Babiš běsní a žene Peksu před disciplinárku. Pirát na schůzce řekl, že Babiš zneužívá dotace a je trestně stíhaný

Praha – Premiér Andrej Babiš se kvůli chování pirátského poslance Mikuláše Peksy. Mandátový a imunitní výbor proto zřejmě bude v příštích dnech rozhodovat o tom, zda zahájí disciplinární řízení.

Babiš podle deníku Právo tvrdí, že ho Pirát na konci března při jednání delegace zahraničního výboru s partnery ve Švédsku urazil, když o něm mluvil jako o premiérovi, který zneužívá a rozkrádá dotace a je trestně stíhaný. Schůzky se účastnili šéf výboru Lubomír Zaorálek(ČSSD), místopředseda výboru Karel Schwarzenberg a členové Robert Králíček (ANO) a právě Pirát Peksa. Švédy zastupoval velvyslanec ve Švédsku a jeho zástupce.

Babišův kolega Králíček o průběhu debaty svého stranického šéfa informoval. Podle něj byli někteří účastníci schůzky takovým vystoupením zaskočeni s tím, že může ČR poškodit. „Vyjádření Mikuláše Peksy ve vztahu k mé osobě, že zneužívám a rozkrádám dotace, považuji s ohledem na zásadu presumpce neviny za urážku,“ zdůvodňuje Babiš podnět k zahájení disciplinárního řízení.

„Mé vyjádření, tedy konstatování faktu a o trestním stíhání inženýra Babiše za zneužití evropských peněz, za které mě pan inženýr nyní posílá k disciplinárnímu řízení, se uskutečnilo na společném zasedání delegace sněmovního Zahraničního výboru a předsednictva švédského Výboru pro evropské záležitosti. Řeč zde byla mimo jiné i o rozpočtovém výhledu Evropské unie na následující sedmileté období a reformě evropské zemědělské politiky. Premiér, který je trestně stíhaný za dotační podvod by neměl v Bruselu dojednávat dotace ve výši stovek miliard. A co více, vlastník obrovského agropodniku by vůbec neměl dojednávat dotace v oblasti zemědělství,“ vysvětli Peksa v prohlášení, které má server EuroZprávy.cz k dispozici.

„Chápu, že pan premiér nechce, aby se o jeho střetu zájmů v zahraničí mluvilo. Ve fungující demokracii by ale takový premiér dávno odstoupil a morální zásady by mu vůbec nedovolily takto ponižovat politickou kulturu v zemi. Premiér, který je stíhán za to, že si pravděpodobně financuje soukromé letovisko za zpronevěřené evropské peníze, je pro Piráty přesně tím důvodem, proč bychom s hnutím pana Babiše nemohli vstoupit do koaličních jednání,“ dodal pirátský poslanec.

Svého stranického kolegy se zastal například poslanec Mikuláš Ferjenčík. „Tohle je děsná bžunda. Poslanci ANO zjevně hlásí šéfovi, když se k němu někdo na diplomatických setkáních chová neuctivě a šéf pak píše stížnosti. Jsem myslel, že problém je zneužívání dotací a nikoli otevřeně hovořit o zneužívání dotací...“ komentoval zprávu na sociálních sítích poslanec.

Na Peksovu stranu se postavil i senátor Václav Láska zvolený jako nestraník za SZ a KDU-ČSL s podporou Pirátů, „Andreji, já taky! Babiš žene piráta Mikuláše Peksu před disciplinárku, protože o něm řekl, že je trestně stíháný a rozkrádá dotace. To je, co? Člověk, který vyřvává a každém, že krade, je zkorumpovaný... se teď cítí uražen. Tak jsem se chtěl zeptat kolegů senátorů, senátorek, poslanců a poslankyň, jestli není čas ty disciplinárky zahltit pravdou..“ uvedl na facebooku Láska.

Zveřejnil také část jeho vystoupení na posledním plénu Senátu, když podle jeho slov „podvodník Babiš chtěl pod rouškou boje s daňovými úniky špiclovat lidi“. „Vážený pane předsedající, paní ministryně, kolegyně, kolegové. Dovolte mi, abych si ulevil. Projednávání takovéhoto tisku je psychicky náročná záležitost.¨Řešíme tu, jak bránit nějakým daňovým podvodům, praní špinavých peněz... A přitom máme premiéra, který je trestně stíhaný dokonce pro podvod... Máme premiéra, který spolupracoval se státní bezpečností... Máme premiéra, který z mého soukromého pohledu právníka podváděl v oblasti daňové s korunovými dluhopisy... Máme premiéra, který likvidoval svoji konkurenci nezákonnými postupy, když byl podnikatel...” uvedl na plénu senátor.

Dodává, že to vše klidně Babišovi řekne přímo do očí. „Tak Andreji a jestli někdy zase zavítáte do Senátu, řeknu to do očí nejenom vaší ministryni financí, ale i vám. Tak nabrušte tužku na další podnět...“ vzkázal premiérovi Láska.

Pokud imunitní výbor rozhodne o zahájení řízení, může být na jeho konci výzva poslanci k omluvě anebo také finanční postih ve výši až jednoho měsíčního platu. Právo ale dodává,že z dostupných informací není jasné, zda bude šéf ANO požadovat omluvu, nebo pokutu.

Disciplinární řízení v případech, kdy jsou ve sporu dva poslanci, nejsou příliš časté. Před třemi lety výbor nakonec nezahájil řízení s Babišem na podnět tehdejšího poslance ČSSD Ladislava Šincla. Oba politici se dostali do sporu kvůli Šinclovu pozměňovacímu návrhu k vládní novele zákona o pojišťovnictví. Šincl tvrdil, že Babiš ho a jeho rodinu při neveřejné diskusi o zákonu obvinil z korupce a zastrašoval ho. Babiš nařčení odmítl. Výbor nakonec podnět odložil se zdůvodněním, že sporná slova nezazněla na sněmovním plénu nebo v orgánech dolní komory, ale na koaliční schůzce.

Zkraje roku 2012 unikli možnému trestu v disciplinárním řízení tehdejší poslanci ČSSD David Rath a Věcí veřejných Vít Bárta. Výbor se tehdy zabýval Rathovými slovy o "užitečném idiotovi", které pronesl při sněmovní schůzi na adresu někdejšího ministra zemědělství Petra Bendla (ODS). Bártu zachytil na plénu fotograf se vztyčeným prostředníčkem.

Naopak o rok dříve výbor uložil Rathovi desetitisícovou pokutu za výrok o údajně opilém tehdejším ministru financí Miroslavu Kalouskovi (TOP 09). Rovněž v roce 2011 dostal pětitisícový postih Jiří Krátký (ČSSD). Ve Sněmovně v souvislosti s nočním jednání pléna řekl, že v noci pracují jen "kurvy a zloději".

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš Mikuláš Peksa (Piráti) Mikuláš Ferjenčík (Pirátská strana) Václav Láska

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 22 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy