Kauza Tchaj-wan pokračuje: Náměstek Novákové obdržel ostrý dopis

Náměstek ministryně průmyslu a obchodu Vladimír Bärtl dostal kvůli incidentu se zástupci Tchaj-wanu vytýkací dopis. Neočekává ale, že by musel své místo opustit, řekl novinářům po jednání zahraničního výboru sněmovny, který se událostí zabýval. Zástupce Tchaj-wanu musel na žádost čínského velvyslance opustit před týdnem setkání zahraničních investorů, polovina senátorů kvůli tomu požaduje odvolání ministryně průmyslu Marty Novákové (za ANO). Zahraniční výbor dnes událost označil za nešťastnou. Prezident Miloš Zeman dnes na závěr návštěvy Rakouska řekl, že on ke svržení žádného ministra nevyzývá.

Bärtl před poslanci uvedl, že byl tím, kdo řešil situaci po požadavku čínského velvyslance na odchod tchajwanského zástupce z akce. Uvedl, že využil svých nadstandardních vztahů s představiteli Tchaj-wanu. Ti podle něj vyjádřili pochopení pro český postup a ujistili, že incident neohrozí budoucí vztahy mezi oběma zeměmi.

Nováková kvůli záležitosti čelila kritice, opozice žádá její odchod. Dlouhodobě média spekulují, že by Novákovou v čele ministerstva měl nahradit místopředseda vládní rady pro výzkum, vývoj a inovace Karel Havlíček. Zeman dnes na otázku, zda má Nováková jeho podporu, odpověděl, že on "sám nevyzývá ke stažení jakéhokoli ministra současné vlády". S touto otázkou by se podle něj měli novináři obrátit na premiéra Andreje Babiše (ANO).

Nováková dnes řekla, že vyvodí kvůli incidentu se zástupci Tchaj-wanu personální důsledky vůči svým podřízeným. Bärtl dnes novinářům řekl, že ministryně mínila jeho. "Bylo postupováno v souladu se zákonem o státní službě. Obdržel jsem vytýkací dopis," řekl. Konec ve funkci náměstka ale neočekává.

Situací se dnes zabýval i sněmovní zahraniční výbor. Poslanci přijali usnesení, ve kterém označili řešení situace za nešťastné a vyzvali ministerstva, aby propříště více konzultovala pořádané mezinárodní akce s ministerstvem zahraničí, aby se předešlo podobným událostem. Poslanec Mikuláš Peksa (Piráti) neprosadil do usnesení výzvu, aby vláda zacházela s představiteli Tchaj-wanu s respektem.

Peksa poté také kritizoval vysvětlení, které Bärtl na výboru přednesl. "Já jsem poměrně nespokojený, přijde mi, že se to snaží zamést pod stůl," řekl. Incident vnímá jako velkou chybu, kterou se české straně nedaří napravit. Podle něj by dávalo smysl, kdyby kvůli záležitosti odstoupila Nováková.

Zahraniční výbor dnes jednal o incidentu s Thaiwanským zástupcem. Tragikomické je, že poslanci vlády sice hezky mluví o dobrých vztazích s Thaiwanem, ale když navrhnu usnesení, které vyzývá vládu k respektování Thaiwanu, shodí ho pod stůl.

— Mikuláš Peksa (@vonpecka) 4. dubna 2019

"Bylo to nešťastné, to všichni vidí, ale to vysvětlení je dostačující. Nemyslím, že by to nějak zhoršilo naše vztahy s Tchaj-wanem," řekl místopředseda výboru Jaroslav Bžoch (ANO). Podle něj není odchod Novákové na místě. Kritizoval naopak chování čínského velvyslance a připomněl, že ambasador už koncem loňského roku postupoval nestandardně, když informoval o obsahu neformálního jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO), který následně výroky diplomata označil za lži.

Podle předsedy výboru Lubomíra Zaorálka (ČSSD) ministerstvo průmyslu situaci dobře nezvládlo. "Tohle jsou nebezpečné věci, které mohou znamenat precedenty, které budou znamenat, že Česká republika bude ustupovat ve věcech, ve kterých je třeba držet dohodnutou pozici," řekl. "Nemůžeme se utěšovat tím, že to tchajwanská strana pochopila. To je prostě špatně. Je to malá profesionalita," uvedl. K možnému odchodu Novákové kvůli záležitosti se nechtěl vyjadřovat.

Související

Dan Ťok

"Trafiky" pro Novákovou a Ťoka? Babiš rázně odmítl spekulace

Hnutí ANO nebude navrhovat své bývalé ministry Dana Ťoka a Martu Novákovou na velvyslanecké pozice. Vyplynulo to z odpovědi premiéra Andreje Babiše (ANO) na dotazy Věry Kovářové (STAN) při dnešních sněmovních interpelacích. O tom, že Ťok a Nováková mají zájem o působení v českých diplomatických službách, napsal před týdnem server Respekt.cz.

Více souvisejících

Marta Nováková (ministryně) ministerstvo průmyslu Miloš Zeman Mikuláš Peksa (Piráti) Lubomír Zaorálek

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy