Praha - Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) bude v sobotu volit nové předsednictvo. Funkce budou obhajovat jak předseda Tomio Okamura, tak místopředseda Radim Fiala. 162 delegátů zvolí také tři řadové členy předsednictva.
O žádném protikandidátovi do nejvyšší stranické funkce Okamura, který hnutí založil po rozchodu se svým předchozím politickým hnutím Úsvit, neví.
"My jsme se nikoho neptali. My to máme tak, že až v plénu zaznějí návrhy a potom se o nich hlasuje," uvedl Okamura na dotaz k dalším kandidátům. Potvrdil, že obhajovat funkci chce i Fiala.
Na jednání SPD pozvalo prezidenta Miloše Zemana, který ale zašle delegátům pouze videozdravici. Podle Okamury totiž hlava státu plánuje o víkendu odpočívat.
Akce se zúčastní také předseda frakce Evropa národů a svobody (ENF) v Evropském parlamentu Gerolf Annemans a poslanec Evropského parlamentu, člen krajně pravicové Národní fronty z Francie, Gilles Lebreton.
V komunálních volbách, kterých se SPD zúčastní poprvé, postaví podle Okamury 282 kandidátek, celkem tak bude kandidovat za SPD zhruba 9000 členů a podporovatelů. V senátních volbách bude hnutí vlastní kandidáty stavět ve všech 27 obvodech.
Minulé akce SPD provázely roztržky organizátorů s novináři, kteří se chtěli akce účastnit. "Novináři jsou pozváni. Nezveme novináře, kteří o nás lhali," popsal Okamura přístup hnutí k výběru médií.
Související
Okamura míří na na pracovní cestu do Číny. Může jednat o zadrženém občanovi
Nepleťte do debaty o bezpečnosti neustále Rusko, perlil Okamura v televizi
Tomio Okamura , Radim Fiala /SPD/ , Svoboda a přímá demokracie (SPD) , Poslanecká sněmovna
Aktuálně se děje
před 54 minutami
České oscarové hlasování je v plném proudu. Šanci má pět filmů
před 2 hodinami
Důchodci a valorizační oznámení. Úřad připomněl svůj aktuální postup
před 3 hodinami
Knížáka posmrtně rehabilitovali. Za minulého režimu strávil měsíce ve vazbě
před 4 hodinami
V Česku dochází lék na rakovinu prsu. Ministerstvo přišlo s neotřelým řešením
před 5 hodinami
V NATO nikdy nebudeme, míní bývalý šéf ukrajinské armády Zalužnyj
před 6 hodinami
Česká diplomacie přesouvá své síly. Jeden konzulát zanikne, jiný vznikne
před 7 hodinami
Policie objasnila pomníček. V případu vraždy z roku 2010 pomohly vzorky DNA
před 8 hodinami
Doživotí. Němci odsoudili Afghánce, který loni vraždil v Mnichově
před 9 hodinami
Ukrajinské sankce opět zafungovaly. Dvě ruské rafinérie schytaly úder
před 9 hodinami
Ebolu v Kongu se nedaří zastavit. Šéf WHO se o tom přesvědčil osobně
před 10 hodinami
Tropické počasí stále sužuje jižní Moravu. Meteorologové avizují další vedra
před 11 hodinami
Policie vyšetřuje násilný čin na Valašsku. Zadržela podezřelého
před 12 hodinami
Írán hlásí zásadní pokrok. S Ománem se dohodl na režimu v Hormuzském průlivu
před 13 hodinami
Policie našla tělo pohřešovaného při pátrání na jezeře Most
před 13 hodinami
Turek poprvé reagoval na zahájení trestního řízení. Nadále věří ve svou nevinu
před 14 hodinami
Moravský teplotní rekord se měnil potřetí za tři dny. Ve Strážnici bylo 41 stupňů
včera
Trumpův mírový plán pro Gazu kolabuje. Netanjahu jej nepodepsal
včera
Ukrajinská armáda provedla čtyřicetidenní dronovou kampaň s cílem přinutit Kreml k mírovým jednáním
včera
Na německém letišti našli dron s výbušninou. Policie nasadila robota
včera
Počet mrtvých po ruském útoku stoupá. Ukrajině chybí interceptory
Rozsáhlý noční útok ruských bezpilotních letounů a balistických střel si v ukrajinském hlavním městě a jeho okolí vyžádal sedmnáct lidských životů. Další oběti na životech a desítky zraněných hlásí také regiony Charkiv a Doněck, přičemž celková bilance dosavadních střetů vzrostla na nejméně dvacet jedna mrtvých.
Zdroj: Libor Novák