Praha - Doyena Sněmovny Karla Schwarzenberga (TOP 09) postihla při dnešní schůzi dolní parlamentní komory zřejmě nevolnost a upadl. Poslanci kvůli tomu přerušili asi na deset minut jednání. Indispozice osmdesátiletého exministra zahraničí není vážná, uvedl předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. Schwarzenberg podle svých stranických kolegů upadl, ale byl při vědomí. Sanitka poslance převezla do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) ve Střešovicích, kde po odborných vyšetřeních zůstal hospitalizován. Jeho stav není podle lékařů vážný.
"Karla Schwarzenberga postihla velmi kratičká indispozice, která asi může postihnout kohokoli z nás. Velmi záhy vypadal opět v kondici. Je samozřejmě na vyšetření, které musí zjistit, jestli tam nebyla nějaká jiná příčina. Ale vypadá velmi dobře a já jsem přesvědčen, že mezi nás zase brzy přijde," řekl později Kalousek novinářům.
Schwarzenberg upadl v jednacím sále v místě, které nesnímají kamery. Poslanci Helena Langšádlová (TOP 09) a Marek Výborný (KDU-ČSL) novinářům popsali, že upadl a není jasné, zda nezakopl. Nebyl však v mdlobách. Po několika minutách Schwarzenberg, který má v poslední době problémy s klouby, vyšel z jednacího sálu sám. Po příjezdu záchranné služby se odebral v doprovodu lékaře do přilehlé kanceláře předsedy Sněmovny. Po další zhruba čtvrthodině v doprovodu záchranářů opět sám opustil budovu Sněmovny.
Mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová ČTK sdělila, že záchranná a lékařská posádka do Sněmovny dorazila sedm minut po tísňovém volání. "Záchranná služba osmdesátiletého muže důkladně vyšetřila. Šlo o standardní vyšetření, natočili jsme EKG a zavedli žilní vstup," popsala Poštová. Sanitka ho poté převezla do střešovické nemocnice. "Mohu potvrdit, že k nám byl převezen pan Karel Schwarzenberg. Byl při vědomí, po odborných vyšetřeních u nás zůstává hospitalizován, jeho stav není vážný," řekla ČTK mluvčí ÚVN Jitka Zinke. Zatím není jasné, jak dlouho bývalý ministr zahraničí a někdejší prezidentský kandidát v nemocnici zůstane.
V roce 2009 zkolabovala ve Sněmovně tehdejší ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. I tehdy kvůli tomu poslanci přerušili schůzi. Ošetřil ji poslanec David Rath.
V únoru 2004 zkolaboval ve Sněmovně při jednání poslaneckého klubu ČSSD někdejší premiér Vladimír Špidla, tehdy mu bylo 52 let. Ihned ho ošetřili pracovníci sněmovní lékařské služby a záchranné služby, ještě tentýž den podstoupil vyšetření v Ústřední vojenské nemocnici a poté byl propuštěn. Špidla na pár dní zrušil pracovní program a odpočíval doma.
Související
Rakousko se rozloučilo s Karelem Schwarzenbergem
Události Petra Nutila: Pohřeb Karla Schwarzenberga a zavedení korespondenční volby
Karel Schwarzenberg , Poslanecká sněmovna , Miroslav Kalousek
Aktuálně se děje
před 30 minutami
Nová letecká linka z Prahy. Do Lisabonu začne létat na podzim
před 1 hodinou
Tragédie v Chorvatsku. Tři Češi nepřežili srážku lodí, potvrdil to konzulát
před 2 hodinami
Výkon Kanady proti Bosně stačil na remízu, Američané vstoupili do MS jasnou výhrou
před 2 hodinami
Odmítnutí švýcarského populačního stropu je mírně pozitivní zprávou i pro Česko
před 3 hodinami
Armáda propustila vojáka, který byl v Kongu, z preventivní karantény
před 4 hodinami
Trumpovo jméno je pryč z Kennedyho centra. Bílý dům vzdoroval do poslední chvíle
před 5 hodinami
ANO by jasně vyhrálo volby, Starostové se v opozičním souboji drží před ODS
před 5 hodinami
Britové zadrželi loď z ruské stínové flotily, oznámil Starmer
před 6 hodinami
Rychleji než dřív. České dráhy od neděle opět jezdí přímo do Hamburku
před 7 hodinami
Írán stále budí nejistotu. Teherán naznačil, jak to má s podpisem dohody
před 8 hodinami
Ebola se nadále šíří v Kongu. Úřady potvrdily nové případy i další úmrtí
před 9 hodinami
Mírovou dohodu s Íránem podepíšeme dnes, oznámil Trump
před 10 hodinami
Počasí bude příští týden tropické, potvrdili meteorologové
včera
Epsteinova oběť ve výpovědi zmínila Andrewa. Dostal ji do královského paláce
včera
Prodejny Penny ve čtvrtek zavřou dříve. Má to zajímavý důvod
včera
Norská princezna se zřejmě nevyhne transplantaci, naznačil to manžel
včera
ODS uspořádala ideovou konferenci. Bouřlivě se řešila otázka přijetí eura
včera
Mírová dohoda mezi USA a Íránem nikdy nebyla tak blízko, tvrdí Šaríf
včera
Stovkám tisíc řidičáků letos vyprší platnost. Výměna je oproti minulosti jednodušší
včera
Moravec trvá na neplatnosti doložky. ČT tvrdí, že uplatňuje sankce
Spor mezi Českou televizí a moderátorem Václavem Moravcem, který ji letos opustil, ohledně konkureční doložky pokračuje. Vedení ČT tvrdí, že od někdejšího zaměstnance vymáhá pokutu. Podle Moravce je to ale jinak.
Zdroj: Jan Hrabě