Nechcete uprchlíky? Člověk v tísni přišel s novým návrhem

Praha - Organizace Člověk v tísni vyzvala premiéra Andreje Babiše, aby jeho vláda schválila navýšení prostředků na humanitární pomoc. Žádost přišla v kontrastu s tím, že Babiš odmítá přijmout 50 dětských migrantů.

Potřeba humanitární pomoci ve světě se podle organizace v posledních letech více než zdvojnásobila. "Když se v roce 2012 připravoval předchozí víceletý finanční rámec, na celém světě potřebovalo humanitární pomoc 62 milionů lidí. V současnosti je jich již více než 134 milionů. Jedna třetina z nich je v Jemenu, Sýrií a Iráku, tedy v místech, kde dlouhodobě probíhají ozbrojené konflikty," tvrdí zástupci organizace.

Vleklé krize, nucené vysídlení obyvatel, hladomor a přírodní katastrofy počet lidí, kteří potřebují humanitární pomoc, stále zvyšují, a k pokrytí potřeb prý v současnosti přitom chybí dvě třetiny potřebných prostředků.

Evropská unie je přitom jedním z největších světových humanitárních dárců a humanitární pomoc má velkou podporu obyvatel celé EU. I v České republice ji považují za důležitou tři ze čtyř lidí,připomíná organizace.

Vyzvala proto Babiše, aby jeho jménem Česká republika podpořila zachování samostatného nástroje pro humanitární pomoc, který zajistí nezávislost, nestrannost a neutralitu evropské humanitární pomoci.

Člověk v tísni ale také požaduje navýšení prostředků na humanitární pomoc v reakci na rostoucí humanitární potřeby ve světě. V současném finančním rámci EU totiž počítá s výdaji ve výši 1 mld. eur na humanitární pomoc ročně. Výdaje ale odpovídají 1 % evropského rozpočtu. Aby EU byla schopna reagovat na vzrůstající potřeby, navrhujeme organizace ve finančním rámci celkově vyčlenit na humanitární pomoc 12,5 mld. eur.

Organizace také žádá podporu financování v oblasti připravenosti a snižování rizika katastrof, které v případě vypuknutí krize snižuje nebezpečí, zachraňuje životy a omezuje škody. 

"Nový finanční rámec však začne platit až za několik let. Lidé, kteří pomoc potřebují nyní, tak dlouho čekat nemohou. Proto si Vás rovněž dovolujeme požádat, aby Česká republika podpořila navýšení prostředků na humanitární pomoc už v rozpočtu EU na rok 2019. Takové navýšení by bylo ze strany EU jasným signálem, že je připravena na vzrůstající humanitární potřeby ve světě reagovat," tvrdí členové.

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš člověk v tísni

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy