Praha - Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda po nedělním zasedání klubu oznámil, že stranu opouštějí tři poslanci, Miroslav Kalousek, Jan Husák a Ladislav Šustr, Vlasta Parkanová se prý o odchodu ještě rozhoduje. Svoboda to oznámil před schůzí sněmovny o vyslovení důvěře vládě.
"Na klubu KDU-ČSL oznámili poslanci Miroslav Kalousek, Jan Husák a Ladislav Šustr, že vystupují z lidové strany a také, že budou podporovat vládu Jana Fischera," prohlásil Cyril Svoboda. Vlasta Parkanová podle jeho slov oznámila, že nehodlá svoji budoucnost spojovat s lidovou stranou, ale že ještě není definitivně rozhodnuta, jaké kroky učiní.
Svoboda novinářům řekl, že ho odchody netěší, ale že to vidí jako správné řešení. "Lépe si vyčistit stůl na začátek a netvářit se, že se nic neděje, když tomu tak není," uvedl předseda lidovců. Zda odcházející poslanci opustí i poslanecký klub lidové strany se ještě podle šéfa KDU-ČSL neřešilo.
"Mé vystoupení není nějakým zkratem. Jednalo se o dlouhý proces, který vyvrcholil sjezdem ve Vsetíně. Tam vzniklo nové jednolité předsednictvo, se kterým se neztotožňuji, a proto odcházím," uvedl Šustr s tím, že nejblíže je mu nyní názorově nová strana Miroslava Kalouska TOP 2009. "Kalouskova politika je mi velmi sympatická, o vstupu do strany jsem se ještě zatím nerozhodl, i když mi to bývalý ministr financí nabídl. Kalouskovi hodlám ovšem každopádně pomáhat," dodal Šustr. Zatím ještě není rozhodnutý, zda bude kandidovat v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny.
Šustr potvrdil, že trvání této Poslanecké sněmovny je podle něj příliš drahé a nezodpovědné, a proto bude hlasovat pro důvěru nové vládě, aby se v říjnu mohly konat předčasné volby. O vystoupení z klubu lidovců se zatím nerozhodl, podle svého dobrého svědomí chce však nadále klidně hlasovat se stranou.
K tomu, jak budou lidovci hlasovat při vyslovení důvěry vlády, se podle Svobody na jednání klubu nedostali. "Ti, co chtějí zůstat v lidové straně, budou hlasovat jednotně a společně," řekl Svoboda s tím, že se ještě během neděle poslanci sejdou a proberou to.
Související
OBRAZEM: Grolich má ambice stát se premiérem. Prvním místopředsedou lidovců byl zvolen Činčila
OBRAZEM: Novým předsedou KDU-ČSL se stal jihomoravský hejtman Jan Grolich
Aktuálně se děje
před 34 minutami
Ruský politik Mironov navrhl, aby se Orešnikem zaútočilo na Británii
před 1 hodinou
Sucho láme rekordy. Existují místa, kde jsou problémy od začátku roku
před 2 hodinami
První kroky koalice pro boj se suchem. Mají se vytipovat nejkritičtější místa
před 2 hodinami
Írán poprvé reagoval na prohlášení Hormuzského průlivu za americké území
před 3 hodinami
Exministr Fedorov chce, aby na Ukrajině proběhly volby
před 5 hodinami
Výhled počasí do poloviny září. Spalující léto už by se vrátit nemělo
včera
Policisté vyšetřují smrt herečky Panettiere. Na cizí úmysl to nevypadá
včera
Vynikající Seemanová s Knedlou. Z vydařeného ME v plavání si oba vezou domů zlato
včera
Vláda schválila koridory rychlovlaků na území Prahy
včera
CzechTourism se přesouvá pod Havlíčkovo ministerstvo
včera
Hormuzský průliv patří USA, naznačil Trump na sociální síti
včera
Zemřel Josef Vávra, reklamou proslavený sládek pivovaru Bernard
včera
Berlínskou zeď dokončili před 65 lety. Překonat se ji pokusily tisíce lidí
včera
Armáda se připravuje na obnovení provozu vrtulníků Venom a Viper
včera
Důchody se v lednu zvýší. Juchelka odhalil, kolik chce lidem přidat
včera
Fotbalovou Spartu posílil exslávista Jurásek. Vlna odchodů z Letné nadále pokračuje
včera
Exministr Blažek komentoval rozhodnutí Ústavního soudu
včera
Britská princezna Eugenie odtajnila jméno novorozené dcery
včera
Pondělní počasí pomohlo. Déšť ukončil výstrahu před požáry
včera
Padlo obvinění v případu nedělní vraždy v Českých Budějovicích
Jihočeští kriminalisté pokročili s případem nedělního násilného úmrtí ženy v centru Českých Budějovic. Podle závěrů vyšetřování se jedná o vraždu, ze které byl obviněn muž, jemuž hrozí až osmnáctiletý trest odnětí svobody.
Zdroj: Jan Hrabě