Soud v liberecké korupční kauze pokračuje, obhajoba zpochybnila zákonnost odposlechů

Liberecký soud dnes pokračoval v projednávání korupční kauzy související s evropskými dotacemi na dva projekty v Liberci téměř za 100 milionů korun, které připravila obecně prospěšná společnost Geotermální energie pro občany (GEPO). Někteří obhájci dnes zpochybnili zákonnost odposlechů, jež patří mezi klíčové důkazy. V případu je obžalováno 13 lidí a čtyři firmy, včetně hejtmana Libereckého kraje Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj), a hrozí jim tresty od pěti do 12 let.

Soudce Petr Neumann dopoledne četl listinné důkazy, odpoledne vypovídala bývalá členka Regionální rady ROP Severovýchod Ivana Hujerová. Odmítla, že by ji hejtman při hlasování o projektech v radě ovlivňoval. Svědci budou vypovídat i v dalších dnech, jednání jsou nařízena do čtvrtka. Páteční jednání soudce zrušil a další termíny stanovil na září. Předpokládá, že při zářijových líčeních se podaří provést všechny zbývající důkazy.

Mezi obžalovanými je i firma Metrostav a dva její zaměstnanci. Jejich obhájci dnes vyjádřili výhrady k přepisům odposlechů, podle nich neodpovídají skutečnosti a jsou v nich návodné poznámky od policie. Obhájci požadují, aby soud kvůli nezákonnosti nepřihlížel k odposlechům ani jejich přepisům. Podle soudce se ale jejich námitkami bude senát zabývat, až na tyto důkazy dojde řada.

Soud se zabývá dvěma projekty, na něž chtěla získat dotace liberecká společnost GEPO. Ani na jeden z nich nakonec peníze vyplaceny nebyly. Podstatná část obžaloby se týká téměř dokončené opravy kostela sv. Máří Magdalény za 65 milionů korun. V kauze soud také posuzuje, zda nebyl spáchán trestný čin i při přípravě oddychové zóny v centru Liberce za více než 30 milionů. Od její realizace GEPO nakonec ustoupilo.

Půta v případu čelí obžalobě z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby. Podle spisu úplatek pro něj činil 830.000 korun v souvislosti s opravou kostela. Půta jako předseda Regionální rady ROP Severovýchod měl zajistit, že projekt opravy kostela zůstane v dotačním programu a budou na něj vyplaceny peníze, uvedla obžaloba.

"Od začátku kauzy v listopadu 2014 tvrdím, že jsem obviněn z toho, co jsem neudělal a ani udělat nemohl, žádný úplatek jsem nepřijal ani mi ho nikdo nenabízel," uvedl Půta v písemném prohlášení před začátkem dnešního jednání. Míní, že v jeho prospěch vyzněla i výpověď Hujerové. Už dříve ve své výpovědi před soudem zpochybnil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) to, že by Půta mohl sám ovlivnit hlasování v radě složené ze zástupců tří krajů. Podle Půty z jejich výpovědí vyplývá, že hlasovali na základě svobodné vůle. "Bez jakéhokoliv ovlivňování z mé strany," řekl dnes Půta u soudu.

Související

Liberec

Policie zasahovala v budově radnice v Liberci

Policie v úterý zasahovala na radnici v Liberci. Konkrétně se jednalo o kriminalisty z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ), jejichž zásah potvrdil i primátor Jaroslav Zámečník (SLK). Důvod policejní razie nesdělil. Na magistrátu přesto fungovala všechna pracoviště. 

Více souvisejících

Liberec soudy Odposlechy

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 1 hodinou

před 8 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy