Pokusy o ovlivňování musí soudce odfiltrovat, tvrdí šéf Nejvyššího soudu

Veřejná vyjádření k aktuálním kauzám musí soudce odfiltrovat, případnému nátlaku má odolat a nenechat se ovlivnit v pozitivním ani v negativním směru. Rozhodnutí musí vyznít úplně stejně bez ohledu na to, jakým způsobem kdo na soudce působil, řekl dnes v Brně novinářům předseda Nejvyššího soudu (NS) Pavel Šámal v souvislosti s debatou nad údajnými pokusy Hradu působit na rozhodování v některých konkrétních kauzách.

Šámal uvedl, že žádný nátlak na vlastní soudcovské rozhodování nepamatuje, ani od svých podřízených nemá podobné zprávy. S kritikou nebo veřejně prezentovanými názory politiků se podle něj musejí soudci jako profesionálové vypořádat a zachovat si nestrannost.

"V průběhu kariéry jsem se mnohokrát potkal s různými osobami z politického spektra a ty osoby se prostě vyjadřují k některým otázkám. Na druhou stranu si myslím, že v žádném případě by se tím soudce neměl nikdy nechat ovlivnit, je to o morálních vlastnostech, o jeho přístupu k tomu, jak pracuje, k tomu, že nezávislost, nestrannost je základní vlastností soudce," řekl Šámal.

O tom, že kancléř Vratislav Mynář opakovaně kontaktoval soudce ve věcech, které se týkají Hradu a prezidenta, psal týdeník Respekt. Bývalý předseda Nejvyššího správního soudu (NSS) Josef Baxa v rozhovoru pro Deník N uvedl, že mu Hrad dával opakovaně najevo, jak má jeho soud rozhodnout v některých kauzách. Šámal byl přítomen jedné ze schůzek Zemana s Baxou, ale co přesně na jejím konci zaznělo, už si prý nepamatuje.

Prezident se podle Šámala vyjadřuje k mnoha společenským problémům, soudní rozhodnutí nejsou výjimkou. "Je to otázka, do jaké míry je to vhodné či nevhodné, ale to si zase musí každý vyřešit sám, i veřejnost si musí posoudit, jestli pan prezident postupuje správně, anebo ne," uvedl Šámal s tím, že úkolem předsedy NS není hodnotit prezidenta.

Veřejnou kritiku už vydaných rozhodnutí pokládá Šámal za normální. Nátlak na rozhodování v živých kauzách má za nepřípustný, a to od kohokoliv. U NS se podle něj nic podobného neděje. "Nemám takové zprávy a jsem o tom přesvědčen, že kdyby něco takového nastalo, tak že by mě (soudci) informovali," uvedl Šámal.

Předseda neplánuje stanovovat u NS nějaká vnitřní pravidla pro kontakty soudců s účastníky řízení. "Máme pravidla stanovená zákonem, myslím, že to pro soudce dostačuje," řekl. Volně lze podle něj aplikovat etický kodex Soudcovské unie, byť je nezávazný. Zároveň spoléhá na integritu jednotlivých soudců. "Nemám pravomoc nařizovat někomu, jak se má chovat, to je jeho morálka, jeho osobní vlastnosti, jeho přístup k tomu, jak jedná s účastníky a jakým způsobem rozhoduje ty konkrétní věci," uvedl.

Také současný předseda NSS Michal Mazanec v minulých dnech uvedl, že každý soudce se musí v situaci případného nátlaku radit se svým svědomím. "Řešení je tak jasné a jednoduché, že je mi až hloupé to napsat, tím méně vybubnovávat, protože každému poctivému soudci přechází taková povinnost do genů - musí mu odolat nebo se mu vzepřít. Jiná cesta není. Soudce, který to nedokáže, není hoden svého povolání," uvedl Mazanec ve vyjádření pro Deník N, které ČTK poskytla mluvčí soudu Sylva Dostálová.

Související

Nejvyšší soud České republiky

Politizace Nejvyššího soudu? Jmenování Angyalossyho vyvolává kontroverze

Bývalá předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová považuje za politováníhodné, že soud nepovede první místopředseda Mezinárodního trestního soudu v Haagu (ICC) Robert Fremr. Prezident Miloš Zeman do funkce dnes jmenoval Petra Angyalossyho. Brožová České televizi řekla, že Fremr byl evidentně nejlepším kandidátem a jakákoliv jiná volba působí jako politizace funkce. Angyalossy se proti obavám své předchůdkyně ohradil.
Miloš Zeman

Novým předsedou Nejvyšší soudu je Petr Angyalossy, jmenoval ho Zeman

Novým předsedou Nejvyššího soudu se dnes na desetileté funkční období stal šéf senátu trestního kolegia soudu Petr Angyalossy. Na Pražském hradě ho jmenoval prezident Miloš Zeman. Funkce šéfa Nejvyššího soudu byla volná přesně tři měsíce po odchodu Pavla Šámala k Ústavnímu soudu. Prezident ani Hrad předem neinformovali, koho Zeman do čela soudu vybral.

Více souvisejících

Pavel Šámal (nový předseda NS) Vratislav Mynář justice Nejvyšší soud Brno Praha

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy