupního centra Galerías Playa Grande v pobřežním městě La Guaira. Osvobozen byl po nesmírně jemné a dny trvající operaci, na níž spolupracovaly lokální i mezinárodní záchranné týbory. Podle vyjádření chilských hasičů je zachráněný muž v dobrém stavu.

včera

včera

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Rusko drony vypouštěnými ze stínové flotily už téměř dva roky špehuje jaderná zařízení v Evropě

Kreml zorganizoval rozsáhlou sledovací kampaň zaměřenou na jaderná zařízení napříč Evropou, včetně Velké Británie, k čemuž podle odborníků využíval bezpilotní letouny vypouštěné z plavidel ruské stínové flotily. Tyto nové závěry by mohly definitivně objasnit dva roky starou záhadu, která započala v momentě, kdy byly nad čtyřmi citlivými americkými vojenskými základnami ve Spojeném království zpozorovány drony. Vyšetřovatelé byli sice od počátku přesvědčeni, že stroje naváděli živí operátoři, dlouho však nedokázali lokalizovat místa jejich vzletu.

včera

EU uvalí sankce na ruské výrobce, kteří se podíleli na ranním útoku na Kyjev

Evropská unie uvalí sankce na ruské vojenské výrobce, kteří se podíleli na ranním smrtícím útoku na Kyjev. Tento krok oznámila na sociální síti X šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová s tím, že navrhne postihy pro další subjekty podporující ruský vojensko-průmyslový komplex. Podle jejích slov bude Unie zvyšovat náklady tak dlouho, dokud Rusko nepochopí, že v této válce nemůže zvítězit. Jakákoliv nová unijní opatření však budou muset jednomyslně schválit všechny členské státy Sedmadvacítky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy