Forum 2000: Demokracie potřebuje aktualizaci, čelí vlně dezinformací, varuje Petříček

Demokratický systém musí zrychlit své rozhodovací procesy a musí se také zasadit o větší soudržnost společnosti, pokud si má udržet důvěru lidí Na mezinárodní konferenci Forum 2000 v Praze to dnes řekl náměstek ministra zahraničí a kandidát na ministra Tomáš Petříček (ČSSD). Zároveň uvedl, že demokracie je stále tím nejlepším modelem pro řízení společnosti, který lidstvo vytvořilo.

"Část lidí myslí, že demokratický systém je příliš pomalý při rozhodování," řekl Petříček. Liberální demokracie je podle něj v současnosti pod tlakem, a to nejen v Evropě, ale celosvětově. "Pokud si liberální demokracie musí udržet přitažlivost, musí být schopna přinášet výsledky," uvedl.

Upozornil také, že v důsledku technologických změn a rychlého vývoje společnosti v posledních letech má řada lidí pocit, že na ně elity zapomněly. Politici podle něj musí udělat vše pro to, aby posílili solidaritu a společenskou soudržnost a aby se nikdo necítil opomenutý, pokud nechtějí, aby posilovala protisystémová uskupení.

Z celosvětového pohledu je ale demokracie podle Petříčka stále oblíbený společenský model. Podle něj to potvrzuje, že do demokratických zemí, tedy do evropských států, do USA či do Austrálie, směřují migranti z celého světa, kteří chtějí žít v demokratickém zřízení.

Petříček na konferenci také uvedl, že čeští politici, kteří zažili události listopadu 1989, musí upozorňovat na to, že hodnoty jako svoboda a demokracie nejsou provždy dané a že je třeba o ně neustále bojovat. Podle něj i proto zůstává nasazení o lidská práva součástí české zahraniční politiky.

Podle náměstka minstra zahraničí, kterého prezident Miloš Zeman jmenuje 16. října ministrem, se demokratické země musí vypořádat také s vnějšími tlaky, mezi které patří i vlna dezinformací, jež ve stále větší míře přicházejí do veřejného prostoru. "Vlna dezinformací ovlivňuje veřejné mínění i chování. Klíč, jak tomu čelit, je zlepšit vzdělávání, podporovat kritické myšlení. To je klíčové i pro posílení odolnosti společnosti jako takové," řekl Petříček.

Pro zajištění větší důvěryhodnosti u vlastních občanů i u lidí z autoritářských režimů je ale podle Petříčka nutné, aby demokratické země dodržovaly mezinárodní právo. Podle něj se tak někdy neděje, což nahrává autoritářům. Zdůraznil ale, že je třeba odmítnout debaty o alternativě k liberální demokracii, protože ta zůstává nejlepším systémem pro fungování společnosti.

Letošní 22. ročník konference Forum 2000 začal v neděli, dnes se v paláci Žofín koná její hlavní den. Motto letošního Fora 2000 zní "Potřebuje demokracie zásadní aktualizaci?". Na 500 delegátů bude na konferenci diskutovat o společenských a ekonomických výzvách pro demokracii, o rostoucím populismu a nacionalismu nebo o zásadních změnách v kyberprostoru.

U zrodu konference Forum 2000 stáli v roce 1997 tehdejší český prezident Václav Havel, spisovatel Elie Wiesel a japonský filantrop Jóhei Sasakawa. Jejich záměrem bylo poskytnout prostor osobnostem z nejrůznějších oborů k analýze výzev nového tisíciletí.

Související

ČSSD

ČSSD čeká v lednu sjezd. Bude se hledat náhrada za exministra Petříčka

ČSSD bude v lednu na sjezdu hlasovat o nových stanovách a volit místopředsedu, řekla dnes ČTK mluvčí sociální demokracie Jitka Pavlíková. Nejužší vedení ČSSD totiž na konci října opustil místopředseda a bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček. Sjezd se nakonec místo původně zvažovaného Hradce Králové uskuteční v sobotu 7. ledna v Brně a mezi důležité body bude patřit i potvrzení mandátů členů a náhradníků ústřední kontrolní komise.
Tomáš Petříček

Petříček by k jednání o Turówu přizval Evropskou komisi

Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) považuje za zarážející, že k jednání o problematice polského hnědouhelného dolu Turów dosud nebyla pozvána Evropská komise. Zároveň podle něj měly být směrem k Polsku učiněny otevřenější a veřejné výzvy požadující respektování evropského práva a rozhodnutí evropských soudů.

Více souvisejících

Tomáš Petříček demokracie Forum 2000 ministerstvo zahraničí Boj proti dezinformacím a fake news

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 1 hodinou

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

OSN spočítala, jak dlouho potrvá renovace Pásma Gazy

Zástupce OSN ve svém pátečním prohlášení upozornil, že odstraňování obrovského množství trosek včetně nevybuchlé munice z palestinského Pásma Gazy bude trvat přibližně 14 let.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy