Čeští politici jsou většinou kritičtí k dnešnímu schválení sporné reformy ochrany autorských práv na internetu v Evropském parlamentu. Podle Pirátů poznamená výsledek hlasování svobodu internetu v Evropské unii, o hrozbě cenzury kvůli některým ustanovením hovoří občanští demokraté. Strany chtějí pečlivě hlídat proces implementace předpisu do českého práva a pokusit se o to, aby se do tuzemských zákonů promítla v co nejmírnější podobě.
Norma především ukládá velkým internetovým společnostem, jako je Google, platit vydavatelům a umělcům za použití jejich děl online. Platformy budou mít nově povinnost prověřovat, zda uživateli nahrávaný obsah neporušuje autorská práva. Kritici směrnice ji označují za cenzuru internetu.
Poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík označil dnešek za černý den pro svobodu internetu v Evropě, směrnice podle něj likviduje svobodu internetu v Evropské unii. "Piráti se proti směrnici snažili bojovat, co to šlo, bohužel většina se vyslovila pro cenzuru internetu v Evropě," řekl novinářům. Sněmovna se podle něj bude snažit o to, aby byla v Česku směrnice implementována v co nejmírnější podobě. Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše směrnice poškodí internet a napomůže hlavně technologickým gigantům.
Náš návrh na minutu ticha za Svobodný Internet ve sněmovně bohužel nebyl akceptován :-(. Cenzurní směrnice prošla europarlamentem.
— Mikulas Ferjencik (@Mikiferjencik) 26. března 2019
Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura uvedl, že pro europoslance jeho strany byl rozhodující článek 13, který ukládá internetovým platformám povinnost zabývat se tím, zda uživateli nahrávaný obsah neporušuje autorská práva. "Přinášel hrozbu cenzury na internetu. Bohužel hlasovací většina si prosadila, že se hlasovalo jen o směrnici jako celku. Naši členové hlasovali proti kvůli článku 13, kdyby se hlasovalo zvlášť, možná by byl jiný postup," uvedl.
Směrnice o ochraně autorských práv na digitálním trhu schválena v #EP poměrem 348:274. @ODScz byla proti, neboť námi podepsané pozměňovací návrhy k vypuštění článku 13(17) a také 11 nebyly připuštěny k hlasování.
— Jan Zahradil (@ZahradilJan) 26. března 2019
Předseda TOP 09 a europoslanec Jiří Pospíšil litoval schválení směrnice, proti které hlasoval. "TOP 09 teď bude ve Sněmovně hlídat, aby směrnice zbytečně nenabobtnala, aby se co nejméně dotkla uživatelů internetu a zároveň hájila práva autorů. Máme před sebou kus práce," uvedl na twitteru.
Mrzí mě, že EP přijal autorskou směrnici ve svém původním kontroverzním znění. Hlasoval jsem proti.TOP 09 teď bude ve Sněmovně hlídat, aby směrnice zbytečně nenabobtnala, aby se co nejméně dotkla uživatelů internetu a zároveň hájila práva autorů. Máme před sebou kus práce.
— Jiří Pospíšil (@Pospisil_Jiri) 26. března 2019
Místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička (Hlas), který patřil mezi odpůrce směrnice, vyjádřil na twitteru přesvědčení, že právní norma bude napadena a o jejím osudu bude muset rozhodnout Soudní dvůr EU.
Lidovečtí europoslanci byli v postoji ke směrnici rozdělení. Podle Tomáše Zdechovského směrnice ve schválené podobě omezí svobodu internetu. Naopak Michaela Šojdrová věří, že podoba normy vyvažuje zájmy autorů, vydavatelů, spotřebitelů i internetových platforem. "Není možné přehlížet nespravedlnost vůči autorům, jejichž práva nebyla dosud chráněna," uvedla na twitteru.
Europoslanec Stanislav Polčák (STAN) je zklamaný z toho, že se poslanci odmítli zabývat pozměňovacími návrhy k směrnici. "Nemohl jsem ji tak podpořit, ačkoliv jsem od začátku za reformu autorského práva v internetovém prostředí bojoval," uvedl na svém facebookovém účtu.
Související
Evropská komise může Česko a další země postavit před soud kvůli autorským právům
Soud EU podpořil majitele copyrightu, mohou žádat data lidí sdílejících filmy
autorská práva , internet , Mikuláš Ferjenčík (Pirátská strana) , Zbyněk Stanjura , Jiří Pospíšil , Pavel Tělička
Aktuálně se děje
včera
Zemřel krokodýl, který se stal filmovou hvězdou. Burt žil déle než 90 let
včera
RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci
včera
Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů
Aktualizováno včera
Velký požár v Bruntále: Hoří bývalé kasárny, dva hasiči se zranili
včera
Clinton je v nemocnici. Zdroj z okolí exprezidenta přiblížil jeho stav
včera
Tržnici SAPA zachvátil na Štědrý den požár. Škoda jde do milionů
včera
Útočník z Magdeburgu doufal, že zemře, naznačují zjištění policistů
včera
Vánoční přání prezidenta i premiéra. Jedno máme všichni společné, říká první dáma
včera
Počasí se vrátí do obvyklých mezí, avizují meteorologové ve výhledu
včera
Fico mě ničím nepřekvapil, tvrdí Zelenskyj. Popsal ukrajinský návrh Bratislavě
včera
České dráhy o svátcích omezí provoz. Cestující se musí pečlivě informovat
včera
Alec Baldwin si může definitivně oddechnout. Případ smrti kameramanky končí
včera
Obchody dnes ještě otevřely. Znovu lidé nakoupí až v pátek
včera
EuroZprávy.cz přejí svým čtenářům příjemné prožití vánočních svátků
včera
Počasí bude o blížícím se víkendu typicky zimní
23. prosince 2024 21:33
Chce vést „suverénní zahraniční politiku“, nemá na to. Je plánem Fica udělat ze Slovenska ruský protektorát?
23. prosince 2024 21:15
Tisícovka je málo. Vyřadili jsme čtvrtinu severokorejských vojáků, ohlásil Zelenskyj
23. prosince 2024 19:54
Zelenskému došla trpělivost: Pokud Severní Korea vyšle další vojáky, odpovíme
23. prosince 2024 18:20
Biden před nástupem Trumpa do úřadu zmírnil tresty smrti pro většinu vězňů
23. prosince 2024 17:15
Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů
Švédské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že Čína zamítla žádost švédských vyšetřovatelů o přístup na palubu čínské lodi Yi Peng 3, která je spojována s incidentem poškození podmořských kabelů. Tyto kabely byly přerušeny v Baltském moři, což vyvolalo mezinárodní napětí a spekulace o možném sabotážním útoku.
Zdroj: Libor Novák