Vládní škrty? Je naplánováno důležité jednání, Hamáček odmítá "desetiprocentní decimaci"

Příští týden se uskuteční schůzky ministrů s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO), měli by řešit úspory jednotlivých resortů. Novinářům to při příchodu na jednání vlády řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Schillerová už dříve vyzvala ministry při debatě o rozpočtu pro rok 2020 k hledání úspor a navrhla snížit počet státních zaměstnanců o deset procent.

"Příští týden budou schůzky s panem premiérem, s paní ministryní financí. Tam si myslím, že se budeme zpovídat z těch prvních nálezů," řekl Brabec. Poznamenal, že nějaké nějaké úspory už našel, konkrétní být ale nechtěl.

Brabec si neumí představit, že by se počet úředníků snížil o deset procent plošně. "U nás to není jen ministerstvo, ale i resortní organizace typu České inspekce životního prostředí, České geologické služby, Českého hydrometeorologického ústavu a dalších. Na mě ta úspora vychází zhruba na 350 lidí, to není málo," doplnil.

Podle Brabce jeho resort v posledních letech "nenabubřel". "My máme o 1000 lidí méně v resortu, než jsme měli ještě před několika lety. Takže to není tak, že bychom napřed nabrali 1000 lidí a pak jich s velkou slávou 400 ubrali nazpátek," dodal.

Vedení ministerstva vnitra dnes probíralo materiál, který možnosti úspor naznačuje, řekl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). "Nechal jsem si zkontrolovat nárůsty státních zaměstnanců a pokud nám je někde vyčítáno, že za posledních pět let narostli zaměstnanci státu o 40.000, tak 31.000 z nich jsou učitelé a nepedagogičtí pracovníci. Těžko budeme trend otáčet a propouštět učitele nebo školníky," doplnil. Uvedl také, že tuší, že i Schillerová už ví, že není možná "desetiprocentní decimace". Cestou je podle něj například slučování oddělení nebo redukce počtu představených.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) uvedl, že loni například na IT jeho resort ušetřil desítky milionů korun. "Škrtli jsme v tomto roce 54 volných míst a jsme připraveni případně k nějakým podobným úsporám, ale je otázka, jestli mohou být tak velké třeba na mém resortu, protože ministerstvo je relativně malé, rozpočet není nějaký velký," poznamenal. Zopakoval také, že provozní výdaje ministerstva činí pouze sedm procent.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) řekla, že jedním z prvních rozhodnutí po nástupu do funkce bylo zrušení Fondu dalšího vzdělávání. "To bylo 650 úředníků, ten by měl být kompletně v likvidaci k 30. červnu tohoto roku. Z těch 650 míst si převedeme na MPSV necelých 50," uvedla. Ke konci roku se také snížil počet lidí ve vedení resortu. Dnes bylo jednání o revizi dávek na bydlení, Maláčová očekává úspory v řádu stovek milionů. Podle ministryně nebyla dostatečně vysvětlena požadovaná kvóta desetiprocentního snížení počtu úředníků. Jednat o tom koalice bude na radě 18. března, upřesnil po jednání vlády Hamáček.

"V základních věcech máme jasno. Víme, že bychom třeba si i poradili v resortu s deseti procenty zaměstnanců. Na druhé straně ale jsme daleko od toho, abychom taková ta velká očekávání plnili. Především, co se týče investic," řekl ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Ministerstvo kultury nemá podle Antonína Staňka (ČSSD) zatím analýzy hotové.

Související

Vláda ČR

Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

Více souvisejících

Vláda ČR Richard Brabec (ANO) Andrej Babiš Alena Schillerová Adam Vojtěch (ANO) Dan Ťok (ministr dopravy) Jan Hamáček

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 26 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy