Konec loot boxů v Česku? Ministerstvo hledá bič na výrobce her

Pokud jste rodiči nebo sami hrajete počítačové hry, pak zřejmě víte, kam vaše úspory mizí. Jednou z nejpopulárnějších současných forem, jak mohou vývojáři vytáhnout z hráčů peníze, jsou takzvané loot boxy. České ministerstvo financí nyní zkoumá, zda jejich obsah naplňuje známky hazardu. Vyloučen není ani zákaz, k němuž evropské země postupně přistupují.

Doby, kdy si hráč za své peníze koupil plnohodnotnou počítačovou nebo konzolovou hru, jsou dávno minulostí. V mnoha ohledech je dnes velmi populární takzvaný free-to-play model, tedy princip, kdy hra je v základu zdarma, za dodatečný obsah se ale musí platit.

Nejčastější formou jsou přímé platby za konkrétní produkt, nebo již zmíněné loot boxy, tedy pomyslné bedny obsahující dodatečný herní obsah. Ten mnohdy nemusí souviset s postupem v dané hře a často obsahuje pouze kosmetické prvky a vzhledové vylepšení.

Pro vývojáře a distributory her jde o snadný postup, jak přijít k penězům. Loot boxy proto začaly pronikat i do klasických her, které jsou v prodeji za plnou cenu. Nezřídka se tak dnes lze setkat s tím, že zákazník zaplatí za hru od 1000 do 2000 korun, aby následně mohl investovat několikanásobně vyšší částky do kosmetických či jiných herních vylepšení. Že je tento postup řadou hráčů kritizován není třeba dodávat.

Základním stavebním kamenem a zároveň hlavním problémem loot boxů je náhoda. Zatímco v přímé platbě za daný produkt víte, že chcete-li svou herní postavu obléci do kožené bundy, stačí si zakoupit koženou bundu, u loot boxů je obsah neznámý. V závislosti na ceně se určuje množství věcí, které může hráč obdržet, jejich obsah je ale náhodný. A to podněcuje hráče k dalšímu a dalšímu nákupu.

Loot boxy přitom nejsou výsadou pouze ekonomicky aktivních hráčů. Problém mohou představovat například i u dětí. Loot boxy se totiž hojně objevují v mobilních hrách, které jsou oblíbené především u mladší generace, a stačí chvilka nepozornosti vás syn či dcera si na vaši kartu vesele nakupují jeden obsah za druhým. Takových případů se za poslední měsíce a roky stalo nespočet.

Ministerstvo váhá

Problematika loot boxů je celosvětově rozšířená a v současnosti se jí zabývají úřady v řadě zemí. Nizozemský úřad pro hry a hazard například loni rozhodl, že loot boxy v některých hrách vykazují známky hazardu, načež byly zakázány.

Stejný postoj zaujala Belgie, která zakázala loot boxy u některých her, mezi něž patří i ty nejznámější, jako Fifa nebo Counter Strike. Kompletnímu zákazu pak loot boxy podléhají například v Číně. V řadě dalších zemí je postoj nejasný a některé zavedly přísné restrikce, jiné vyčkávají na rozhodnutí dalších států.

Mezi těmi, které váhají, je například Švédsko, které se bude problematikou hazardu v počítačových hrách zabývat letos. Stejně jako Česká republika. "Ministerstvo financí v současnosti posuzuje, zda tzv. loot boxy, u kterých existuje více herních konceptů, vykazují jednotlivé definiční znaky podle zákona o hazardních hrách a analyzuje dostupné informace tak, aby bylo možné zaujmout finální stanovisko," řekl serveru EuroZprávy.cz tiskový mluvčí resortu Jakub Vintrlík.

Česko je v současnosti aktivní v pracovní skupině Evropského fóra regulátorů hazardních her (GREF), která se na problematiku hazardních prvků v počítačových hrách přímo zaměřuje. Ta se například zabývá problematikou stírajících se hranic mezi hazardními hrami a běžnými hrami.

"Členové pracovní skupiny, jimiž jsou zástupci mnoha jurisdikcí, navazují aktivní dialog se zástupci provozovatelů těchto her a dalšími zainteresovanými subjekty. V této fázi je cílem nashromáždit maximum informací. Následně si jednotlivé jurisdikce vyhodnotí dopad na svou vlastní regulaci," dodal Vintrlík.

V případě české právní úpravy je důležitá otázka, zda je obsah loot boxů možné považovat za výhru ve smyslu zákona o hazardních hrách. Podle definice hazardní hry v zákoně o hazardních hrách se totiž takovou hrou rozumí "hra, sázka nebo los, do nichž sázející vloží sázku, jejíž návratnost se nezaručuje, a v nichž o výhře nebo prohře rozhoduje zcela nebo zčásti náhoda nebo neznámá okolnost."

Důležitým faktorem proto podle Vintrlíka je, zda je hráči umožněna směna obsahu loot boxu za peníze nebo za jinou protihodnotu, či zda se jedná pouze o prvky využitelné v konkrétní hře, které jsou nepřeveditelné na další osobu. To by v praxi mohlo znamenat problém u her, kde s předměty pořízenými z loot boxů nelze nadále pracovat ve smyslu prodeje či převodu na jinou hodnotu. U takových her by poté v krajním případě mohlo dojít až k celkovému zákazu loot boxů.

Související

důchody

Bude na důchody? Nová zpráva ukázala, jak stát hospodaří s penězi důchodců

Loni skončil systém důchodového pojištění se schodkem ve výši 72,8 miliardy korun, což je dosud největší propad. Celkové výdaje na penze a správu dosáhly přes 692,3 miliardy korun. Na starobní, invalidní a pozůstalostní důchody bylo vyplaceno o 97,2 miliardy korun více než v roce 2022, čímž se penzijní výdaje zvýšily téměř o 17 procent. 

Více souvisejících

Ministerstvo financí Počítačové hry

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy