Švachula (ANO) bral milionové úplatky, a nebyl jediný

Bývalý místostarosta městské části Brno-střed Jiří Švachula (dříve ANO), který je ve vazbě kvůli obvinění z korupce na radnici, si na úplatcích přišel téměř na 8,8 milionu korun, uvedl dnes server iROZHLAS.cz s odkazem na usnesení státního zastupitelství, kterým obstavilo Švachulův majetek. Celkem si skupina obviněných při manipulování stavebními zakázkami Brna-střed rozdělila podle policie úplatky nejméně za 17,1 milionu korun a zapojeným firmám přihrála zakázky za 180 milionů.

Policie zasahovala na radnici Brna-střed v předminulém týdnu. Zajímala se především o zakázky z investičního odboru, který spadal pod Švachulu. Kriminalisté obvinili devět lidí z účasti na organizované zločinecké skupině, zjednání výhody při zadávání veřejných zakázek a z úplatkářských trestných činů. Pěti lidem, kteří skončili ve vazbě, hrozí 10,5 roku až 16 let vězení. Spolu se Švachulou je ve vazbě bývalý vedoucí odboru investic Brna-střed Petr Liškutin (dříve ANO) a podnikatelé Petr Kalášek, Pavel Ovčarčin a Lubomír Smolka. Další čtyři obvinění jsou na svobodě.

"Obviněnému Jiřímu Švachulovi je kladeno za vinu mimořádně společensky škodlivé jednání v podobě založení a dlouhodobého řízení organizované zločinecké skupiny, důsledkem jejíž činnosti bylo po dobu více než čtyř roků faktické paralyzování řádného přidělování veřejných zakázek v rámci radnice Brno-střed," cituje iROZHLAS z dokumentu žalobců.

Vyšetřovatelé se vedle odposlechů a listinných důkazů odvolávají také na svědectví dvou aktérů, kteří usilují o status spolupracujícího obviněného. Jedním z nich je podnikatel Saman El-Talabani, což potvrdil jeho advokát. Švachula ho údajně oslovil, aby vytipoval firmy ochotné se na systému úplatků podílet. El-Talabani ale v polovině roku 2016 skupinu opustil a jeho roli podle policie převzal Liškutin. Počet obviněných nemusí být konečný, protože na manipulacích se zakázkami se mohlo podílet více lidí, třeba manažerů zapojených firem, píše server.

Systém podle kriminalistů podchytil zakázky radnice Brno-střed za 116 milionů korun, správy nemovitostí Brna-střed za 26 milionů a jednu zakázku společnosti Technické sítě Brno za 38 milionů korun. Podle policistů si je rozebral "exkluzivní okruh" firem, které se střídaly jako vítězové a účastníci tendrů.

Policie podle usnesení státního zastupitelství zajistila Švachulův majetek za 20,5 milionu korun. Obstavila například byt v Brně, garáž, chatu se zahradou nedaleko Brna a další nemovitosti u zámku v Čejkovicích na Hodonínsku. Švachula byl ve čtvrtek společně s Liškutinem vyloučen z hnutí ANO. Švachulu zastupitelé Brna-střed zbavili funkce radního, sám pak dopisem složil mandát zastupitele. Po tlaku premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše navíc Švachula skončil v dozorčí radě státní firmy ČD Cargo.

Související

Jiří Švachula (vlevo)

Soud v Brně uložil Švachulovi v korupční kauze Stoka 9,5 roku vězení

Krajský soud v Brně dnes v korupční kauze na radnici Brno-střed uložil bývalému místostarostovi a radnímu městské části Jiřímu Švachulovi (dříve ANO) 9,5 roku vězení. Bývalý místostarosta brněnských Ivanovic Petr Liškutin dostal podmínečný trest. Soud uložil tresty i dalším lidem, vinnými v kauze soud uznal vedle Švachuly a Liškutina dalších sedm obžalovaných a dvě firmy.

Více souvisejících

Jiří Švachula (ANO) Petr Liškutin (ANO) Korupce Brno iROZHLAS.cz

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy