ÚS se zabývá návrhy ČSSD na zrušení úsporných balíčků vlády

Brno - Výslechem předsedkyně poslanecké sněmovny parlamentu Miroslavy Němcové (ODS) v úterý pokračuje veřejné jednání pléna Ústavního soudu, zabývající se návrhem skupiny 45 poslanců ČSSD na zrušení zákona o úsporných opatřeních na ministerstvu práce a sociálních věcí. Po výslechu šéfky parlamentu Ústavní soud skončí dokazování a vyzve obě strany k přednesení závěrečných řečí.

Skupina sociálnědemokratických poslanců zastupovaných úřadujícím předsedou strany Bohuslavem Sobotkou podala u Ústavního soudu návrh na zrušení celého zákona o úsporných opatřeních na ministerstvu práce a sociálních věcí. Vadí jim totiž procedura, prostřednictvím jaké kabinet před koncem loňského roku normu přijal.

"Opoziční poslanci měli dostatek času se s návrhy seznámit. Balíček úsporných zákonů se totiž ve sněmovně projednával již podruhé," citovala v úterý soudkyně Eliška Wagnerová stanovisko vládních právníků.Sociální demokraté s takovou interpretací nesouhlasí. "Naše snaha o řádné projednání tak důležitých zákonů byla jasně předvídatelná. Není možné, aby byla považována za obstrukci a předsedu sněmovny opravňovala k vyhlášení stavu legislativní nouze," prohlásil úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

Zákon proto podle ČSSD nepřijala sněmovna ústavním způsobem. V průběhu zákonodárného procesu se podle mínění opozičních poslanců odehrála v parlamentu závažné porušení jeho demokratických pravidel. "Vláda podle skupiny poslanců zneužila stavu legislativní nouze, svolala mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny, zrušila obecnou rozpravu a zákon schválila," citovala z podání soudkyně-zpravodajka Eliška Wagnerová.

Vláda zároveň nechala návrh projednat Senátem ve starém složení. Napadený zákon tak schválili po volbách ještě původní senátoři, většinou sympatizující s nynější vládní koalicí.

Šéfka poslanecké sněmovny Miroslava Němcová v úterý při výslechu ústavním soudcům řekla, že stav legislativní nouze vyhlásit musela. "Parlamentní jednací řád uvádí, že předseda sněmovny vyhlásí stav legislativní nouze na návrh vlády. Neumožňuje předsedovi návrh vlády přezkoumávat," řekla Němcová. Dodala, že ani v minulosti, když se v českém parlamentu vyhlašoval nouzový režim pro projednání zákonů, předsedové sněmovny návrhy vlády nezkoumali.

"Konzultovala jsem svůj postup při vyhlášení stavu legislativní nouze jako obvykle s právním oddělením parlamentu a jednala podle jeho doporučení," dodala Němcová. Podle ní je snahou každého předsedy poslanecké sněmovny umožnit, aby byly zákony přijímány bez nepřijatelného časového stresu. Ten před koncem roku podle Němcové v případě zablokování parlamentu opozicí hrozil - napadené zákony by totiž nemohly začít platit od nového roku a republika by údajně utrpěla hospodářské škody.

K osmnácti napadeným úsporným zákonům podle Němcové navíc proběhlo první čtení i půldruhou hodinu trvající obecná rozprava. "Tisk zákona, který byl pak parlamentu k schválení předložen, byl identický jako předloha, kterou předložila vláda ke schválení den poté, již za vyhlášeného stavu legislativní nouze," řekla Němcová.

Soudkyně Wagnerová namítla, že obecná rozprava byla vzhledem k parlamentním zvyklostem neobvykle krátká a prakticky v ní nevystupovali opoziční poslanci.

Související

Více souvisejících

ústavní soud Miroslava Němcová

Aktuálně se děje

včera

včera

Petr Pavel

Prezident Pavel na žádost Fialy odvolal Bartoše

Prezident Petr Pavel vyhověl návrhu premiéra Petra Fialy na odvolání předsedy strany Piráti Ivana Bartoše z funkce vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj. Koaliční strana TOP 09 má zájem o Ministerstvo zahraničních věcí, uvedl server idnes.cz.

včera

Česká pirátská strana, ilustrační foto

Piráti schválili jasnou většinou odchod z vlády

Piráti podpořili odstoupení strany od koaliční smlouvy z důvodu podstatného porušení smluvních podmínek premiérem Petrem Fialou. Pro bylo 709 z 894 členů Pirátů, kteří se zúčastnili internetového hlasování. Podporu návrhu tak vyjádřilo 79,3 procent hlasujících. Pirátští ministři Jan Lipavský a Michal Šalomoun podají demisi v úterý 1. října.

včera

Antony Blinken

Svět je bezpečnější po smrti vůdce Hizballáhu Nasralláha, prohlásil Blinken

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v pondělí uvedl, že svět je nyní bezpečnější po zabití vůdce libanonského militantního hnutí Hizballáh, Hasana Nasralláha, izraelskými silami. Nasralláha označil za "brutálního teroristu" a zdůraznil, že nejlepší cestou k dosažení stability na Blízkém východě je diplomacie. 

včera

Jens Stoltenberg

Stoltenberg: NATO by se nemělo nechat zastrašit Putinem

Členské státy NATO by se neměly nechat zastrašit hrozbami ruského prezidenta Vladimira Putina o použití jaderných zbraní a měly by nadále poskytovat vojenskou podporu Ukrajině, prohlásil v pondělí odcházející generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

včera

včera

Írán, ilustrační foto

Budete toho litovat, vyhrožuje Írán Izraeli

Teherán zareaguje na každý z "zločinů" Izraele, oznámilo v pondělí íránské ministerstvo zahraničních věcí v reakci na zabití vůdce Hizballáhu Hasana Nasralláha a zástupce velitele íránských Revolučních gard Abbáse Nilforušana. 

včera

včera

včera

včera

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

NATO bude mít novou základnu ve Finsku. Založí ji vedle hranic s Ruskem

Ve Finsku příští rok vznikne nové severoevropské velitelství pozemních sil Severoatlantické aliance. Podle sdělení různých zdrojů z finské armády bude fungovat pod velením švédských důstojníků a vyšle Rusku „jednoznačný signál“. Velitelství se bude nacházet necelých sto kilometrů od rusko-finské hranice.

včera

Ministerstvo obrany

Obrana neopravila nedostatky z dřívějších kontrol NKÚ. Může za to covid a nedostatek financí, reaguje resort

Kontroloři NKÚ se vrátili ke čtyřem předcházejícím kontrolám v resortu Ministerstva obrany (MO) a zkoumali, jak ministerstvo tehdy zjištěné nedostatky napravilo. Kontroloři zjistili, že z 11 vybraných opatření nebyla čtyři splněna vůbec a další dvě jen částečně. Ministerstvo např. dosud nezavedlo systém objednání a distribuce výstroje, který by zjednodušil a urychlil její výdej pro všechny příslušníky armády; nenakoupilo ani dostatečnou zásobu některých druhů výstroje. Dále neplnilo stanovenou provozuschopnost tanků a nezajistilo přiměřenou zásobu náhradních dílů pro jejich opravy. Obnova a modernizace vojenských areálů neprobíhá podle plánů a hrozí, že MO nestihne vybudovat zázemí pro nakupovanou vojenskou techniku.

včera

včera

včera

Bezpilotní bojový letoun MQ-9 Reaper

Drony jsou mnohem starší, než vůbec tušíme. Jejich potenciál jsme ale stále nevyčerpali

V armádách na celém světě jsou dynamicky rozvíjeny a využívány drony, které šetří lidskou sílu a náklady na vojenské operace. Masivně byly použity i během konfliktu na Ukrajině oběma stranami. Zvláště Ukrajina se přitom snaží jejich schopnosti dále vylepšovat, protože je to pro ni v této fázi konfliktu maximálně výhodné. Kde se však drony vůbec vzaly a za jakých okolností a s jakými výsledky byly v minulosti využívány?

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

MZV: Ukrajina nesmí dopadnout jako Československo po podepsání Mnichovské dohody

Mnichovská dohoda je ukázkovým příkladem, jak pokusy o ustupování agresorovi v zájmu zachování míru nepřinesly kýžený výsledek. Naopak vedly k největšímu válečnému konfliktu 20. století. Na výročí jejího podpisu to uvedl vedoucí oddělení pro zahraniční spolupráci na českém ministerstvu zahraničí Ivan Dubovický. 

včera

29. září 2024 21:56

29. září 2024 21:11

Počasí, jaké způsobilo povodně, se může opakovat. Musíme změnit optiku, nabádá expert

Září přineslo do střední Evropy velmi deštivou epizodu, která způsobila povodně na rozsáhlém území. Vědci jsou přesvědčeni, že k extremitě jevu přispěla i klimatická změna. Expert ze Slovenska proto nyní nabádá, aby se změnila optika na problematiku velké vody. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy