Sudetský sněm v ČR? Nepřijatelná provokace, rozčilují se politici

Na setkání třídenního sjezdu Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SL) v Řezně nejel žádný český člen vlády. Oficiálně tak ČR zastupoval český velvyslanec v Německu, Jan Podivínský. Na sjezdu padl návrh na možné uspořádání sjezdu v ČR. To vyvolalo mezi některými českými politiky vlnu kritiky.

Podivínský ve své zdravici na sjezdu zdůraznil, že Češi a Němci krok za krokem postupují v obnově vztahů, jejichž dobrou úroveň již dnes dokládají stále častější obchodní, regionální a kulturní setkávání. Podle velvyslance je to příkladem řešení jiných sporů v Evropě, mezi kterými zmínil odluku Británie od Evropské unie, terorismus a radikalismus.

Velvyslanec rovněž připomněl úsilí bývalého českého premiéra Petra Nečase a jeho někdejšího bavorského kolegy Horsta Seehofera o vzájemné sblížení. Za důležitý je totiž považován Nečasův projev v Mnichově v roce 2013, ve kterém vyjádřil lítost Česka za příkoří způsobená sudetským Němcům při odsunu po druhé světové válce.

Podle Podivínského v rozvoji vztahů chtějí pokračovat i nynější bavorský premiér Markus Söder a český ministerský předseda Andrej Babiš. „Jsem skálopevně přesvědčen, že před námi leží společná evropská budoucnost,” řekl na závěr Podivínský, jehož projev publikum opakovaně oceňovalo potleskem.

Velvyslancova slova ocenil nejvyšší politický představitel Němců vysídlených po válce z českých zemí Bernd Posselt, který k řečnickému pultu nastoupil hned po něm. Ten opětovně zdůraznil, tak jako v předchozích dnech, hrozbu nacionalismu. „Nikdy jsem doma neslyšel zlé slovo o Češích, ale mnoho ošklivých slov o nacionalismu,” uvedl Posselt, který má po otci sudetské kořeny a po matce štýrské.

Posselt se v projevu vymezil proti protiimigrační Alternativě pro Německo (AfD). Ta jako jediná politická strana neměla na letošním sudetoněmeckém sjezdu informační stánek. Už v minulém roce jí pořadatelé neumožnili se oficiálně představit veřejnosti. Prostory má SL pronajaté, proto rozhoduje o tom, komu umožní informační stánek zřídit.

Předsedovi Sudetských Němců na AfD vadí mimo jiné její blízký vztah s někdejším českým prezidentem Václavem Klausem. Posselt jej kritizuje za to, že chtěl zakotvit do evropského právního řádu dekrety československého prezidenta Edvarda Beneše. Vůči těmto právním normám, na jejichž základě Němci byli po druhé světové válce zbaveni v Československu občanských práv a majetku, se vysídlenci dlouhodobě vymezují.

Posselt si přeje uspořádání sudetoněmeckého sjezdu v České republice, podle něhož čas na to ještě nedozrál ,ale v budoucnu, za dva či tři roky by se tak stát mohlo. Německý ministr vnitra Horst Seehofer, to označil za „velkou myšlenku.“

Česká reakce

Méně nadšení taková idea vzbudila na české straně. „ Toto je silné kafe! Budu se ptát ministra zahraničních věcí zda byl pan velvyslanec vyslán na tento slet Ministerstvem zahraničních věcí případně, zda o jeho účasti jednala vláda. Pokud jsou jeho účast a slova vnímána jako oficiální vládní vzkaz v kontextu toho, že sudetští Němci chtějí pro příště pořádat své srazy na našem území a bez toho, aby uznali Benešovy dekrety jedná se o další nabourání naší zahraniční politiky,“ napsala např. rozhořčeně komunistická europoslankyně Kateřina Konečná. Šéf KSČM Vojtěch Filip to považuje za provokaci vůči občanům ČR.

Kritický je i europoslanec Jan Zahradil (ODS). Serveru Parlamentní listy sdělil, že považuje téma Sudetských Němců v Česku za „uzavřenou kapitolu“. „ Pan Posselt si vyrobil celou svou existenci na tom, že ji chce nechat neuzavřenou,“ uvedl Zahradil, podle něhož si Sudetští Němci „ vybrali svou cestu sami – před válkou, za války a jako důsledek toho i po válce. Naši krajané, ani bývalí, to už dávno nejsou. Nehrajme s nimi tuto jejich hru.“

Proti návrhu se vymezila i vládní koalice. ČSSD to odmítla s tím, že by to mohlo poškodit „nejlepší současné česko-německé vztahy v historii“. Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že to považuje za „nepřijatelnou provokaci“ a doufá, že nebyla „myšlena vážně.“

Za dobrý nápad to nepovažuje i předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan, podle něhož by to jen „nahrálo komunistům a dalším, kteří se odmítají ohlédnout za minulostí bez nenávisti,“ uvádí deník Právo. Podle předsedy poslaneckého klubu TOP 09, Miroslava Kalouska, na to nedozrál čas.

Na sjezdu vystoupili někteří bývalí členové vlády, např. někdejší vicepremiér a současný poslanec Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), který měl na sudetském sněmu projev v roce 2017, a bývalá ministryně sociálních věcí Michaela Marksová Tominová.

Seehofer zvláště ocenil přítomnost bývalého českého ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL), který na události v roce 2016 vystoupil s projevem jako první člen české vlády. Účast Hermana, kterého označil za věrného přítele sudetských Němců, a dalších českých zástupců považuje Seehofer za cestu k narovnání vztahů mezi sudetskými Němci a Čechy. 

Přítomnost českých politiků na sjezdu ostře kritizovalo hnutí SPD. To tvrdí, že SL má nacistické kořeny a proto je přítomnost českých politiků na sjezdu „naprosto nepřijatelná.“

Lidovci a Piráti byli jedinými stranami, který návrh na sjezd Sudetských Němců v Česku podpořili. „Přijde mi to jako logické pokračovaní prohlubovaní vzájemných vztahů,“ sdělil Právu Herman.

Podle poslance za Piráty, Jana Lipavského se jedná o dobrou myšlenku. " Přivítat bývalé obyvatele a jejich potomky v jejich původním domově je krásné gesto. Dá se očekávat, že jak čertíci z krabičky vyskočí různí pseudonárodovci,“ uvedl s tím, že „ jejich nenávistí a poštváváním by se ale organizátoři ani český stát neměli nechat zastrašit.“

Související

Pavel Bělobrádek

Nejsme jen Češi a Němci, jsme Evropané, řekl Bělobrádek na sudetském srazu

Nejsme jen Češi a Němci, jsme Evropané s rozdílnými kořeny, ale společnými plody. Dnes to na sudetoněmeckém sjezdu v bavorském Hofu prohlásil český poslanec a někdejší vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Sudetské Němce v projevu ujistil, že Česko chce nadále intenzivně spolupracovat s Německem a že Praha ve vztahu k Německu a sudetským Němcům přes všechna vzájemná příkoří hledí do budoucnosti.

Více souvisejících

sudetští němci Bernd Posselt Kateřina Konečná (poslankyně KSČM) Horst Seehofer Daniel Herman

Aktuálně se děje

před 10 minutami

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Fotbalová Sparta v příštím týdnu poletí do Irska, Ostrava se utká s arménským Urartu

Kromě toho, že v pátek začíná pro české kluby sezóna startem české nejvyšší ligové soutěže, připravují se první z nich i na svá úvodní vystoupení v předkolech evropských pohárů. Jedná se nyní o tři české zástupce, a to pražskou Spartu, Ostravu a Mladou Boleslav. Zatímco mistrovská Sparta začne svou cestu do evropských pohárů ve 2. předkole Ligy mistrů, další dva jmenované kluby zahájí svou sezónu na evropské scéně ve 2. předkole Konferenční ligy. Sparta i Ostrava se pak dozvěděly své soupeře v tomto týdnu.

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Olympijské hry, ilustrační foto

Česko bude na olympiádě v Paříži reprezentovat 113 sportovců. První z nich už jsou v dějišti her

Po domácím hokejovém mistrovství světa a fotbalovém Euru v Německu se nezadržitelně blíží další velký sportovní svátek tohoto roku. Letní olympijské hry vypuknou v Paříži již v pátek 26. července. Již je jasné, že Českou republiku bude ve francouzské metropoli pod pěti olympijskými kruhy reprezentovat celkem 113 sportovců. První z nich už odlétají do dějiště Her, aby se mohli na start svých olympijských soutěží, které pro některé začnou ještě před oficiálním zahájením. Ubytují se tak v olympijské vesnici, která byla ve čtvrtek oficiálně otevřena.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

Fotbalisty Anglie i přes druhé evropské stříbro v řadě nebude nadále trénovat Gareth Southgate

Do dalšího kvalifikačního cyklu, jehož cílem bude pro fotbalové reprezentace postoupit na světový šampionát 2026 v USA, Kanadě a Mexiku, už fotbalisty Anglie nepovede jejich dosavadní trenér Gareth Southgate. Navzdory tomu, že za poslední tři roky zaznamenal se svými svěřenci největší úspěchy Angličanů, když dokázal dvakrát v řadě dojít ke stříbrným medailím na evropském šampionátu. Po tom letošním v Německu se však na jeho hlavu snášela kritika za předváděné výkony národního týmu a nakonec se tak tento stratég rozhodl po osmi letech ve funkci skončit.

před 3 hodinami

Pozemní síly IDF operují v pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie. (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izrael ve vztahu k Palestincům porušuje mezinárodní právo, tvrdí ICJ

Izrael podle Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu porušuje mezinárodní právo, když okupuje palestinská území a využívá tamní zdroje. Podle soudu dochází k systematické diskriminaci Palestinců na okupovaných územích a k porušování jejich práva na sebeurčení. De facto dochází k anexi. O závěrech dvora informovala agentura Reuters.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Nepřijatelné, raketa nad Ukrajinou sestřelovat nebudeme, usadil Scholz Zelenského

Německý kancléř Olaf Scholz odmítl žádost ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby západní spojenci sestřelovali ruské rakety a drony nad Ukrajinou. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy