Bojovníci proti ekonomickým zmr*ům Pavol Krúpa, Jana Lorencová a Alena Vitásková obdrží 28. října z rukou prezidenta Miloše Zemana státní vyznamenání. Zeman to uvedl v pondělním rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál, kde se nebál použít zmíněné peprné slovní spojení. Kdo jsou tito bojovníci se dozvíte v následujícím článku.
Pavol Krúpa
Pavol Krúpa je slovenský miliardář. Je také zakladatelem investiční skupiny Arca Capital, kterou řadu let vedl jako její největší akcionář. Nyní je zakladatelem nově vzniklé společnosti Krupa Global Investments.
V povědomí české společnosti figuruje Krúpa zhruba od roku 2007, kdy od bývalého premiéra Stanislava Grosse odkoupil podíl ve společnosti Moravia Energo. Tehdy odkoupil 31% akcií. Obchodem, na kterém Gross vydělal přes 90 milionů, se zabývala protikorupční policie, novináři i politici.
Média Krúpu označují za „nájezdníka“, který využívá problémů firem ke svému užitku. Obzvláště známý je v našich končinách kvůli své angažovanosti v kauze OKD. V této kauze se Krúpova skupina Arca Capital angažuje dlouhodobě. Již dříve nabídla, že odkoupí těžební firmu. Kromě jiného za desítky milionů korun Arca koupila podíl ve společnosti EMH, která plánuje těžbu lithia v Česku. V České republice Krúpa figuruje v mnoha projektech.
Spor mezi Bakalou a Krúpou se silně vyostřil. Minulý měsíc Bakala v USA zažaloval Krúpu za údajný pokus o vydírání. Tomu se zase brání Krúpa a podá na Bakalu žalobu za pomluvu.
Kontroverze Krúpa vyvolává také svými vztahy s českými politiky. Před několika lety chtěl financovat cestu prezidenta Zemana do Ruska. Náklonnost k současnému prezidentovi projevil také tím, že mu v roce 2015 věnoval k narozeninám 25 550 lahví minerální vody.
Jana Lorencová
Jana Lorencová je českou novinářkou a političkou. V minulosti studovala žurnalistiku, jelikož však nesouhlasila se vstupem vojsk Varšavské smlouvy, v médiích pracovala jen krátce. Za komunismu se musela živit jako servírka. Až po revoluci se opět mohla vrátit k původní profesi.
Dlouhou dobu pracovala Lorencová v České televizi, kde se podílela na vzniku investigativních pořadů. Věnovala se mimo jiné kauze lehkých topných olejů.
V letech 2013 až 2017 se angažovala v politice. Byla zvolena jako nestraník za ANO do Poslanecké sněmovny. V roce 2012 neúspěšně kandidovala do Senátů jako nestraník za Stranu státu přímé demokracie - Stranu práce.
V roce 2016 podepsala návrh zákona Zdeňka Ondráčka na ochranu prezidenta republiky s trestní sazbou až jeden rok vězení. Nyní Lorencová příležitostně publikuje v Parlamentních listech. Před rokem vyvolala kontroverze, když na svém profilu sdílela materiály webu Aeronet. Materiály, jež měly odkrývat vlastnickou strukturu firmy, která chce těžit lithium v Krušných horách. V článku však chyběla ověřitelná fakta.
Alena Vitásková
Alena Vitásková je bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu. Ze své pozice kritizovala a bojovala proti solárním investicím. Domnívala se, že se solární byznys vymkl kontrole a bohatnou na něm tzv. solární baroni.
Sama čelila v roce 2013 obžalobě v případě solárního podvodu týkajícího se dvou fotovoltaických elektráren na Chomutovsku. Vrchní soud v Olomouci ji však obžaloby zprostil. Případ má být ještě přezkoumán Nejvyšším soudem.
Zeman se již dříve vyjádřil, že stíhání Vitáskové mohli iniciovat právě oni solární baroni. Proti tomu se však žalobci ohradili.
V srpnu 2015 zahájila proti Vitáskové stíhání Policie ČR. Byla obviněna z trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku a trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby, když jmenovala v listopadu 2014 Renatu Veseckou místopředsedkyní ERÚ. Vitásková udělala z Vesecké místopředsedkyni úřadu, přestože podle policie nesplňovala zákonné předpoklady.
Zeman má s Vitáskovou již dlouho dobu velmi přátelské vztahy. Prezident ji podpořil v soudním sporu. Loni na podzim byla Vitásková součástí Zemanovy cesty do Ruska. Tam jela jako ředitelka nově založeného spolku, který je jako nevládní nezisková organizace registrován od 1. srpna 2018 pod názvem Institut Aleny Vitáskové, píše Český rozhlas.
21. května 2025 20:58
Prezident Pavel zastavil trestní stíhání čtyř vojáků v kauze útoku v Afghánistánu
Související

Schapiro je zpět. Kritik Zemana pracuje pro Bakalu. A s radostí
Pavol Krúpa , Jana Lorencová , Alena Vitásková , Miloš Zeman , státní vyznamenání
Aktuálně se děje
před 25 minutami

Švýcarsko rozdrtilo Dánsko 7:0 a postupuje do finále hokejového mistrovství světa
před 59 minutami

Největší destrukce značky v dějinách? Expert popsal, jak Musk zničil Teslu
před 2 hodinami

Odpojení Ruska od SWIFTu, zákaz plynovodů Nord Stream. EU plánuje velmi tvrdé sankce
před 3 hodinami

Trump zablokoval sankce proti Rusku. Evropa ztrácí trpělivost a propadá se do zoufalství
před 4 hodinami

Američané na hokejovém MS rozdrtili Švédy 6:2. O zlato si zahrají poprvé po 65 letech
před 4 hodinami

Herní systém hokejového mistrovství světa by se změnit měl. A nejen ten
před 4 hodinami

Dánsko historicky postoupilo přes Kanadu. Švýcaři si poradili s Rakouskem, USA po obratu vyřadila Finy
před 4 hodinami

Svět má za sebou dva hektické týdny plné chaosu a jednání. A ukrajinský mír je stále v nedohlednu
před 5 hodinami

Izraelští vojáci přiznali, že používají palestinské civilisty jako lidské štíty
před 7 hodinami

Kyjev v noci čelil jednomu z největších útoků od začátku války
před 7 hodinami

Operace Endgame: Mezinárodní razie rozbila ruskou síť kyberzločinu
před 9 hodinami

Netanjahu čelí obvinění z pomluvy poté, co napadl Macrona, Carneyho a Starmera
před 10 hodinami

Zůstane Trumpův Golden Dome jen na papíře? Může se sesypat jako Reaganovy "Hvězdné války"
před 12 hodinami

Trump hrozí cly na Apple. Odmítá dohodu s EU, Evropa zvažuje odvetu
před 13 hodinami

Zahraniční studenti mohou zůstat, zatím. Soud zastavil nařízení Trumpovy administrativy
před 14 hodinami

První bude Andrea. Meteorologové vyhlížejí letošní hurikánovou sezónu
včera

Krétou otřáslo zemětřesení. Odborníci vysvětlili, proč nezpůsobilo škody
včera

Útok nožem na nádraží v Hamburku. Nejméně tři lidé bojují o život
Aktualizováno včera

Dálnici D10 uzavřela tragická nehoda. Havarovalo devět vozidel
včera
Kim nařídil vyšetření „trestuhodné nedbalosti“ při spuštění lodi. Propaganda už přepisuje příběh
Severokorejské úřady zahájily interní vyšetřování vážného incidentu, k němuž došlo během slavnostního spuštění druhého torpédoborce nové generace na vodu v průběhu uplynulého týdne. Událost, která měla demonstrovat vojenský a technologický pokrok režimu, skončila technickým selháním, jež si okamžitě vyžádalo ostrou reakci samotného vůdce země Kim Čong-una.
Zdroj: Jakub Jurek