Makedonský prezident přilétá do ČR. Zeman ho přijme s vojenskými poctami

Prezident Makedonie Ďorge Ivanov dnes přilétá na návštěvu České republiky. Ve čtvrtek a v pátek se setká s prezidentem Milošem Zemanem, premiérem Andrejem Babišem (ANO) a zástupci Parlamentu. S prezidentem by mohl mluvit o důsledcích makedonského referenda o změně názvu země, integraci do NATO a Evropské unie nebo o ekonomické spolupráci. ČTK to řekl ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Rudolf Jindrák.

Ivanov navštíví Prahu po dvou letech. Podle Jindráka to bude rozlučková návštěva, makedonskému prezidentovi příští rok končí jeho druhý mandát. Do Prahy přiletí dnes pozdě večer. Program návštěvy zahájí ve čtvrtek na Pražském hradě, kde ho s vojenskými poctami přijme na prvním hradním nádvoří Zeman. Následovat bude setkání prezidentských párů a jednání prezidentů mezi čtyřma očima.

Řešit podle Jindráka budou aktuální politickou situaci na Balkáně a v samotné Makedonii. Tématem by se také měl stát výsledek nedělního referenda o změně názvu země. Drtivá většina hlasujících se v něm vyjádřila pro změnu názvu makedonského státu na Republika Severní Makedonie, výsledek je ale kvůli nízké volební účasti neplatný. Přejmenování má za cíl ukončit spory z Řeckem, jehož součástí je severní provincie Makedonie. Atény kvůli tomu blokovaly vstup Makedonie do NATO i EU.

"Zajímal by nás názor prezidenta Ivanova na další vývoj po referendu, jak bude vypadat další postup v Parlamentu," poznamenal Jindrák. Ivanov vystupuje proti změnu názvu země. Česká diplomacie chce v záležitosti zůstat neutrální.

Mezi dalšími tématy by mohla být integrace Makedonie do evropských struktur a bilaterální otázky týkající se vzájemného obchodu a investic.

Českého a makedonského prezidenta v minulých letech spojilo téma migrace. Česká republika balkánské zemi pomáhala se zvládnutím migrační krize. Makedonii poslala humanitární i vojenskou pomoc, do zemi také opakovaně vysílá policisty.

Ve čtvrtek večer Ivanov povečeří s předsedou Senátu Milanem Štěchem (ČSSD). V pátek je v plánu jednání se šéfem Sněmovny Radkem Vondráčkem a premiérem Babišem.

Podle Jindráka se příjezd makedonského prezidenta součástí většího zájmu České republiky o země Balkánu. Na setkání měla navázat návštěva chorvatské prezidentky Kolindy Grabarové-Kitarovičové v Praze. Její cesta ale byla na žádost Chorvatska odložena na jaro, řekl Jindrák ČTK.

Makedonská republika byla vyhlášena v roce 1991, do té doby byla součástí Jugoslávie. Kvůli sporu s Řeckem oficiálně vystupuje pod názvem Bývalá jugoslávská republika Makedonie. Ivanov navštívil Česko čtyřikrát, v roce 2011 přicestoval na státní návštěvu a na konci roku na pohřeb bývalého prezidenta Václava Havla, v roce 2014 na pracovní návštěvu a v roce 2016 na setkání se zeměmi V4. Zeman byl v Makedonii v červnu 2016.

Obchodní bilance České republiky a Makedonie dosáhla v roce 2017 podle údajů ministerstva zahraničí 386 milionů eur (téměř deset miliard korun podle aktuálního kurzu). Dovoz do ČR tvořil 282 milionů eur (asi 7,3 miliardy korun).

Související

Makedonie, ilustrační foto

Albánština se stala druhým úředním jazykem Makedonie, její prezident ostře proti

Albánština je ode dneška druhým úředním jazykem Makedonie, tvrdí místní vláda, podle níž to vyplývá z nového jazykového zákona. Parlament ho sice schválil už loni v březnu, v oficiálním věstníku ale vyšel až dnes. Navíc ho nepodepsal prezident, který patří k odpůrcům zákona a postup vlády označuje za protiústavní. Informují o tom zahraniční tiskové agentury.

Více souvisejících

Ďorge Ivanov makedonie Miloš Zeman Andrej Babiš

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy