Tragikomedie. Odmítnutí brexitové dohody jen prodlužuje nejistotu, soudí čeští politici

Odmítnutí brexitové dohody britským parlamentem pouze prodlužuje nejistotu. Nejlepší by bylo, kdyby Velká Británie v Evropské unii zůstala, řekl dnes novinářům ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Na variantu odchodu bez dohody se Česká republika připravuje, stejně tak na pomoc českým občanům v Británii. Příští týden Petříček zemi navštíví, bude také otevřen nový konzulát v Manchesteru.

Britský parlament v úterý opět jasnou převahou hlasů odmítl brexitovou dohodu. Dnes proto bude hlasovat, zda chce Evropskou unii opustit zcela bez dohody. Premiérce Therese Mayové k prosazení dohody nepomohlo ani to, že po dohodě s předsedou Evropské komise brexitový balíček na poslední chvíli v pondělí doplnila ve snaze vyhovět kritikům takzvané irské pojistky.

Podle Petříčka takové rozhodnutí pouze prodlužuje nejistotu. "Není to dobrá zpráva," řekl. Na variantu brexitu bez dohody se Česko připravuje, parlament již dříve přijal potřebnou legislativu. "Pro nás je samozřejmě nejlepší varianta, kdyby nakonec k brexitu nedošlo, kdyby se mohlo konat druhé referendum, nicméně to asi v tuhle chvíli není úplně reálná varianta," poznamenal ministr. Setrvání Británie je nejlepším řešením také podle premiéra Andreje Babiše (ANO), i on se přimlouvá za druhé referendum. S Mayovou si v sobotu volal a svůj názor jí sdělil, premiérka referendum odmítá.

Čechům v Británii se ministerstvo snaží poskytnout dostatek informací o tom, jaké bude mít brexit dopady. "Jsem rád, že by to podle všech vyjádření britské strany nemělo mít zásadní dopad. Že lidé, kteří dlouhodobě pobývají na území Velké Británie, tak by i po 29. březnu měli mít možnost zůstat, pouze bude nutné se registrovat," uvedl Petříček.

"Pro nás je Velká Británie významný bezpečnostní a ekonomický partner. Z tohoto hlediska bych především chtěl, pokud dojde k brexitu, aby k němu došlo na základě dohody. Velká Británie neodchází z Evropy, odchází pouze z Evropské unie, bude to pro nás spojenec i do budoucna," doplnil.

Podle místopředsedy TOP 09 Marka Ženíška Británie neví, co chce. "Za včerejší neschválení dohody, se kterou souhlasila i britská vláda, nemůže ta zlá EU. Vyvrcholit to může skutečně dnes tvrdým brexitem. Pak to odcházení 'po anglicku' získá ještě větší tragikomický rozměr, než je tomu teď," napsal ČTK.

Ještě jsem po včerejšku nezaznamenal, že by někdo napsal, jak se ta zlá EU nechce dohodnout s GB a hází jí klacky pod nohy. Británie totiž neví, co chce a vyvrcholit to může tvrdým brexitem. Pak to odcházení "po anglicku" získá ještě větší tragikomický rozměr, než je tomu teď.

— Marek Ženíšek (@zenisek_m) 13. března 2019

Místopředsedu Pirátů Mikuláše Peksu už přístup britských konzervativců a labouristů nepřekvapuje. "Pevně doufám, že alespoň při hlasování o tvrdém brexitu se poslanci zachovají rozumně a odmítnou toto řešení, které nechtěla ani naprostá většina hlasujících v referendu o vystoupení," uvedl.

První místopředseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan úterní rozhodnutí v zásadě čekal a obává se, že ani dnešní hlasování nepřinese nic dobrého. Odchod bez dohody i případné posunutí termínu je podle něj špatné. "Odsunutí brexitu by znamenalo sedm různých variant, co se může stát, včetně nového referenda. Obávám se však, že by to vneslo do celé problematiky ještě větší chaos," poznamenal.

Podle předsedy sněmovního zahraničního výboru a bývalého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) druhé hlasování o dohodě "ukázalo, že strategie premiérky Mayové je zmatená a sporná. Trvale upřednostňuje úzké stranické zájmy nad opravdu státnickým přístupem. Za normálních okolností by měla rezignovat," napsal ČTK. Pokud tak neučiní, měla by premiérka podle něj začít jednat se všemi stranami a najít řešení, kterým se Británie vyhne odchodu bez dohody s EU. Možnostmi jsou podle Zaorálka odklad brexitu o dva či tři měsíce s cílem najít nový postup, dále nové volby nebo nové referendum.

Související

ČSSD

ČSSD čeká v lednu sjezd. Bude se hledat náhrada za exministra Petříčka

ČSSD bude v lednu na sjezdu hlasovat o nových stanovách a volit místopředsedu, řekla dnes ČTK mluvčí sociální demokracie Jitka Pavlíková. Nejužší vedení ČSSD totiž na konci října opustil místopředseda a bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček. Sjezd se nakonec místo původně zvažovaného Hradce Králové uskuteční v sobotu 7. ledna v Brně a mezi důležité body bude patřit i potvrzení mandátů členů a náhradníků ústřední kontrolní komise.

Více souvisejících

Tomáš Petříček ministerstvo zahraničí Brexit Česká republika Marek Ženíšek (TOP 09) Mikuláš Peksa (Piráti) Velká Británie

Aktuálně se děje

včera

Odpálení rakety ATACMS.

Zelenského vymodlené rakety zkomplikují válku. Povolení k užití ATACMS v Rusku je Bidenovo dědictví Trumpovi

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena povolit Ukrajině použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS na území Ruska přichází ve známém vzorci, který provází americkou podporu Kyjevu. Po měsících odmítání a obav z eskalace války se Bílý dům nakonec rozhodl vyhovět ukrajinské žádosti – podobně jako tomu bylo u systémů HIMARS, tanků Abrams nebo stíhaček F-16. Upozornil na to server CNN.

včera

Joe Biden

Biden povolil Ukrajině použití amerických zbraní na území Ruska

Prezident USA Joe Biden udělil Ukrajině povolení využívat výkonné americké zbraně dlouhého doletu přímo na ruském území. Toto rozhodnutí, které podle vysoce postaveného amerického úředníka přichází ve chvíli, kdy Rusko posiluje svou obranu a využívá severokorejské vojáky, představuje zásadní posun v americké strategii vůči válce na Ukrajině. Uvedl to server CNN.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?

Známé rčení, že „když Amerika kýchne, zbytek světa dostane rýmu“, vystihuje nejen ekonomický vliv USA, ale také dopad zahraniční politiky Spojených států, zvláště v éře Donalda Trumpa. Trumpova politika „Amerika na prvním místě“ (America First) slibuje izolacionismus, přehodnocení spojenectví a výrazné změny v globálních vztazích, což nutí světové lídry hledat nové strategie. Uvádí to analýza serveru CNN.

včera

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.

včera

Rusko, ilustrační foto

Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí

Irina zažila noční můru, když byla napadena v ruském městě Artyom na Dálném východě mužem, který se představil jako veterán "speciální vojenské operace" na Ukrajině. Když se vracela domů z večerní zábavy, útočník ji kopal a bil berlou s takovou silou, že ji o ni zlomil. Při příjezdu policie muž předložil dokumenty potvrzující jeho službu na Ukrajině a prohlásil, že díky svému nasazení mu nic nehrozí.

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům

Ukrajina čelí dalším problémům v době, kdy Rusko pokračuje v získávání taktických výhod na klíčových místech východní a jihovýchodní fronty, přičemž stále podniká intenzivní vzdušné útoky na ukrajinská města. Současně Moskva připravuje protiútok v ruské Kurské oblasti, kde Kyjev letos zaznamenal jediný významný vojenský úspěch. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského zde Rusko soustředilo téměř 50 tisíc vojáků, mezi nimiž jsou i čerstvě nasazení severokorejští vojáci.

včera

včera

včera

včera

Češi slaví 17. listopad na Národní třídě

35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci

Oslavám výročí událostí 17. listopadu 1989, které v Československu zahájily pád diktatury komunistické strany, každoročně dominuje pohled do historie. Bývá připomínán represivní charakter a ekonomická stagnace předlistopadového zřízení. Do kontrastu jsou naopak stavěny následné etablování pluralitní demokracie a hospodářská transformace, která začala přibližovat naši zemi k vyspělým západním ekonomikám. Ačkoliv má toto srovnání své opodstatnění, při výročí sametové revoluce se můžeme také zamyslet nad tím, kam polistopadový vývoj momentálně v Česku směřuje a zda některé recepty ordinované v předchozích 35 letech nepotřebují kritické přehodnocení. 

včera

16. listopadu 2024 22:24

Lukáš Vácha

Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun

Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun. 

16. listopadu 2024 22:18

Ondřej Smetana

Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur

Fotbalové Slovácko už ví, kdo je nástupcem nedávno odvolaného kouče Romana Westa. Stal se jím dvaačtyřicetiletý stratég Ondřej Smetana, jenž se s vedením uherskohradišťského klubu dohodl na spolupráci až do léta roku 2027. Osud vedl rok slovenský Ružomberok, se kterým se Slovácko dohodlo podle serveru isport.cz na odkupu tohoto trenéra. Ten nakonec přišel za 100 000 eur (v přepočtu 2,5 milionu korun). 

Aktualizováno 16. listopadu 2024 22:04

Ve StarDance padla první třicítka. Soutěž opustila Jana Paulová

Šestý díl třinácté řady populární televizní show StarDance skončil. Přinesl kromě hromadného tance také první maximální počet bodů pro jeden z párů. Soutěž nakonec opustila Jana Paulová s Robinem Ondráčkem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy