ANO se rozpadá? Ťok střílí do Babiše ostrými, další člověk co utekl kritizuje poměry v hnutí

Komentář - Podobný scénář jsme tu měli už několikrát. Od premiéra Andreje Babiše utíká odešla další důležitá osoba, a opět se to neobešlo bez kritiky poměrů v hnutí ANO. Politické přesuny jsou sice poměrně častou záležitostí, ne však na úrovni vysoké politiky. A k těm dochází v ANO častěji než jinde. Co se za nimi skrývá?

Píše se konec roku 2015 a z hnutí ANO vystupuje bývalý ministr dopravy Antonín Prachař. Kromě toho, že jde o přímého předchůdce končícího Dana Ťoka, jde také o jednoho z posledních lidí, který si při odchodu z hnutí nekopnul do tamních poměrů.

V následujícím roce se o to pro změnu postaralo hned několik významnějších politiků. Počátkem roku například pět zastupitelů ANO v Karlových Varech, který zopakovali scénář z dalších měst po celém Česku. Tvrdili, že s nimi vedení hnutí nekomunikuje a do funkcí si dosazují své, neznámé lidi. Chvíli na to ukončilo členství v ANO dvanáct členů prostějovské buňky, opět na protest proti praktikám uvnitř hnutí.

O pár měsíců později ANO opustila poslankyně Kristýna Zelienková, která v prohlášení, které vyvěsila na svůj facebook, vypsala důvody, které ji z hnutí vyhnaly. Překvapivě byl tím největším Andrej Babiš.

"Pan Babiš provedl řadu právních a účetních operací, aby se zmocnil peněz, určených pro malé a střední firmy. Připravil tak o ně podnikatele, kteří je opravdu potřebují. Pokud chtěl pan Babiš zajistit své potomky, měl jistě už tehdy dostatek vlastních," uvedla tehdy například. "Jeho heslu „nelžu a nekradu“ už nemohu věřit," dodala.

O rok později opustil hnutí lídr jedné z krajských kandidátek Tomáš Březina. I on kritikou nešetřil. Tvrdil například, že ho z ANO vyhnalo zjištění, že celé hnutí je jen marketingový projekt, že poslanci ANO jsou lokajové Andreje Babiše a že hnutí mění politické směřování podle průzkumů a podle toho, co lidé chtějí.

Prohlášení politiků, kteří dali hnutí ANO sbohem, jsou si až nápadně podobná. Většina se dokonce shoduje v tom, že sloužit pod Babišem není žádný med, a sám Babiš naopak považuje za neloajální, když někdo mluví o jeho hnutí špatně. 

Podobnými prohlášeními bychom ale mohli pokračovat. Poměry ve straně kritizoval například i exposlanec za ANO a děkan Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška, který z hnutí také odešel, nebo naposledy právě končící Dan Ťok. Ten pravděpodobně nechtěl Babiše kritizovat veřejně, zpočátku se ale v lásce moc neměli, a tak si také neodpustil poznámku, že se hnutí ANO změnilo.

Otázkou zůstává, jak moc se mění navenek a jak moc zůstává stejné uvnitř. Ve snaze zalíbit se voličům jsou někteří politici schopni vrtnout se na jakoukoliv stranu, zatímco uvnitř mohou bujet nekalé praktiky, o kterých se na veřejnosti nesmí mluvit.

Je pak třeba také vnímat rozdíl mezi komunální buňkou, ve kterých podle dřívějšího zjištění serveru EuroZprávy.cz není situace vždy růžová, a mezi vysokou politikou, kde jde o skutečnou moc. K té se přitom z komunálu dostane jen velmi malé procento lidí.

I přesto ale hnutí ANO táhne. Zatímco ČSSD bojovala s obrovským odlivem lidí a tisíce členů se k ní otáčely zády, hnutí ANO zejména na přelomu roku 2017 a 2018 o pár stovek členů posílila. Paradoxem je, že před loňskými volbami se z ANO podle dostupných informací opět utíkalo a hnutí chyběly na kandidátkách stovky lidí.

Jak nám ale ukazují poslední roky, pro stranu je mnohdy podstatnější, kolik voličů na její stranu přejde, než kolik členů nabere. Ostatně členské příspěvky jsou dobrá věc, ale finanční bonusy za vyhrané volby je několikanásobně převýší. Stačí mít lidi na pokrytí kandidátek a politický program přizpůsobit voličům tak, aby pokryl co nejširší záběr. Navíc, čím víc lidí o poměrech v jakékoliv straně ví, tím větší riziko, že se něco, lidově řečeno, provalí. A to přece nikdo ze strany nechce.

Související

Strany Spolu podepsaly koaliční smlouvu. (25.3.2025) Komentář

Fialu a Babiše je třeba nahradit. Česku už nemají co nabídnout

Do parlamentních voleb proti sobě znovu míří dva dobře známí lídři – Petr Fiala a Andrej Babiš. Dva ostřílení matadoři české politiky, kteří však s největší pravděpodobností postrádají zkušenosti a instinkt potřebný pro novou a velice tvrdou realitu. Oba sehráli důležité role v minulých krizích, ale nadcházející období vyžaduje jiný typ vedení. Nový lídr potřebuje být rozhodnější, odolnější a strategičtější.
Kontroverzní kampaň hnutí ANO Komentář

Ubohost politických stran dosahuje nové úrovně. Už se ani nedozvíme, kdo je nejhorší premiér

​Nedávné kampaně hnutí ANO a koalice SPOLU odhalují znepokojivý trend v české politické kultuře, kde se místo věcné debaty uchylují hlavní politické síly k osobním útokům a zjednodušeným sdělením.​ V době, kdy by politické strany měly občanům přinášet vize, naději a konkrétní řešení pro budoucnost, se v české politice stále více setkáváme s ubohým titulováním a levnými útoky. Kampaňové strategie, které jsme viděli v poslední době, nejsou nic jiného než pokusem odvést pozornost od skutečných problémů – místo aby se politiky snažily navrhnout konkrétní reformy a předložit konstruktivní alternativy, upřednostňují osobní osočování a provokativní slogany.

Více souvisejících

Andrej Babiš Hnutí ANO Dan Ťok (ministr dopravy)

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 43 minutami

před 1 hodinou

Donald Trump

Den osvobození se blíží a světu dochází trpělivost. Středa může vše změnit, Trumpovi to je ale jedno

Americký prezident Donald Trump se chystá vsadit úspěch svého druhého funkčního období, ekonomiku a osobní finance milionů Američanů na svou dlouhodobou víru, že cla mohou Spojeným státům vrátit zlatou éru bohatství a nezávislosti. Ve středu 2. dubna má vstoupit v platnost tzv. „Den osvobození“ – Trumpův plán na zavedení recipročních cel proti státům, které uvalují cla na americké zboží. Tento zásah do globálního obchodního systému by mohl ovlivnit každého Američana a zvýšit ceny v době, kdy jsou rodinné rozpočty již tak napjaté.

před 2 hodinami

Marine Le Pen na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Soud uznal Le Penovou vinnou ze zneužití evropských fondů

Francouzská krajně pravicová politička Marine Le Penová byla shledána vinnou ze zneužití evropských fondů k financování své strany Národní sdružení (RN). Tento verdikt by ji mohl diskvalifikovat z účasti v prezidentských volbách v roce 2027. Soudce podle BBC zatím neoznámil, jaký trest Le Penová dostane.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Trenérské změny v extralize. Po konci sezóny se loučí s trenéry v Liberci a Litvínově

Zatímco pro Spartu, Brno, Pardubice a Hradec Králové extraligová sezóna nadále pokračuje, dalším deseti klubům už skončila. Mezi nimi nalezneme i Liberec s Litvínovem, kdy v obou těchto klubech dochází ke změnám na lavičce. Znamená to tedy, že pod Ještědem se rozloučili s trenérem Filipem Pešánem, v Litvínově pak s Karlem Mlejnkem. A zatímco v libereckém případě se novým trenérem stal dosavadní asistent Jiří Kudrna, v případě Litvínova se mluví o bývalých sparťanských legendách Michalu Brošovi a Jaroslavu Nedvědovi jako o možných nových trenérech.

včera

Jiří Havel v seriálu Život a doba soudce A. K.

Zemřel všestranný herec Jiří Havel

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

včera

Donald Trump

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc

Americký prezident Donald Trump vyčinil ruskému protějšku Vladimiru Putinovi za kritiku důvěryhodnosti ukrajinského lídra Volodymyra Zelenského. Trump řekl, že byl "velmi rozzlobený" a "naštvaný", když slyšel Putinovy výroky. Upozornila na to stanice NBC News. 

včera

včera

Sociální sítě, ilustrační fotografie.

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA

Běžní lidé po celém světě se vydali do obchodního boje s administrativou Donalda Trumpa v USA. Zatímco Kanaďané masově blokují americké produkty v obchodech, Evropané k tomu mohou přistoupit jinak – opustit americké korporátní sociální sítě a podpořit buď ty evropské, nebo nekontrolované mediálními magnáty.

včera

včera

včera

včera

Ilustrační obrázek.

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

Oficiálních návodů, jak přežít krizovou situaci, existuje pro české občany stále žalostně málo. Zatímco například Švédsko, Finsko nebo Rakousko už dlouhodobě vydávají srozumitelné příručky pro domácnosti, v Česku podobné materiály chybí nebo zůstávají málo dostupné veřejnosti. Právě proto pro vás redakce EuroZprávy.cz připravila podrobný a praktický manuál, jak se zachovat v krizových situacích – od přírodních katastrof po jadernou havárii.

včera

Volby se blíží a podpora ANO se nepatrně snižuje. Spolu si polepšilo

Volby do Poslanecké sněmovny by v březnu vyhrálo opoziční hnutí ANO expremiéra Andreje Babiše, jeho podpora nicméně opět klesla. Vzrostly naopak preference koalice Spolu. Do dolní parlamentní komory by se dostalo sedm kandidujících subjektů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy