Poche jde do útoku. Na Babiše vyrukoval s nahrávkou, poslechněte si ji

Praha - Hradem odmítaný kandidát ČSSD na ministra zahraničí Miroslav Poche se brání kritice premiéra Andreje Babiše (ANO), podle které vystupuje jako ministr už nyní a tvrdí, že v případě svého nejmenování bude šéfovat nominantovi, který by ČSSD prošel. V týden staré nahrávce projevu z porady diplomatů, kterou dnes Poche zveřejnil na svých webových stránkách, uvádí, že nepřipustí, aby se v menšinové vládě ANO a ČSSD stal ministrem někdo, kdo by byl v protikladu s jeho názory.

V úvodu svého zhruba devítiminutového vystoupení před diplomaty Poche uvedl, že si nemyslí, že za jeho odmítnutím prezidentem Milošem Zemanem stojí jeho názory, a poděkoval za podporu od předsedy ČSSD Jana Hamáčka. "Chtěl bych vás ujistit všechny, že pokud by někdy, za poměrně dlouhou dobu, došlo k tomu, že bych už nebyl nominantem sociální demokracie na tento post, tak nepřipustím, aby byl ministrem zahraničí této vlády někdo, kdo by s mými názory byl v protikladu nebo rozporu," uvedl.

Babiš v neděli v televizi Prima uvedl, že se Poche ministrem nestane, protože působí v Černínském paláci negativně a nešťastně se vyjadřuje. "Ty jeho vyjádření, že i když tam bude nový ministr, tak že ho bude řídit, to není dobře," řekl Babiš s odkazem na poradu velvyslanců.

Na ní Poche řekl, že situace kolem něj neovlivnila fungování ministerstva ani zahraniční služby a "nedošlo ani k personálním otřesům". Pozitivně přitom zmínil vznik nového analytického odboru, který by od září měl pomáhat definovat českou zahraniční politiku. Mezi prvními úkoly analytického centra jmenoval posouzení přínosů a rizik plánovaného přesunu zastupitelského úřadu v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma, přípravu dialogu s Ruskem a analýzu situace ve vztazích s Tureckem.

Mezi osobními prioritami zmínil Poche budování společné obranné politiky EU. "Určitě, v tom se liším od pana premiéra, bych rád, aby vláda měla otevřenější postoj a debatu směrem k přijetí eura, je to náš závazek," uvedl dále. Výsledem takové debaty by podle něj měl být závazek přijetí jednotné evropské měny Českem příští vládou. Česko by podle Pocheho mělo podporovat vstup zemí západního Balkánu do EU a snažit se oživit dialog se Spojenými státy. Za přínosné označil rozvíjení dosavadní komunikace s Čínou.

Kritiku od premiéra v neděli Poche označil za součást nátlaku na svou osobu. Babišovi se podle něj také nelíbí to, že brání tomu, aby hnutí ANO protlačovalo své bývalé politiky do diplomatických pozic.

Hamáček v pátek po zasedání širšího vedení ČSSD oznámil, že chce spor o nominaci Pocheho řešit až po komunálních a senátních volbách, které budou 5. a 6. října. Téma by podle něj mohlo poškodit kampaň ČSSD. Řešení by podle Hamáčka mělo být jasné ve druhé polovině října.

Související

Jiří Zimola

ČSSD by měla opustit vládu, soudí Zimola. Co radí Hašek?

Sociální demokracie by podle svého bývalého místopředsedy Jiřího Zimoly měla opustit vládu. Současný předseda jihočeské ČSSD byl přitom v minulosti zastáncem účasti v kabinetu s ANO. Zimola se však domnívá, že v současnosti z účasti ve vládě profitují především "někteří sociálnědemokratičtí šíbři."

Více souvisejících

Miroslav Poche Andrej Babiš ministerstvo zahraničí Vláda ČR diplomacie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy