Babiš vyráží na týdenní cestu po Asii, má posílit politické a obchodní vztahy

Týdenní cesta do Singapuru, Thajska a Indie, na kterou vyráží premiér Andrej Babiš (ANO) tuto neděli, pomůže podle předsedy vlády k diverzifikování českého vývozu. S Babišem do Asie zamíří ministryně průmyslu Marta Nováková (za ANO) a v delegaci vedené Svazem průmyslu a dopravy ČR také zástupci 42 českých firem. Ve všech zemích má Babiš v plánu setkání s tamními předsedy vlád, v Singapuru a Indii bude jednat také s prezidenty.

Babiš po dnešním zasedání vlády zdůraznil, že Singapur, Thajsko i Indie patří mezi nejsilnější ekonomiky v regionu. Se všemi má Česko podle údajů agentury CzechTrade aktuálně schodkovou obchodní bilanci. "Je velice důležité, abychom neměli 85 procent celého exportu do Evropské unie, ale měli jasnou strategii v Asii i Africe. Je to velká příležitost pro naše firmy," uvedl Babiš.

Babiš odlétá z Prahy v neděli, cesta začne v pondělí a v úterý v Singapuru setkáními s prezidentkou Halimah Yacobovou, předsedou vlády Lee Hsien Loongem a ministrem financí Heng Swee Keatem. Podle úřadu vlády by se mělo hovořit především o otázkách obchodní spolupráce i v kontextu širšího regionu. Projednávat budou politici i spolupráci v oblasti vědy, výzkumu, školství a obrany a aktuální mezinárodní otázky v souvislosti s předsednictvím Singapuru v regionálním Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) v loňském roce.

Při dvoudenní zastávce v Thajsku Babiše přijmou premiér Prajutch Čan-Oča, ministr obrany Pravit Vongsuvan a místopředseda vlády pro ekonomické záležitosti Somkid Džatusripitak. Hlavními tématy jednání by měly být obchodní a průmyslová spolupráce. "Je to první návštěva českého premiéra v Thajsku," uvedl Babiš a připomněl, že s Čan-Očou se setkal již při dvou příležitostech v Evropě.

"Je to velice důležité teritorium pro náš obranný průmysl, například tam nabízíme naše letouny L-39," dodal premiér. Při návštěvě by mělo být slavnostně oznámeno zahájení přímé letecké linky Bangkok - Praha v letošním roce.

V Indii se Babiš ve městě Gándhínagar zúčastní ekonomického fóra Vibrant Gujarat Summit. Česko patří mezi partnerské země letošního devátého ročníku, který se ve státě Gudžarát koná každé dva roky. Na okraj summitu by se měla uskutečnit schůzka s indickým premiérem Naréndrou Módím, při které by podle informací ČTK mohlo být uzavřeno prohlášení o strategickém partnerství. Před odjezdem z Indie by měl Babiše přijmout také tamní prezident Rám Náth Kóvind. Mezi tématy bude figurovat hospodářská spolupráce, spolupráce malých a středních podniků i otázky spojené s partnerstvím mezi EU a Indií.

V indickém městě Puné by měl Babiš podle materiálu určeného pro dnešní zasedání vlády slavnostně otevřít výrobnu plastových povlaků české společnosti Technicoat a nové vývojové centrum společnosti Škoda Auto India/Volkswagen Group.

Na podnikatelskou misi, kterou povede viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Stanislav Kázecký, zamíří zástupci 42 českých firem, uvedlo dnes v tiskové zprávě ministerstvo průmyslu.

Přes 50 představitelů českých firem budou doprovázet ministryni #MPO Novákovou a premiéra Babiše v Singapuru, Thajsku a v Indii. https://t.co/2cmbiaF8tR pic.twitter.com/oy1lQZOTTV

— MPO ČR (@mpo_tweetuje) 8. ledna 2019

"Řada našich firem má ať už v Thajsku, Singapuru nebo Indii své dnes už standardní partnery. Účast v podnikatelském doprovodu naší oficiální delegace by nejen jim, ale i těm, kdo svůj byznys teprve chtějí v těchto destinacích rozvinout, měla pomoci v realizaci konkrétních podnikatelských záměrů a projektů," řekla Nováková.

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš Marta Nováková (ministryně) singapur Thajsko Ekonomika

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy