Krymská krize: Proč může Andreji Babišovi paradoxně pomoci?

Komentář Petra Šulky – Tak jako se vrací bumerang, se nám do české politiky vrací i kauza Čapí hnízdo. Tentokrát ji rozjitřil tajně rozhovor se synem premiéra pořízený novináři internetové televize Seznam.cz. Zatímco opozice bouří a chystá se svrhnout Babiše, Babiš tvrdí, že se nic neděje, vše už bylo známo a je to jen hyenismus novinářů obtěžující jeho nemocné děti.

Pojďme se podívat na celou situaci bez emocí. Ptejme se, co může následovat v dalších dnech. V první řadě je tu varianta, že se premiérovi podaří celou situaci ustát a jeho vláda se sociálními demokraty dotáhne svoji káru, pokud ji tedy nerozloží nějaká další krize, až do regulérních voleb 2021. Tato varianta nyní závisí především na rozhodnutí sociálních demokratů.

Pokud ve straně převáží skupina pragmatiků, která chce ze skomírající strany vymáčknout, co se dá, nepochybně si bude moci Babiš na nějakou dobu vydechnout.

Je zde také možnost, změny tváře v čele vlády. Je však předem jasné, že ať už by byl premiérem kdokoliv, rozhodoval by v pozadí vždy Babiš. Pro ČSSD, pokud se rozhodné pokračovat ve vládě s ANO, to však možná bude polibek smrti v příštích volbách.

Pokud by se však socialisté přeci jen rozhodli odejít, otvírá se nám zde okno pro změnu koaličního partnera. O tuto pozici se nyní více než hlasitě hlásí ústy svého předsedy Tomia Okamury hnutí SPD. Pro ANO by to bylo jistě lákavé ale poněkud kontroverzní řešení. Okamurovo hnutí lační po funkcích a nepochybně by bylo ještě věrnějším partnerem než socialisté. Na druhou stranu je nutno počítat s tím, že SPD je hnutí založené na nespokojených voličích.

Jakmile by se stalo vládní stranou, pláštík protestu by byl definitivně pryč. Politický pragmatik Okamura si toto nepochybně uvědomuje a v posledním roce vlády by mohl začít praktikovat starou lidoveckou strategii ve vládě ale proti ní. To je hra, kterou hráli lidovci už v 90. letech za předsedy Luxe a zdokonalili ji za Kalouska. Strana sedí na ministerstvech, hlasuje ve vládě a v parlamentu pro vládní návrhy, ale nedovoluje vládě pustit se do žádných „větších akcí“ a v médiích vládu silně kritizuje. Pro Okamuru to bude hra vabank. Pokud se mu ji nepodaří uhrát, skončí definitivně mimo parlament. Navíc vládě bude chybět stále jeden poslanec. Budou komunisté ochotni i takovouto vládu? To je ve hvězdách.

Pokud pomineme nějakou nepředvídatelnou variantu, jako zásah z Hradu nebo nějakou duhovou vládu složenou ze všech stran mimo ANO, jsou dalším pravděpodobným řešením předčasné volby. Ty by vedle naprostého porážky mohou Babišovi přinést i bezprecedentní vítězství. Porážka hrozí hnutí ANO i v případě zisku nejvíce hlasů a mandátů. Pokud by totiž vítězství hnutí nebylo dostatečně velké, strana by se mohla ocitnou v opozici, tak, jak se to stalo ČSSD v čele s Jiřím Paroubkem v roce 2006. To by byla pro Babiše naprostá katastrofa a nepochybně by se jako osoba z politiky stáhl.  

Ovšem předčasné volby mohou pro Babiše skončit i naprostým vítězstvím a totální dominancí na naší politické scéně. Pokud by se mu celu kauzu Krym podařilo uhrát jako zneužití svých děti a obrátit výroky mnoha politiků z minulého dne proti nim mohl by získat dostatek hlasů na vládu, která by potřebovala podporu jen jednoho další politického celku. Jako příjemný bonus by bylo, pokud by se potvrdily dlouhodobé průzkumy a nejtvrdší kritici Babiše, tedy STAN, TOP 09 a lidovci by se ocitli mimo poslaneckou sněmovnu. Babiš by měl skutečně důvod k úsměvu.

I přesto, že je zatím jakékoliv vysvětlení či dokonce rozřešení kauz Krym a Čapí hnízdo v nedohlednu, lze předpokládat, že politici nebudou čekat na její vyšetření natož na rozhodnutí soudů. Pro opoziční politiky jsou obě kauzy účinným, i když již pro většinu lidí ohraným, klackem na ANO a Babiše samotného. U mnohých politiků účinně zakrývá vlastní politickou vyprázdněnost a vlastní máslo na hlavě.

Pro Babiše budou čím dál tím více obě kauzy zátěží, které mu budou bránit v jakékoliv jiné politické činnosti a bude je mít, lidově řečeno, neustále na talíři. Ať se mu to líbí nebo ne bude muset nakonec nějak tento gordický uzel rozetnou. Bude pro něj rozhodně jednodušší, pokud to udělá sám, než když to nechá na svých politických oponentech.

Související

Miloš Zeman

Zemanovi nevadí, že se Fico setkal s Putinem. Česku předpovídá návrat Babiše

Exprezident Miloš Zeman očekává návrat Andreje Babiše na premiérský post, naznačují to jeho slova v rozhovoru pro slovenskou televizi TA3. Babišův comeback do čela vlády by podle něj vedl ke zlepšení vztahů Česka se Slovenskem. Cestu slovenského premiéra Roberta Fica za Vladimirem Putinem do Moskvy označil za legitimní.
Jan Lipavský

Babiš je noční můrou pro evropskou bezpečnost, řekl Lipavský pro Politico

Český ministr zahraničí Jan Lipavský ostře zaútočil na předního kandidáta podzimních voleb Andreje Babiše. V rozhovoru pro server Politico označil šéfa hnutí ANO za bezpečnostní riziko pro Evropu a obvinil ho z šíření proruských narativů. Podle něj by Babišův návrat do čela české vlády mohl změnit zahraničněpolitickou orientaci země a přiblížit ji politice Maďarska a Slovenska.

Více souvisejících

Andrej Babiš Andrej Babiš ml. krize top 09 Starostové a nezávislí (STAN)

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Jan Souček (vpravo)

Souček končí v čele České televize, rada ho odvolala

Česká televize je bez generálního ředitele. Radní v úterý na mimořádné schůzi rozhodli o odvolání Jana Součka z funkce. Souček byl přitom v čele veřejnoprávního média teprve od října 2023, kdy nahradil dlouholetého šéfa televize Petra Dvořáka. 

před 8 minutami

Jaderná elektrárna Dukovany

Dostavba Dukovan zastavena. Soud den před podpisem zastavil největší tendr v české historii

Krajský soud v Brně vydal předběžné opatření, které dočasně zakazuje podpis klíčové smlouvy mezi státní firmou Elektrárna Dukovany II a jihokorejskou společností KHNP, vítězem historicky největšího tendru v Česku na výstavbu dvou nových jaderných bloků v Dukovanech. Reagoval tak na žalobu francouzské energetické společnosti EDF, která napadla rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), podle nějž byl tendr v pořádku.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Friedrich Merz (CDU)

Mimořádná zpráva Historický otřes v Německu: Merze nezvolili kancléřem. Krizová jednání odstartovala, AfD žádá nové volby

Friedrich Merz, vůdce vítězného bloku CDU/CSU a favorit na post německého kancléře, utrpěl v pondělí 6. května nečekaný neúspěch. V prvním kole hlasování ve Spolkovém sněmu nezískal potřebnou většinu a jeho nominace tak ztroskotala – chybělo mu šest hlasů k dosažení tzv. „kancléřské většiny“. Tento výsledek představuje bezprecedentní událost v dějinách Spolkové republiky Německo.

před 2 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Litva se chystá na válku s Ruskem. Zaminuje hranice, aby zpomalila invazi

Litva v příštích deseti letech investuje 1,1 miliardy eur (přibližně 1,2 miliardy dolarů) do posílení obrany své východní hranice s Ruskem a Běloruskem. Oznámilo to litevské ministerstvo obrany v pondělí 5. května, přičemž hlavním cílem je zabránit případné invazi nebo ji alespoň výrazně zpomalit.

před 3 hodinami

Polská armáda, ilustrační fotografie

Dokáže se Evropa ubránit bez USA? Renomovaní experti sestavili plán, jak na to, politikům se líbit nebude

V době, kdy Evropa čelí jedné geopolitické facce za druhou, je největším otřesem poznání, že se již nemůže spolehnout na bezpečnostní záruky Spojených států. Ačkoliv byla nevole Donalda Trumpa vůči Evropě dlouho známá, málokdo si dokázal představit situaci, v níž americký prezident veřejně poníží hlavu státu spojenecké země v Oválné pracovně, přeruší sdílení zpravodajských informací uprostřed války a bez konzultace s evropskými partnery vyjedná mírovou dohodu s Ruskem.

před 4 hodinami

Vatikán, ilustrační foto

Volba papeže je na spadnutí. Vatikán vypne veškerý mobilní signál

Vatikán ve středu odpoledne deaktivuje veškerý mobilní telefonní signál a zablokuje veškerou elektronickou komunikaci v okolí Sixtinské kaple, kde se sejde 133 kardinálů k volbě nového papeže. Podle italských médií se jedná o mimořádné bezpečnostní opatření, které má zajistit naprosté utajení v jednom z nejdůležitějších a nejutajenějších církevních procesů – papežské volbě.

před 4 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Ukrajinské drony podruhé zaútočily na Moskvu, krátce před vojenskou přehlídkou

Moskva se v noci stala terčem druhého po sobě jdoucího útoku ukrajinských dronů, zatímco se ruská metropole připravuje na velkolepou vojenskou přehlídku u příležitosti 80. výročí vítězství nad nacistickým Německem. Ruské úřady oznámily, že systémy protivzdušné obrany zneškodnily nejméně 19 ukrajinských dronů mířících na město, den poté, co byly u Moskvy sestřeleny čtyři další bezpilotní stroje.

před 6 hodinami

včera

včera

Tomáš Töpfer v televizním filmu Kotrmelce pana herce.

RECENZE: Kotrmelce pana herce. Další unavené rýmovačky vysílají v telce

Česká televize se po zvýšení koncesionářských poplatků vrací s cyklem, jehož znaky jsou banální rýmovačky v názvech titulů a snaha o humor pramenící ze zdánlivě trpkých a nezáviděníhodných situací. Po čtveřici televizních filmů z roku 2022 teď vysílá další trojici. Opět jde o nijaký a zpátečnický zážitek.

včera

včera

včera

včera

Belgický král Filip navštívil Česko, sešel se s prezidentem Petrem Pavlem. Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Další sláva na Pražském hradě. Pavel přivítal belgického krále

Do Česka v pondělí dorazila hlava jedné z evropských královských rodin. Belgického krále Filipa přijal na Pražském hradě prezident Petr Pavel, jenž se již v neděli setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Pavel stráví s belgickým panovníkem i zítřejší den, kdy společně vyrazí mimo Prahu. 

včera

Pražské povstání květen 1945

Před 80 lety vyšli Češi do ulic se zbraněmi. Začalo Pražské povstání, které nás definitivně zbavilo nacistické okupace

Dne 5. května 1945 vypuklo na území protektorátu Čechy a Morava květnové povstání českého lidu, známé jako Pražské povstání. Tato ozbrojená vzpoura proti německé okupační moci představovala zlomový bod ve finální fázi druhé světové války ve střední Evropě a zřejmě urychlila postup spojeneckých armád směrem k hlavnímu městu o celý den.

včera

Ilustrační foto

Českem se šíří nová neznámá droga. Policie eviduje první mrtvé

Národní protidrogová centrála upozorňuje na vážné riziko spojené s výskytem vysoce toxických syntetických opioidů, které se objevily i v České republice. Aktuálně policisté prověřují tři případy otravy neznámou bílou krystalickou látkou, přičemž dvě osoby zemřely a třetí byla zachráněna díky rychlému zásahu zdravotnické záchranné služby. Podle dostupných informací se s největší pravděpodobností jednalo o nový typ syntetického opioidu.

včera

Žloutenka

V Česku se rychle šíří žloutenka. Může citelně ovlivnit letní prázdniny, varují hygienici

V České republice letos během prvních čtyř měsíců onemocnělo hepatitidou A již 450 lidí. Šest případů skončilo úmrtím. Nemoc známá jako infekční žloutenka typu A, přezdívaná také „nemoc špinavých rukou“, se kromě dětí šíří i mezi dospívajícími, mladými dospělými a osobami s rizikovým chováním, zejména mezi drogově závislými a bezdomovci. Hygienici varují, že kvůli dlouhé inkubační době a absenci příznaků u některých pacientů má virus ideální podmínky pro šíření.

včera

včera

OBRAZEM: Zelenskyj v Praze jednal s Fialou: Česko posílí výcvik ukrajinských pilotů i dodávky munice

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pokračuje ve své oficiální návštěvě České republiky. V pondělí krátce před polednem ho na Úřadu vlády přijal premiér Petr Fiala (ODS). Oba státníci během dvouhodinového jednání diskutovali o pokračující ruské agresi na Ukrajině, české muniční iniciativě, výcviku ukrajinských vojáků i zapojení českých firem do poválečné obnovy země.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy