Česko a Francie dnes společně pořádají na různých místech světa snídaně s místními bojovníky za lidská práva a demokracii. Akce se koná při příležitosti 30. výročí snídaně někdejšího francouzského prezidenta Françoise Mitterranda s československými disidenty. Podle českého ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) je cílem akce podpořit disidenty v nesvobodných zemích.
Petříček připomněl, že snídaně Mitterranda s disidenty podpořila československou opozici proti komunistickému režimu a přispěla k sametové revoluci v roce 1989. "Vyjádření podpory lidem hájícím lidská práva a svobodu zůstává stejně důležité dnes, vědomí vlastní historické zkušenosti nás k tomu zavazuje," řekl ministr.
U příležitosti 30. výročí snídaně pořádané prezidentem Mitterrandem na počest ?? disidentů a 70. výročí Deklarace lidských práv se dnes za přítomnosti @TPetricek a velvyslance koná snídaně s bývalými a novými disidenty. pic.twitter.com/sXzsp0BfYr
— La France à Prague (@France_CZ) 11. prosince 2018
Za nejvhodnější připomínku snídaně Mitterranda s disidenty proto považuje nadále podporovat bojovníky za lidská práva a za svobodu ve světě. Česko a Francie proto společně pořádají na svých zastupitelských úřadech snídaně obdobné té z roku 1988. Na francouzské velvyslanectví v Praze dorazili disidenti z Běloruska, Ázerbájdžánu, Barmy, Vietnamu či Kuby. Snídaně s místními disidenty se uskuteční na ambasádách Česka nebo Francie v Arménii, v Barmě, v Moldavsku, v Rusku nebo na Kubě. "Nabízíme naši podporu do míst, kde jsou lidé za svobodné vyjadřování názorů či kritiku vlády stále vězněni nebo pronásledováni," řekl Petříček.
Ministr uvedl, že dnešní akce je součástí politiky na ochranu lidských práv, kterou Česko považuje za důležitou součást své zahraniční politiky. Kromě toho ministerstvo na příští rok vyčlenilo peníze ze svého rozpočtu na podporu občanské společnosti a svobodných médií v zemích, kde jsou lidská práva porušována. Podle Petříčka musí Česko pomáhat obhájcům lidských práv dlouhodobě a musí být i připraveno nabídnout zahraničním disidentům politický azyl.
Francouzský velvyslanec v Česku Roland Galharague uvedl, že se ve světě dosud nepodařilo zlepšit stav lidských práv natolik, jak si představovali účastníci snídaně před 30 lety. "Problémy, které existovaly před 30 lety, existují i dnes. Otázka je, jak efektivně hájit lidská práva v současné době," řekl. Vyzval demokratické země, aby naslouchaly disidentům, kteří jsou ve svých státech utlačováni.
Na dnešní akci na francouzské ambasádě dorazili i tři účastníci snídaně s Mitterrandem z roku 1988: někdejší čeští disidenti Petr Uhl a Václav Malý a bývalý diplomatický tajemník francouzského prezidenta Jean Musitelli.
Někdejší Mitterrandův tajemník řekl, že akce z roku 1988 byla něčím výjimečným a vycházela z tehdejšího geopolitického kontextu, kdy začínal oslabovat sovětský blok. Nynější doba je podle něj jiná, to ale neznamená, že by se demokratické země neměly zasazovat o disidenty v nedemokratických režimech. Symbolické akce podobné té dnešní podle něj mohou na situaci dnešních bojovníků za lidská práva upozornit.
Dnešní snídaně s disidenty kritizoval účastník akce z roku 1988 Karel Srp. Podle něj francouzská ambasáda i ministerstvo zahraničí parazitují na práci svých předchůdců.
21. listopadu 2024 21:05
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
Související
Petříček a Buzková opouští po zvolení Maláčové Sociální demokracii
ČSSD čeká v lednu sjezd. Bude se hledat náhrada za exministra Petříčka
Tomáš Petříček , Velvyslanectví Francie , Karel Srp , Praha , ministerstvo zahraničí , Roland Galharague (velvyslanec)
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák