Jako za socialismu, ÚS je komunistická instituce. Valentu a spol. rozčílil dnešní verdikt

Ústavní soud dnes rozhodl o povinnosti velkých řetězců bezplatně poskytovat část neprodejného zboží potravinovým bankám. Podnět řady senátorů neuspěl, podle soudců nejde o protiprávní zásah do vlastnických ani podnikatelských práv. Na sociálních sítích dnes reagovaly oba tábory, senátor Ivo Valenta neskrýval zklamání z verdiktu.

Ivo Valenta stál v čele iniciativy za zrušení některých ustanovení zákona o potravinách a tabákových výrobcích. „Považuji za naprostý nesmysl nutit podnikatele do veřejné charity. Každý by ji měl vykonávat podle vlastního uvážení a z vlastního přesvědčení,“ uvedl na Facebooku člen senátorského klubu ODS.

Dalšími senátory, kteří připojili svůj podpis, byli mimo jiné předseda horní komory Jaroslav Kubera z ODS, jeho straničtí kolegové Miloš Vystrčil a Jiří Oberfalzer, místopřeseda Senátu Jan Horník (STAN) i bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová. Iniciativu takto podpořilo 25 zákonodárců.

Valentovi a spol. vadí především ustanovení, které pod pohrůžkou až desetimilionové pokuty nutí provozovatele velkých potravinářských podniků poskytovat prošlé potraviny bezplatně tzv. potravinovým bankám.

„Ústavní soud bohužel náš návrh zamítl. Tento verdikt samozřejmě respektuji, nicméně jsem dál přesvědčen o tom, že jde o nepřípustný zásah do vlastnických práv, známý z éry socialismu,“ konstatuje známý podnikatel.

S příměrem k minulému režimu souhlasí i další uživatelé na sociálních sítích. Jeden dokonce označil Ústavní soud za „komunistickou instituci“, vystoupení soudce-zpravodaje Filipa pak za „skandální“. „Už můžeme čekat i procesy podobné těm s Dr. Horákovou, za společenský zájem nadřazený všemu lze vyhlásit cokoli,“ dodává.

Ústavní soud dnes potvrdil komunistický princip „znárodnění“. Krátké vystoupení soudce—zpravodaje Filipa je skandální.Už můžeme čekat i procesy podobné těm s Dr. Horákovou:za společenský zájem nadřazený všemu lze vyhlásit cokoli. @usoud_official je komunistická instituce.

— © Sebastian Baldrian—Lomenski (@SBLomenski) 2. ledna 2019

Pod Valentovým facebookovým příspěvkem se však najdou i zastánci rozhodnutí Ústavního soudu. „Jestli se ty přebytky likvidují, tak je možná fajn je někam poskytnout. Nebo třeba přestat tak moc vyrábět,“ tvrdí v diskuzi uživatel Pavel Šohaj.

„Nadále nesouhlasím s tím, aby se vlastník měl povinnost bezplatně zbavit určitých věcí ve prospěch někoho jiného,“ konstatuje Valenta závěrem. Celou věc považuje za vyvlastnění či naturální zdanění, což podle jeho názoru do dnešní společnosti nepatří.

Mám velkou radost, že Ústavní soud nevyhověl skupině senátorů a nezrušil povinnost pro velké řetězce darovat nevyužité zboží potravinovým bankám. Toto opatření které jsme zavedli @kducsl se osvědčilo a pomáhá snižovat plýtvání potravinami a také pomáhá více jak 100 tis. lidí.

— Marian Jurečka (@MJureka) 2. ledna 2019

Verdikt naopak přivítal bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka a připomněl i své zásluhy. „Mám velkou radost, že Ústavní soud nevyhověl skupině senátorů a nezrušil povinnost pro velké řetězce darovat nevyužité zboží potravinovým bankám. Toto opatření, které jsme zavedli, se osvědčilo,“ napsal na svém Twitteru kandidát na předsedu KDU-ČSL.

Související

Ivo Valenta

Podnikatel Ivo Valenta se vzdal mandátu krajského zastupitele

Podnikatel Ivo Valenta (za Soukromníky) se vzdal mandátu zastupitele Zlínského kraje. Díky preferenčním hlasům jím byl znovu zvolen v letošních krajských volbách. Uvolněné místo v krajském zastupitelstvu zaplní Michal Dvouletý, zastupitel Uherského Hradiště a krajský předseda Strany soukromníků ve Zlínském kraji, uvedl dnes Valenta v tiskové zprávě. V minulém volebním období zasedali v krajském zastupitelstvu Valenta i Dvouletý.

Více souvisejících

Ivo Valenta (zakladatel Synot) Ústavní soud ČR potraviny jídlo Potravinová banka Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Zuzana Čaputová

Čaputová vyzývá Slováky k účasti ve volbám, zatímco ji Fico chce žalovat

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vyzvala Slováky k účasti ve volbám. Ty se konají už v sobotu 30. září a kampaň je na vrcholu. Učinila tak opakovaně a zdůrazňuje, že volby jsou obrazem stavu společnosti ve státě. A ať dopadnou jakkoliv, stále jsou demokratické, což je podle ní správné. Slovenská prezidentka nebude pokračovat do druhého volebního období a předseda nejsilnější strany Robert Fico ji chce po volbách obžalovat. 

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

Ilustrační foto

Důvěra v českou ekonomiku spadla nejníže od covidu. Důvěra v průmyslu je nejnižší od roku 2009

Důvěra v českou ekonomiku se letos v září propadla nejníže za celé období od března 2021. V březnu 2021 se přitom Česko potýkalo s pandemií covidu a souvisejícími restrikcemi, přičemž hrozily těžké lockdowny průmyslu. Není tedy divu, že tehdy byla důvěra v ekonomiku poměrně nízká. Nyní však k povážlivému poklesu důvěry na tehdejší úrovně dochází bez výraznější hrozby pandemických restrikcí. 

včera

Searching for Home

Jak zní jazz 21. století? Už ve středu se v klubu Jazz Dock odehraje finále soutěže Jazzfruit

Finále čtrnáctého ročníku soutěže Jazzfruit pro mladé jazzové i jazzem inspirované kapely ze střední Evropy se uskuteční již tuto středu 27. září v klubu Jazz Dock od 19.00 hodin. Vítězem letošního ročníku se může stát německá formace Searching for Home, polská skupina Ninja Episkopat nebo ostravská písničkářka Nika, která je zároveň vítězkou v kategorii Junior. O prvenství rozhodne nejen odborná porota, ale i samotní návštěvníci koncertu. Finálový koncert v Jazz Docku zakončí výherce minulého ročníku, polské Marcin Pater Trio.

včera

včera

včera

Jakub Voráček

Jágr povolal do kladenského realizačního týmu novou posilu. Voráček pomůže jako mentor

Přestože se hokejovému Kladnu povedlo po třech kolech konečně bodovat, když nad favoritem z Vítkovic na jeho ledě vyhrálo 3:2 po nájezdech, stále jsou Středočeši pasováni do role největších outsiderů extraligy. I proto se majitel Jaromír Jágr rozhodl k posílení realizačního týmu. Zavolal svému kamarádovi a bývalému reprezentantovi Jakubu Voráčkovi, aby právě on pomohl Kladnu coby mentor. Mistr světa z roku 2010, jenž svou kariéru v NHL musel přerušit kvůli zdravotním problémům, nakonec tuto nabídku přijal.

včera

Vít Rakušan

ANO hrozí kvůli Rakušanovi hlasováním o nedůvěře

Vít Rakušan (STAN) nemůže být podle předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Aleny Schillerové nadále ministrem vnitra. Ve hře je i hlasování o nedůvěře vládě, pokud bude premiér Petr Fiala (ODS) bagatelizovat zjištění, že Rakušan měl šifrovaný telefon.

Aktualizováno včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Kladenský útočník Strnad si tři zápasy nezahraje kvůli napadení čárového rozhodčího

Hokejové Kladno se bude muset ve třech zápasech extraligy obejít bez útočníka Jakuba Strnada. Ten v rámci zápasu 3. kola s Vítkovicemi srazil u mantinelu tvrdě na led čárového rozhodčího Vladimíra Rožánka, jenž se následně těžce sbíral z ledu a další minuty zápasu musela odřídit zbývající trojice sudích. Právě za tento incident, jak informovala v sobotu Asociace profesionálních klubů na webu, obdržel třízápasový distanc a k tomu navíc i pokutu ve výši 10 procent měsíčního platu.

včera

včera

Vážná nehoda na D3 uzavřela dálnici na několik hodin. Pro řidiče letěl vrtulník

Vážná nehoda v pondělí na několik hodin uzavřela dálnici D3 u Tábora. Na místě zasahovaly všechny složky IZS včetně záchranářského vrtulníku, který letecky transportoval jednoho zraněného do nemocnice. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy