Skandál. Ústavní právník Kysela rozebral pro EZ kauzu ovlivňování soudců

Ústavní právník Jan Kysela označil kauzu údajného ovlivňování soudců jedním slovem za „skandál“. Pro server EuroZprávy následně zdůvodnil, proč jde jednoznačně o ohrožení nezávislosti justice. Vyjádřil se i k tématu případné ústavní žaloby, která by mohla vést k odvolání prezidenta Miloše Zemana z funkce.

Bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa včera na jednání sněmovního podvýboru pro justici řekl, že prezident Zeman mu nabízel výměnný obchod. „Já vám dám funkci, vy mně rozhodnutí,“ vzpomínal Baxa na prezidentova slova. Zeman mu měl naznačovat, že by jej mohl jmenovat do funkce předsedy Ústavního soudu.

Odborník z Právnické fakulty UK Jan Kysela označil toto jednání prezidenta Zemana a jeho spolupracovníků, především kancléře Vratislava Mynáře, za skandální. „Považuji to za další díl seriálu slov i činů prezidenta republiky, která jsou ústavně hraniční, v tomto případě mířící proti klíčovým principům právního státu,“ uvedl Kysela pro server EuroZprávy.cz.

„Chcete-li jedno slovo, bylo by skandál,“ dodává vzápětí respektovaný ústavní právník. Hrad má na celou věc docela jiný pohled. „Pan kancléř pouze tlumočil názor pana prezidenta. O žádný nátlak nešlo,“ sdělil dnes serveru EuroZprávy.cz mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Soudce Josef Baxa tvrdí, že justice tímto jednáním prezidenta Zemana nijak výrazně ohrožena nebyla. „V popisovaných případech nedošlo k vážnému ohrožení nezávislosti justice. Odmítli jsme zásahy,“ odpověděl Baxa na dotazy serveru EuroZprávy.cz. Kysela s tím však úplně nesouhlasí.

„Ohrožení nezávislosti soudnictví to určitě je, a to bez ohledu na to, jestli soudci tlaku v konkrétních kauzách podléhají,“ říká Kysela a dodává: „Je-li tu riziko privilegovaného přístupu jedné procesní strany, případně obecněji politické moci, k soudcům, může to vést k pocitům, že spravedlnost není nestranná.“

Podle renomovaného ústavního právníka je toto pochybení prezidenta Zemana závažnější, než mnohá jiná. „Navíc je do určité míry zdokumentované,“ doplňuje Kysela. „Rozhodně se pohybujeme ve sféře skutků, které mohou k podání ústavní žaloby vést,“ říká vedoucí Katedry politologie a sociologie Právnické fakulty UK.

„Odlišit nicméně musíme jednání kancléře, které podléhá případnému hodnocení jako trestný čin, od jednání prezidentova,“ konstatuje Kysela. Na hradního kancléře Vratislava Mynáře už podal trestní oznámení pro podezření ze zasahování do nezávislosti soudců senátor Václav Láska (SEN 21).

O možném odvolání prezidenta Zemana z funkce měli mluvit někteří zástupci Pirátské strany, Kysela však této případné iniciativě předpovídá neúspěch. „Je vcelku evidentní, že se v Poslanecké sněmovně třípětinová většina pro souhlas s podáním eventuální ústavní žaloby Senátu nenajde,“ říká Kysela.

„Ovlivňování soudců budeme dál řešit,“ vzkázal už poslanec Pirátské strany Jakub Michálek, který včerejší jednání podvýboru pro justici inicioval. Navíc dodal, že by bylo přinejmenším vhodné, aby se k celé kauze jednoznačně vyjádřil sám prezident Zeman. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček dnes pro EuroZprávy.cz označil celou věc za pseudokauzu a Baxovu pomstu kvůli nenaplněným ambicím.

Související

Petr Pavel

Pavel představil poradní tým, místo v něm mají Kysela či Marek

V poradním týmu prezidenta Petra Pavla budou ústavní právník Jan Kysela, ekonom David Marek, někdejší šéf důchodových komisí Vladimír Bezděk nebo expertka na sociální podporu Lucie Poláková. Součástí týmu budou také odborník na inovace v energetice Jakub Maščuch a bývalý ministr životního prostředí Ladislav Miko, povede jej podnikatel Tomáš Richter. Pavel tým dnes představil na své první tiskové konferenci na Pražském hradě.
Petr Pavel

Pavel se obrátí na 23 institucí kvůli kandidátům na ústavní soudce

Prezident Petr Pavel tento týden obešle 23 institucí, aby mu předložily jména kandidátů na nové ústavní soudce. Návrhy bude posuzovat sedmičlenný konzultační panel, který povede ústavní právník Jan Kysela. Pavel to dnes řekl na tiskové konferenci. Ústavní soudce jmenuje ve chvíli, kdy bude panovat shoda mezi Senátem a prezidentovým konzultačním panelem.

Více souvisejících

Jan Kysela Josef Baxa (NSS) soudy justice Miloš Zeman

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 55 minutami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy