KOMENTÁŘ | Kdo může za rozkol uvnitř ODS? Jediného viníka najít nejde

KOMENTÁŘ – Je jediným viníkem pokračujícího rozkolu uvnitř opoziční ODS Václav Klaus mladší? Často to tak vypadá a mnozí by si dozajista přáli, aby to tak vnímala většina lidí. Včerejší odchod Zuzany Majerové Zahradníkové z poslaneckého klubu strany však ukázal, že jeden univerzální viník rozhodně neexistuje.

Rozkol uvnitř ODS pokračuje. Po Václavu Klausovi mladším včera opustila poslanecký klub strany i Zuzana Majerová Zahradníková. A zatímco u syna bývalého prezidenta platilo, že ODS došla trpělivost s ním, u poslankyně Majerové Zahradníkové je to naopak. Pro jednání svých stranických kolegů už nemá pochopení ona.

Pomyslnou poslední kapkou, po které přetekl pohár trpělivosti, bylo včerejší odvolání Klause ze sněmovního školského výboru. „Nadřadit vnitropolitický boj kvalitě vzdělávání považuji za zradu voličů a nemohu se na tom dále podílet,“ nechala se včera slyšet za řečnickým pultíkem. Vnitrostranický spor však může být dlouhodobějšího charakteru.

Trvá minimálně od chvíle, kdy ODS Klause vyloučila. Majerová Zahradníková se tehdy k celé věci vyjádřila na Facebooku. Uznala, že Klaus řadu lidí štve, mnohdy už jen tím, že je Klaus. „Mě ale zajímá něco jiného: jsou jeho hodnoty v souladu s hodnotami, na kterých ODS vznikla? Hájí svobodu, trh, hájí suverenitu naší země? Není co řešit,“ napsala tehdy.

Není sebemenších pochyb, že za jejím odchodem z klubu stojí spor strany s Klausem, jehož Majerová Zahradníková všude možně obhajovala. ODS ji však mohla naštvat i anulováním výsledků regionálního sněmu v Olomouckém kraji. Poslankyně je totiž místopředsedkyní tamního oblastního sdružení.

Místopředseda ODS Martin Kupka to tehdy zdůvodnil tím, že došlo k procedurálnímu pochybení, tím pádem jsou všechna rozhodnutí a volby neplatné. Předseda regionálního sdružení Michal Zacha to potvrdil, prakticky všude se však spekulovalo o jiném důvodu.

Do regionální rady si totiž olomoučtí občanští demokraté zvolili někdejšího místopředsedu ODS a ministra vnitra Ivana Langera, což stranickému vedení nebylo moc po chuti. Petr Fiala v rozhovoru pro Český rozhlas jasně konstatoval, že zvolení Langera považuje za „chybu olomouckých kolegů“. Zbyněk Stanjura pak dodal, že doufá, že kolegové budou názor pana předsedy reflektovat.

Otázku, zdali jí to ovlivnilo při rozhodování, může zodpovědět jen sama Majerová Zahradníková. Je však evidentní, že doporučení předsedy Petra Fialy a dalších „nadřízených“ pro ní nejsou úplně svatá. Kdoví, zdali nakonec Majerová Zahradníková neskončí v nově vznikající straně Václava Klause mladšího.

Související

Volodymyr Zelenskyj Komentář

Zelenskyj se nekrotí a stojí ho to spojence. Nátlak fungoval, když ruská armáda stála před Kyjevem

Ukrajina ztrácí důležitou podporu svých předních spojenců. Prezident Volodymyr Zelenskyj volí špatnou strategii diplomacie, kdy na své podporovatele ze zahraničí vyvíjí často až nepřiměřený nátlak. Ten se stává neslučitelným s národními zájmy daných zemí a rovněž s veřejným míněním. Nepřizpůsobil urgenci vlastních projevů situaci. Ruská armáda již přes rok není před Kyjevem a nehrozí, že se ukrajinská suverenita během pár dní může rozpadnout. 

Více souvisejících

komentář ODS Zuzana Majerová Zahradníková (Trikolóra) Václav Klaus ml. Petr Fiala Ivan Langer

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Zuzana Čaputová

Čaputová vyzývá Slováky k účasti ve volbám, zatímco ji Fico chce žalovat

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vyzvala Slováky k účasti ve volbám. Ty se konají už v sobotu 30. září a kampaň je na vrcholu. Učinila tak opakovaně a zdůrazňuje, že volby jsou obrazem stavu společnosti ve státě. A ať dopadnou jakkoliv, stále jsou demokratické, což je podle ní správné. Slovenská prezidentka nebude pokračovat do druhého volebního období a předseda nejsilnější strany Robert Fico ji chce po volbách obžalovat. 

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

Ilustrační foto

Důvěra v českou ekonomiku spadla nejníže od covidu. Důvěra v průmyslu je nejnižší od roku 2009

Důvěra v českou ekonomiku se letos v září propadla nejníže za celé období od března 2021. V březnu 2021 se přitom Česko potýkalo s pandemií covidu a souvisejícími restrikcemi, přičemž hrozily těžké lockdowny průmyslu. Není tedy divu, že tehdy byla důvěra v ekonomiku poměrně nízká. Nyní však k povážlivému poklesu důvěry na tehdejší úrovně dochází bez výraznější hrozby pandemických restrikcí. 

včera

Searching for Home

Jak zní jazz 21. století? Už ve středu se v klubu Jazz Dock odehraje finále soutěže Jazzfruit

Finále čtrnáctého ročníku soutěže Jazzfruit pro mladé jazzové i jazzem inspirované kapely ze střední Evropy se uskuteční již tuto středu 27. září v klubu Jazz Dock od 19.00 hodin. Vítězem letošního ročníku se může stát německá formace Searching for Home, polská skupina Ninja Episkopat nebo ostravská písničkářka Nika, která je zároveň vítězkou v kategorii Junior. O prvenství rozhodne nejen odborná porota, ale i samotní návštěvníci koncertu. Finálový koncert v Jazz Docku zakončí výherce minulého ročníku, polské Marcin Pater Trio.

včera

včera

včera

Jakub Voráček

Jágr povolal do kladenského realizačního týmu novou posilu. Voráček pomůže jako mentor

Přestože se hokejovému Kladnu povedlo po třech kolech konečně bodovat, když nad favoritem z Vítkovic na jeho ledě vyhrálo 3:2 po nájezdech, stále jsou Středočeši pasováni do role největších outsiderů extraligy. I proto se majitel Jaromír Jágr rozhodl k posílení realizačního týmu. Zavolal svému kamarádovi a bývalému reprezentantovi Jakubu Voráčkovi, aby právě on pomohl Kladnu coby mentor. Mistr světa z roku 2010, jenž svou kariéru v NHL musel přerušit kvůli zdravotním problémům, nakonec tuto nabídku přijal.

včera

Vít Rakušan

ANO hrozí kvůli Rakušanovi hlasováním o nedůvěře

Vít Rakušan (STAN) nemůže být podle předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Aleny Schillerové nadále ministrem vnitra. Ve hře je i hlasování o nedůvěře vládě, pokud bude premiér Petr Fiala (ODS) bagatelizovat zjištění, že Rakušan měl šifrovaný telefon.

Aktualizováno včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Kladenský útočník Strnad si tři zápasy nezahraje kvůli napadení čárového rozhodčího

Hokejové Kladno se bude muset ve třech zápasech extraligy obejít bez útočníka Jakuba Strnada. Ten v rámci zápasu 3. kola s Vítkovicemi srazil u mantinelu tvrdě na led čárového rozhodčího Vladimíra Rožánka, jenž se následně těžce sbíral z ledu a další minuty zápasu musela odřídit zbývající trojice sudích. Právě za tento incident, jak informovala v sobotu Asociace profesionálních klubů na webu, obdržel třízápasový distanc a k tomu navíc i pokutu ve výši 10 procent měsíčního platu.

včera

včera

Vážná nehoda na D3 uzavřela dálnici na několik hodin. Pro řidiče letěl vrtulník

Vážná nehoda v pondělí na několik hodin uzavřela dálnici D3 u Tábora. Na místě zasahovaly všechny složky IZS včetně záchranářského vrtulníku, který letecky transportoval jednoho zraněného do nemocnice. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy