5 let od Nagygate: Byl to prokurátorsko-policajtský puč. blamáž a trapas, zuří Topolánek. A přidal se i Langer

Praha - Přesně před pěti lety Útvar pro odhalování organizovaného zločinu provedl razii proti několika politikům, úředníkům a podnikatelům podezřelým z korupce a zneužití pravomoci úřední osoby. Kauza známá jako Nagygate měla obrovský dopad a způsobila pád tehdejší vlády. Na toto výročí dnes vzpomínají i občanští demokraté, podle kterých šlo o puč.

Razie probíhala od časného rána na řadě míst po celé zemi a zapojily se do ní asi čtyři stovky policistů. Sám ředitel ÚOOZ Robert Šlachta přišel v průběhu dne do sídla Úřadu vlády České republiky v doprovodu dvou státních zástupců promluvit si s premiérem Petrem Nečasem.

Policie obvinila Janu Nagyovou (dnes Nečasovou), že stála v pozadí dohody mezi rebely ODS a vládní koalicí z podzimu 2012. Výměnou za to, že se vzdají poslaneckých funkcí byli, měli dostat nabídku členství v orgánech státem řízených společností. Nagyová také údajně zneužila Vojenské zpravodajství ke sledování tří osob, včetně tehdejší premiérovy manželky Radky.

Kauza známá jako Nagygate vedla k pádu Nečasovy vlády, ustanovení nové úřednické vlády Jiřího Rusnoka, Nečasovu konci v politice i propadu občanských demokratů. Soudní tahanice se táhnou ještě pět let poté.

Ke kauze se dnes na sociálních sítích vrátili i někteří bývalí vysoce postavení občanští demokraté. „Prokurátorsko-policajtský puč, výsledek: pár nevratně zdevastovaných kariér a poškozených rodin, blamáž, trapas, stbák a komouši zpět u vlády. Za kolik to bylo, pane Ištváne?“ zajímá například expředsedu ODS Mirka Topolánka.

„Před pěti lety v noci z 12. na 13. 6. 2013 provedla organizovaná skupina prokurátorů a policistů v České republice státní převrat! Pachatelé dosud nebyli potrestáni...“ přidal se bývalý ministr vnitra ODS Ivan Langer.

Dnes ve 22 hodin je to přesně 5 let, kdy policejní složky vedené VSZ v Olomouci zatkly první osobu v kauze zvané Nagygate. Zítra obsadily Úřad vlády a rozvědku. Přepsaly politickou mapu v této zemi a zahájily vzestup @AndrejBabis, komunistů a populistů. pic.twitter.com/mHOaf4PN8z

— Petr Toman (@PetrToman62) 12. června 2018

Investigativní novinář a šéfredaktor reportážní publicistiky České televize Marek Wollner pak vidí paralelu mezi Nagygate a dnešním děním, „V době, kdy komunista Vojtěch Filip volá veřejně po umístění politiků (KSČM) do orgánů státních podniků a zní to jako jedna z podmínek pro podporu vládě, vleče se před soudem na Praze 1 trestní kauza trafik pro poslance ODS, která vedla k dramatickému pádu vlády. Pět let v životě jedné země může někdy vypadat jako hodně vzdálená historie,“ připomněl toto „výročí“ na sociálních sítích.

Související

Jana Nečasová u Obvodního soudu pro Prahu 1

Zvrat v kauze Nečasové: Nejvyšší soud označil odposlechy za nezákonné

Nejvyšší soud označil odposlechy v kauze Jany Nečasové (dříve Nagyové) za nezákonné. Nepoužitelné jsou podle soudu i odposlechy dalších lidí z kauz, které spustil policejní zásah na Úřadu vlády v roce 2013 a které přispěly k pádu kabinetu Petra Nečase (ODS). Uvedla to dnes Česká televize (ČT).
Petr Nečas

Nečasovu křivou výpověď bude soud řešit veřejně, trestní příkaz neplatí

Státní zastupitelství podalo odpor proti trestnímu příkazu, který uznal bývalého premiéra Petra Nečase (ODS) vinným z křivé výpovědi ve prospěch manželky Jany. Znamená to, že trestní příkaz se ruší a soud bude kauzu projednávat v hlavním líčení. Uvedla to dnes mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Pavla Hájková. Odpor podá i Nečas, sdělil jeho právník Adam Černý.

Více souvisejících

kauza Nagygate (od 13.6.2013) Petr Nečas Ivan Langer Mirek Topolánek

Aktuálně se děje

před 24 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy