Forum 2000: Demokracie potřebuje aktualizaci, čelí vlně dezinformací, varuje Petříček

Demokratický systém musí zrychlit své rozhodovací procesy a musí se také zasadit o větší soudržnost společnosti, pokud si má udržet důvěru lidí Na mezinárodní konferenci Forum 2000 v Praze to dnes řekl náměstek ministra zahraničí a kandidát na ministra Tomáš Petříček (ČSSD). Zároveň uvedl, že demokracie je stále tím nejlepším modelem pro řízení společnosti, který lidstvo vytvořilo.

"Část lidí myslí, že demokratický systém je příliš pomalý při rozhodování," řekl Petříček. Liberální demokracie je podle něj v současnosti pod tlakem, a to nejen v Evropě, ale celosvětově. "Pokud si liberální demokracie musí udržet přitažlivost, musí být schopna přinášet výsledky," uvedl.

Upozornil také, že v důsledku technologických změn a rychlého vývoje společnosti v posledních letech má řada lidí pocit, že na ně elity zapomněly. Politici podle něj musí udělat vše pro to, aby posílili solidaritu a společenskou soudržnost a aby se nikdo necítil opomenutý, pokud nechtějí, aby posilovala protisystémová uskupení.

Z celosvětového pohledu je ale demokracie podle Petříčka stále oblíbený společenský model. Podle něj to potvrzuje, že do demokratických zemí, tedy do evropských států, do USA či do Austrálie, směřují migranti z celého světa, kteří chtějí žít v demokratickém zřízení.

Petříček na konferenci také uvedl, že čeští politici, kteří zažili události listopadu 1989, musí upozorňovat na to, že hodnoty jako svoboda a demokracie nejsou provždy dané a že je třeba o ně neustále bojovat. Podle něj i proto zůstává nasazení o lidská práva součástí české zahraniční politiky.

Podle náměstka minstra zahraničí, kterého prezident Miloš Zeman jmenuje 16. října ministrem, se demokratické země musí vypořádat také s vnějšími tlaky, mezi které patří i vlna dezinformací, jež ve stále větší míře přicházejí do veřejného prostoru. "Vlna dezinformací ovlivňuje veřejné mínění i chování. Klíč, jak tomu čelit, je zlepšit vzdělávání, podporovat kritické myšlení. To je klíčové i pro posílení odolnosti společnosti jako takové," řekl Petříček.

Pro zajištění větší důvěryhodnosti u vlastních občanů i u lidí z autoritářských režimů je ale podle Petříčka nutné, aby demokratické země dodržovaly mezinárodní právo. Podle něj se tak někdy neděje, což nahrává autoritářům. Zdůraznil ale, že je třeba odmítnout debaty o alternativě k liberální demokracii, protože ta zůstává nejlepším systémem pro fungování společnosti.

Letošní 22. ročník konference Forum 2000 začal v neděli, dnes se v paláci Žofín koná její hlavní den. Motto letošního Fora 2000 zní "Potřebuje demokracie zásadní aktualizaci?". Na 500 delegátů bude na konferenci diskutovat o společenských a ekonomických výzvách pro demokracii, o rostoucím populismu a nacionalismu nebo o zásadních změnách v kyberprostoru.

U zrodu konference Forum 2000 stáli v roce 1997 tehdejší český prezident Václav Havel, spisovatel Elie Wiesel a japonský filantrop Jóhei Sasakawa. Jejich záměrem bylo poskytnout prostor osobnostem z nejrůznějších oborů k analýze výzev nového tisíciletí.

Související

ČSSD

ČSSD čeká v lednu sjezd. Bude se hledat náhrada za exministra Petříčka

ČSSD bude v lednu na sjezdu hlasovat o nových stanovách a volit místopředsedu, řekla dnes ČTK mluvčí sociální demokracie Jitka Pavlíková. Nejužší vedení ČSSD totiž na konci října opustil místopředseda a bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček. Sjezd se nakonec místo původně zvažovaného Hradce Králové uskuteční v sobotu 7. ledna v Brně a mezi důležité body bude patřit i potvrzení mandátů členů a náhradníků ústřední kontrolní komise.

Více souvisejících

Tomáš Petříček demokracie Forum 2000 ministerstvo zahraničí Boj proti dezinformacím a fake news

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy