Peklo ve firmách Agrofertu? Sprosťárna a lži, ohradil se Babiš proti článku DW

Článek serveru německé rozhlasové a televizní stanice Deutsche Welle (DW) o zahraničních dělnících, kteří údajně pracují za špatných podmínek ve firmách spadajících pod holding Agrofert, je vymyšlený, řekl dnes novinářům před odletem do Bratislavy na schůzku premiérů visegrádské čtyřky s německou kancléřkou Angelou Merkelovou premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj podobných článků přibývá, protože lidem v Evropě vadí, když kriticky hovoří o migraci. Akcie svého holdingu Agrofert vložil Babiš kvůli zákonu o střetu zájmů předloni v únoru do svěřenských fondů.

Server DW uvedl, že zahraniční dělníci často pracují ve firmách spadajících pod Agrofert za špatných podmínek, řada z nich navíc do Česka přišla za značně podezřelých okolností. Svoji reportáž založil na výpovědi jednoho z Vietnamců, který dříve pracoval v Mirovicích ve firmě Vodňanská drůbež, jež spadá pod Agrofert.

"Článek začíná, že jsem populista protimigrantský. Sprosťáren ze strany těchto promigrantských médií, jako Guardian nebo Deutsche Welle, stále přibývá, protože evidentně v Evropě vadím lidem, když kriticky mluvím o migraci. Je to vymyšlený článek, samá nepravda," řekl Babiš. "Už dnes vnímám, jak některá promigrantská média publikují o mně nepravdy a lži," doplnil.

V konkrétním případě šestatřicetiletého Vietnamce šlo podle Deutsche Welle o to, že musel zaplatit 14.000 dolarů (317.000 korun) zprostředkovateli za to, aby mu pomohl překonat všechny byrokratické překážky. Když pak šel na pohovor na českou ambasádu, znal prý už dopředu všechny otázky.

Společnost Vodňanská drůbež v reakci ČTK napsala, že se žádnými zprostředkovateli zahraničních dělníků nespolupracuje. "V České republice platí přísná ochrana zaměstnanců, která je navíc úřady kontrolována. Ve společnosti Vodňanská drůbež každý zaměstnanec pracuje s předem uzavřenou a podepsanou pracovní smlouvou, DPČ (dohodou o pracovní činnosti) nebo DPP (dohodou o provedení práce). Dočasně přidělení zaměstnanci agentur práce pracují na základě rámcové smlouvy a dohody o dočasném přidělení," uvedl Jan Pavlů z Agrofertu.

"Pro všechny kmenové zaměstnance ze zemí mimo EU platí stejné mzdové a pracovní podmínky jako pro kmenové zaměstnance z ČR a EU, včetně ubytování. Dočasně přidělení zaměstnanci agentury práce mají stejné mzdové a pracovní podmínky jako kmenoví zaměstnanci," dodal.

Muži byla podle DW slíbena "lehká práce v drůbeží fabrice za zhruba 1000 dolarů (22.700 korun) měsíčně". "Byla to špinavá, zčásti krvavá, velmi nehygienická a špatně placená práce," řekl o své zkušenosti Vietnamec, který si měsíčně přišel v přepočtu na 550 eur (14.180 korun), tedy jen o něco více, než činí minimální mzda. Podle DW působí i bydlení pro pracovníky neútulným a sešlým dojmem. V jednom ze dvoupokojových bytů podle serveru bydlí deset Vietnamců, z nichž žádný údajně nemá řádnou pracovní smlouvu.

Ubytovny společnosti ale podle Pavlů splňují hygienické normy a jsou také hygienickou správou kontrolovány. "Rozhodně odmítáme, že bychom my někoho ubytovávali v dvoupokojovém bytě v počtu deseti osob. Společnost Vodňanská drůbež také nově zrekonstruovala přímo ve Vodňanech ubytovnu pro 100 osob, což si vyžádalo investice za 40 milionů korun," doplnil Pavlů.

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš Deutsche Welle Agrofert Poslanecká sněmovna

Aktuálně se děje

před 50 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 59 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy