Praha – Místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna si v rozhovoru pro Českou televizi uřízl pořádnou ostudu. Když vysvětloval své chování na akci Nočních vlků, ukázal, že jej fakta příliš netrápí.
„Ukázalo se, že nedávné studentské protesty tady vedla vnučka pana Drahoše financovaná panem Bakalou,“ prohlásil poslanec a místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna. Jenže to vzápětí někdejší prezidentský kandidát Jiří Drahoš ihned vyvrátil. „Pro pana Foldynu a možná i pro ostatní – Nemám žádnou vnučku.. Já to klidně zopakuju – nemám žádnou vnučku.
Pro Jaroslava Foldynu a další proruské dezinformátory: nemám žádnou vnučku! Opakuji, nemám žádnou vnučku. Dobrá práce #168hodin https://t.co/9JxOf0oMMT
— Jiří Drahoš (@jiridrahos1) 15. května 2018
To ostatně bývalý šéf Akademie věd ČR potvrdil i na twitteru. „Pro Jaroslava Foldynu a další proruské dezinformátory: nemám žádnou vnučku! Opakuji, nemám žádnou vnučku. Dobrá práce #168hodin,“ zdůraznil ještě jednou Drahoš.
Na jeho slova zareagoval i šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. „Máte to marné, pane profesore. Stejně všichni víme, že máte vnučky dvě a schováváte je u Sorose...“ rýpnul si politik. A další ironické poznámky na účet Foldyny na sebe nenechaly dlouho čekat. „Ten Foldyna jen nalétl na špek. Každý správný konspirátor už přece dávno ví, že Drahoš je Soros. Obě jména (skoro) končí na "os". Náhoda? Nemyslím si!“ přidal se další diskutující.
Jiní dokonce přidali obrázky „Drahošovy vnučky“.
Vím, je Vám to cizí, pane profesore, ale co tak přejít do protiútoku? Ne, vím, #SlušnostJeSíla, vozil jsem to měsíc nalepený na autě... ale nedá mi to, aspoň pro tu srandu, fotka v příloze ? pic.twitter.com/slnxD8E0OK
— Líný expert (@wally_nowak) 15. května 2018
Spekulace o tom, že za studentskými protesty stála právě vnučka Jiřího Drahoše, kolovala na sociálních sítích. Do světa ji vypustil účet se jménem Jiří Maxon, který napsal: „Vnučka pana Drahoše… Česká republika: Ta 12-ti letá slečna, která nám všem udílela rady při nedávné „velké studentské demonstraci za svobodu“ v Praze, je vnučka pana Drahoše.“ Jako „důkaz“ zveřejnil i dvě fotky.
Server irozhlas.cz uvedl, že na Maxona narazil už v lednu, když hledal šiřitele dezinformačních řetězových e-mailů. Svoje pravé jméno nechtěl muž prozradit, prý kvůli rodině. V rozhovoru, který serveru poskytl, však popisuje, že vystudoval vysokou školu, je zaměstnaný, má nadprůměrný plat a je členem hnutí SPD Tomia Okamury. Odmítá ale, že je troll. Sám sebe považuje za vlastence šířícího „alternativní“ pravdu.
Na této jeho zprávě ale moc pravdy není. Ve skutečnosti má Drahoš jen dva vnuky. „Že bude takovéhle bláboly opakovat místopředseda tradiční politické strany, to je na pováženou. Asi by potřeboval nějaký kurz o dezinformacích,“ vzkázal mu Drahoš.
Kromě toho ale Foldyna šíří neexistující citát Winstona Churchilla o antifašistech. „Winston Churchill měl pravdu, když říkal, že fašisti v budoucnosti budou sami sebe vydávat za natifašisty,“ uvedl Foldyna. To ale bývalý britský premiér nikdy neřekl. „Možná to Winston Churchill neřekl, já to opravdu nedohledal a nenašel,“ připustil v ČT Foldyna. „Jsou zdroje, které tvrdí, že to řekl, jsou zdroje, které tvrdí, že to neřekl. Co podstatné je, že ono to začíná být pravda,“ dodal Foldyna.
Související
Foldyna stále nesmí domů. Soud prodloužil předběžné opatření
Policie prověřuje Foldynu kvůli podezření z týrání manželky a dětí. Hrozí mu až osm let vězení
Jaroslav Foldyna , Jiří Drahoš , Boj proti dezinformacím a fake news
Aktuálně se děje
před 25 minutami
Bývalý šéf České pošty Knap podlehl vážné nemoci
před 1 hodinou
Policie vyšetřuje pondělní tragickou zkoušku potrubí v Praze
před 2 hodinami
Houbaři už pamatují lepší časy. Zelená místa na mapě vesměs chybějí
před 2 hodinami
Padlo obvinění kvůli útoku v Tanvaldu. Útočníka poslal soud do vazby
před 3 hodinami
Podporovat Trumpa už se v Evropě nenosí. Pro politiky se stal přítěží
před 4 hodinami
Britové po 10 letech brexitu litují. Přijala by je EU zpátky?
před 4 hodinami
Trump označuje globální oteplování za podvod. Američané mu to ale vůbec nevěří
před 5 hodinami
36 hodin po ničivém zemětřesení v Kolumbii záchranáři stále nachází živé
před 6 hodinami
Vance potají jednal se Zelenským. Požaduje, aby se Ukrajina vyhnula útokům na klíčovou trasu pro vývoz ropy
před 7 hodinami
MAPA: Kde pozorovat zatmění Slunce? Najděte si místo přímo ve vašem okolí
před 8 hodinami
Zatmění Slunce nás v příštích letech čeká ještě několikrát. Z Česka jej opět uvidíme už za rok
před 9 hodinami
Zatmění Slunce vám může poškodit oči i zničit mobil. Jak jej sledovat a fotit bez speciálních brýlí?
před 9 hodinami
Počasí se zde zhoršuje dvakrát rychleji než kdekoliv jinde. Proč se Evropa otepluje nejrychleji na světě?
před 10 hodinami
Zákaz sociálních sítí nefunguje. Většina mladých jej už obešla
před 11 hodinami
Zelenskyj: Ukrajina předala USA konkrétní návrhy na ukončení války
před 12 hodinami
Trump potvrdil, že ze summitu NATO odjel v kontejneru na jídlo. Rubio a Bessent zůstali v ohroženém letadle
před 13 hodinami
Počasí dnes bude na pozorování zatmění Slunce a Perseid ideální
včera
Trump změnil názor. Licenci k výrobě raket systému Patriot Ukrajině neudělí
včera
Exšéf Mossadu: Izraelští špioni opakovaně pronikli do íránského jaderného zařízení ve Fordo
včera
Evropa se chystá na zatmění. Přímý pohled do Slunce vám zničí oči dřív, než to pocítíte, varují lékaři
Evropa se připravuje na výjimečnou astronomickou událost. Ve středu 12. srpna zasáhne pás severního Španělska úplné zatmění Slunce, které promění den v noc. Půjde o vůbec první úplné zatmění Slunce viditelné z kontinentální Evropy za poslední dvě desetiletí. Tento úkaz přiláká tisíce pozorovatelů z celého světa, kteří se sjedou do zóny takzvané totality.
Zdroj: Libor Novák