Babiš jednal s libyjským premiérem, Česko pomůže v boji s uprchlickou krizí

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes na setkání s předsedou libyjské vlády Fáizem Sarrádžem podpořil jeho tripoliský kabinet, který OSN uznává jako regulérní vládu Libye. Babiš novinářům po schůzce v Kramářově vile řekl, že by si přál akčnější postup Evropské unie při pomoci Libyi v boji s nelegální migrací. Sarrádž uvedl, že Libye uvítá každou podporu v boji s migrací.

"Já jsem ujistil pana Sarrádže, že Česká republika plně podporuje jeho mezinárodně uznávanou vládu národní shody, stejně jako úsilí Organizace spojených národů o smíření v zemi," řekl Babiš. Libye se od svržení dlouholetého vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011 zatím nevzpamatovala z chaosu. O vládu kromě mnoha ozbrojených skupin usilují dva kabinety - ten na východě neuznává Sarrádžovu vládu v Tripolisu.

Na jednání s libyjským premiérem panem Fáizem Serrádžem jsem řekl, že máme zájem, aby došlo co nejdřív k dohodě na ústavě vedoucí ke svobodným volbám a následně ke sjednocení Libye. Bavili jsme se samozřejmě i o nelegální migraci a jak ji zastavit ještě před libyjským pobřežím. pic.twitter.com/gDmA5TOG4r

— Andrej Babiš (@AndrejBabis) 30. ledna 2019

Babiš připomněl, že země visegrádské skupiny (V4), tedy Česko, Slovensko, Maďarsko a Polsko, se loni dohodly, že poskytnou Libyi 35 milionů eur (903 milionů korun) na posílení kapacity její pobřežní stráže.

Česko už svou čtvrtinu této částky zaplatilo, podle Babiše ale teprve nyní běží výběrové řízení organizované Evropskou komisí, na jeho základě by se měly nakoupit lodě pro pobřežní stráž. "Možná kolegům z V4 doporučím, abychom příště soutěžili sami, dodali to přímo a tím to urychlili. Je potřeba být akčnější," řekl Babiš.

Podle něj je třeba, aby se Evropská unie intenzivně věnovala podpoře Libye, protože z této africké země se nejčastěji vydávají na cestu lodě pašeráků, na kterých se migranti plaví přes Středozemní moře do Evropy. "Evropa žije brexitem, příštími evropskými volbami, ale řešení situace v Libyi je pro nás velice důležitá z hlediska systémového řešení ilegální migrace," řekl Babiš. Dodal, že se této záležitosti chce věnovat na summitu EU.

Sarrádž připomněl, že v Libyi se nyní nachází kolem 800.000 nelegálních migrantů z jiných afrických zemí. Libye podle něj uvítá jakoukoli podporu, která jí pomůže problém nelegální migrace řešit.

Oba premiéři se také shodli, že mají zájem na posílení obchodních vztahů Česka s Libyí. Podle Babiše je ale pro takové posílení třeba, aby se bezpečnostní situace v Libyi stabilizovala.

Související

Andrej Babiš

Babiš ve Sněmovně cupoval důchodovou reformu. Jde prý o okrádání seniorů

Poslanci ve středu přerušili až do pátku mimořádnou schůzi, na které jde do finále schvalování důchodové reformy. Slovo si během jednání vzal Andrej Babiš (ANO). Podle expremiéra o žádnou reformu nejde. Babiš také kritizoval výši lednové valorizace. ANO by podle jeho slov přidávalo důchodcům více peněz a zastropovalo by důchodový věk. 

Více souvisejících

Andrej Babiš Fáiz Sarrádž Praha Libye uprchlíci

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 56 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování

Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy