Praha - V čele země by neměl stát předseda vlády, který ohrozí zdraví svých občanů, tvrdí úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Sobotka to řekl spolustraníkům na uzavřeném jednání Ústředního výkonného výboru (ÚVV).
Úřadující předseda ČSSD tak glosoval stávající jednání vlády s nespokojenými lékaři, kteří podali ke konci loňského roku hromadné výpovědi.Na tiskové konferenci pak Sobotka doplnil, že vedení strany považuje nároky lékařů za oprávněné. "Vítáme také snahu vlády s nimi opět sednout za jednací stůl a hledat řešení. To musí příjit do konce příštího týdne," uvedl úřadující předseda strany.Dodal, že připravovaná krizová opatření budou vládu v případě použití stát více, než kolik by bylo nutné přidat lékařům.Sobotka také spolustraníkům řekl, že se vláda při jednání s lékaři snaží ukazovat svou sílu. "Chová se v této situaci hodně podobně, jako když ignorovala protesty státních úředníků v prosinci loňského roku," řekl úřadující předseda strany.V tiskovém prohlášení pak napsal, že ČSSD považuje přetrvávající neústupný a silácký postoj vládní koalice za nepřijatelné společenské riziko. "Toto chování s sebou nese hrozbu rozkladu dostupné zdravotní péče. Takový postoj současné vlády může vést až k reálnému ohrožení života a zdraví mnoha našich spoluobčanů," sdělil Sobotka.ČSSD se podle svého předsedy musí také více chovat jako konstruktivní opozice a nabízet vlastní řešení aktuálních politických otázek. "Musíme nabídnout i vlastní témata k diskuzi. Na to by se měl zaměřit i náš březnový sjezd, jehož jediným výsledkem nemůže být pouze to, že se zvolí nové vedení strany," uvedl Sobotka.Jedním z příkladů takových témat je podle něj i důchodová reforma. "Nebudeme souhlasit s tím, aby se do důchodových fondů spořilo povinně. Takzvaný opt-out je pro nás nepřijatelný, jsme pro stabilizaci průběžného systému," sdělil Sobotka.Místopředseda strany Zdeněk Škromach uvedl, že vláda zatím příliš neplní svůj slib o široké diskuzi nad změnami důchodového systému. "Spíše jenom slyšíme, že ČSSD nemá připravenou svou vlastní reformu. To není pravda. V krátkodobém výhledu bychom měli zejména navýšit stropy pojištění o jedno procento, což systém přechodně zastabilizuje. Pokud jde o delší čas, pak je třeba zopakovat, že jsme proti vyvádění peněz ze státního systému do soukromých fondů," řekl Škromach.
Související
Maláčová definitivně skončila v čele SOCDEM. Novým předsedou je Nedvěd
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
Aktuálně se děje
před 46 minutami
Už nenadávají u mobilů. Hněv generace Z se v roce 2025 přetvořil a začal měnit svět
před 2 hodinami
Americká armáda provedla sérii leteckých úderů v Nigérii, útočila na Islámský stát
před 2 hodinami
Počasí: Meteorologové vydali varování před ledovkou. Část Česka zasáhne už dnes večer
před 4 hodinami
Rutte ostře odmítnul návrhy na vojenské odtržení Evropy od USA
před 5 hodinami
"Spojenectví jsme upevnili prolitou krví." Kim Čong-un zaslal Putinovi novoroční blahopřání
před 6 hodinami
Krvavé střety jsou u konce. Thajsko a Kambodža uzavřely dohodu o příměří
před 7 hodinami
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev
před 9 hodinami
Počasí na Silvestra a Nový rok. Na hory může dorazit sněhová nadílka
včera
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
včera
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
včera
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
včera
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
včera
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
včera
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
včera
Slovensko poprvé reagovalo na ruský zásah lodi v přístavu na Ukrajině
včera
Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil
včera
Vražda na Štědrý den. Muž ve Vratimově připravil o život známého
včera
Pohonné hmoty jsou nejlevnější za čtyři roky. A může být ještě lépe
včera
Odveta za vraždění křesťanů. Trump nařídil útok proti teroristům v Nigérii
Americký prezident Donald Trump nařídil útok proti islámským teroristům v Nigérii, kterým již dříve pohrozil odvetou za vraždění křesťanů v této africké zemi. Nigerijští představitelé potvrdili, že na koordinaci úderů spolupracovali s Washingtonem.
Zdroj: Lucie Podzimková