Praha - Přestože všechny politické strany před loňskými volbami slibovaly čistší politickou kulturu, Hospodářské noviny (HN) objevili několik dalších případů, kdy poslanci přihráli státní peníze na provoz regionálních kanceláří svým známým či politickým sympatizantům. Informují o tom v pondělním vydání.
Například: Dva jihlavští poslanci za TOP 09 si pronajímají kanceláře v domě rodiny, která sponzorovala jejich stranu. Poslanecký novic Roman Sklenák z ČSSD zase nechává posílat peníze za kancelář bývalému obchodnímu partnerovi. V obou případech se cena nájmu vyšroubovala k zákonem danému maximu - třicet tisíc korun za měsíc. "Myslím, že tato dehonestace poslanců by už mohla ustat," rozčílil se Sklenák, jenž před volbami sliboval, že se zasadí o "průhlednější nakládání s veřejným majetkem".
Pátrání HN odkrylo ještě jeden fenomén: Když si politici pronajímají kanceláře za státní peníze, nešetří, jakmile však mají za úřadovny platit stranickými penězi, dokážou stlačit cenu na minimum. Jeden příklad za všechny: Pět poslanců TOP 09 si pronajímalo kanceláře v Tyršově domě na Malé Straně. Poslaneckou sněmovnu to každý měsíc stálo sto šedesát tisíc korun. V současnosti si v témže domě platí TOP 09 stranické sídlo. Osm kanceláří se zasedací místností přijde stranickou kasu pouze na pětasedmdesát tisíc korun.
Související
Kam se poděla národní hrdost? Ceremoniál na Hradě ukázal, jak se politici vzdálili od občanů – a užívají si to
ANKETA: Zákaz srpu a kladiva? Vládní politici ho vítají jako obranu demokracie, opozice varuje před cenzurou
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Rusko drony vypouštěnými ze stínové flotily už téměř dva roky špehuje jaderná zařízení v Evropě
před 2 hodinami
EU uvalí sankce na ruské výrobce, kteří se podíleli na ranním útoku na Kyjev
před 2 hodinami
Zoufalé Rusko se snaží vyhnout další mobilizaci. Posílá na frontu bojovat i ženy
před 3 hodinami
Írán varoval Trumpa před tvrdou odvetou, pokud zaútočí během pohřbu Chameneího
před 4 hodinami
Z maďarského velvyslanectví v Bruselu operovala špionážní síť, odhalilo vyšetřování
před 4 hodinami
Forex v roce 2026: Jak se orientovat na trhu, kde pravidla píší centrální banky a geopolitika
před 5 hodinami
Babiš zkritizoval Pavla: Nejmenoval Turka, teď si vykládá ústavu podle svého
před 5 hodinami
Další bizár ruské propagandy: Putina díky "vysoké míře milosrdenství" označují za Ježíše Krista
před 6 hodinami
Zelenskyj schválil čtyřicetidenní ofenzivní operaci. Má donutit Rusko jednat o míru
před 7 hodinami
Nová data: Kolik je na obou stranách obětí války na Ukrajině?
před 8 hodinami
Rusko v noci podniklo rozsáhlý vzdušný útok na Kyjev. Nejméně 10 mrtvých
před 9 hodinami
Tučné poplatky, večeře za miliony. Trumpův majetek po návratu do Bílého domu prudce vzrostl
před 10 hodinami
Předpověď počasí na víkend. Léto bude tentokrát příjemné
včera
Klempíře očekávají na festivalu ve Varech. Ministr potvrdil účast
včera
Prvním osmifinalistou fotbalového MS je Kanada. Jihoafričany pokořila gólem v nastavení
včera
Ministerstvo naznačilo, kolik budou stát dálniční známky pro příští rok
včera
Chmurný návrat fotbalistů do Prahy. Krejčí přednesl svůj pohled na český fotbal
včera
ANO by vyhrálo, ale přišlo by o Motoristy, ukázal květnový průzkum
včera
Extrémně silné bouřky na východě Česka. Nebezpečně tam stoupají i hladiny řek
včera
Trenér Miroslav Koubek nakonec skončil u české fotbalové reprezentace
Přestože to ještě před několika dny vypadalo, že bude trenér Miroslav Koubek pokračovat i v dalším kvalifikačním cyklu až do evropského šampionátu v roce 2028, nakonec se zkušený čtyřiasedmdesátiletý stratég rozhodl svou funkci dát k dispozici, což následně přijal šéf českého fotbalu David Trunda. Koubek v prohlášení ke svému nečekanému kroku uvedl, že vzhledem k současné atmosféře kolem reprezentace, kterou podle něj zapříčinila mediální kampaň posledních dní, nevidí smysl u národního týmu pokračovat.
Zdroj: David Holub