Praha - Osobnost Andreje Babiše budí v českém veřejném prostoru kontroverzní reakce. Jedni českého premiéra obdivují, druzí jej pokládají za ohrožení demokracie a nechtějí s ním mít nic společného.
Svoji příslušnost k druhé skupině demonstroval i český politik, novinář a disident Luboš Dobrovský. Ten byl navržen na státní ocenění, cenu ale odmítl. A to právě na protest proti Babišovi, kterého si dle svých slov "neváží".
Dobrovský to oznámil v dopise. Bývalý ministr obrany v něm Babiše důsledně oslovuje "pane inženýre". Píše, že ceny si váží. "Navrhli ji lidé, kteří znají mou práci a mé úsilí podpořit naši bezpečnost a jsem jim za jejich rozhodnutí vděčen. Vytvořili však i problém." tvrdí.
Neumí si totiž dle svých slov představit, že by ocenění převzal z ruky člověka, jehož si neváží, tedy z ruky šéfa hnutí ANO. Babiš je podle Dobrovského "nemužný" člověk, který odmítá přijmout soudní rozhodnutí o "udavačství z doby, kdy byli moji (Dobrovského) přátelé vězněni režimem, jemuž jste sloužil.".
Bývalý diplomat Babišovi dále vyčítá, že lpí na svých politických funkcích a odmítá se jich vzdát do doby, než soudy rozhodnou o jeho vině či nevině. "Pociťuji, pane inženýre Babiši, vaše útoky na právní podstatu českého státu jako vážnou bezpečnostní hrozbu." pokračuje dále Dobrovský.
Závěrem svého dopisu pak uvádí, že by bylo zcela paradoxní přijímat cenu za posilování bezpečnosti státu od někoho, o němž je sám přesvědčen, že tuto bezpečnost oslabuje. Dobrovského dopis se ihned rozlétl po českém veřejném prostoru a řada politiků jeho elektronickou verzi sdílela na sociálních sítích.
Související
Šéfka poslanců ANO Malá skončila v nemocnici. Babiš je s ní v kontaktu
Česko dá v příštím roce více peněz za státní pojištěnce, rozhodla vláda
Andrej Babiš , StB , Bezpečnostní rada státu , politici , Česká republika
Aktuálně se děje
před 11 minutami
Belfast v plamenech. Po brutálním útoku migranta vyšli naštvaní lidé do ulic, vypukly nepokoje
před 50 minutami
USA se pomstily za sestřelený vrtulník Apache
před 1 hodinou
Lidé Trumpovi nevěří. USA jako spojence vnímá jen každý desátý Evropan
před 2 hodinami
Trump a Netanjahu věřili, že porážka Íránu Blízký východ změní. Vše je ale úplně jinak
před 3 hodinami
Policie pokročila s vyšetřováním střelby v Poleradech. Taxikáři hrozí až 10 let
před 5 hodinami
Počasí se ochladí. Dorazí i vytrvalejší deště
včera
Nová proruská bulharská vláda zastaví veškeré dodávky zbraní na Ukrajinu
včera
Při výbuchu auta v Moskvě údajně zahynul ruský generál
včera
EU chce zakázat vstup všem Rusům, kteří od začátku války sloužili v armádě
včera
Lukašenko odmítl poslat běloruské vojáky na Ukrajinu: Nebudeme potravou pro děla
včera
Tajnůstkářství, nedůvěra, testování loajality. Co se děje v Pentagonu pod vedením Hegsetha?
včera
Netanjahu v kleštích. Izraelci požadují masivní údery na Libanon, tím by naštval Trumpa
včera
Zelenskyj je přesvědčen, že NATO Ukrajinu potřebuje
včera
Izraelská armáda nařídila evakuaci pátého největšího města Libanonu
včera
Uživatelé v EU mají smůlu. Apple jim přepracovanou Siri s umělou inteligencí nedodá
včera
Trumpa na zápase NBA vypískali. Během utkání usnul
včera
Izrael bez obvinění už 500 dní vězní významného lékaře. Přemístil ho na samotku, kde si ani nelehne
včera
Na frontě se mu nedaří, ve světě čelí rostoucí izolaci. Zelenskyj popsal bezútěšnou pozici Ruska
včera
Trump: K podpisu mírové dohody s Íránem dojde do tří dnů
včera
Írán a Izrael oznámily zastavení vzájemných útoků
Írán a Izrael oznámily zastavení vzájemných útoků, ke kterým došlo poprvé od dubnového příměří. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu potvrdil, že jeho země v tuto chvíli palbu drží, avšak zdůraznil, že boj proti Íránu a jím podporovanému libanonskému hnutí Hizballáh zdaleka neskončil. Íránská armáda již dříve deklarovala konec operací poté, co Izraeli uštědřila bolestivou odpověď. Zároveň však pohrozila ještě tvrdšími opatřeními v případě, že židovský stát podnikne další údery, a to včetně akcí na území Libanonu.
Zdroj: Libor Novák