Praha - Téměř polovina obyvatel České republiky - přesněji 48 procent - považuje směr, kterým se vyvíjí stát, za nesprávný. Ukázal to průzkum agentury STEM z počátku dubna, jehož výsledky byly zveřejněné v úterý.
Sociologové se respondentů ptali, zda si myslí, že se situace v Česku vyvíjí všeobecně správným nebo nesprávným směrem. Optimismus přitom projevilo pouhých 16 procent lidí, zbylá zhruba třetina lidí - konkrétně 36 procent - pak sáhla po variantě "nesměřuje nikam".Průzkum ukázal, že míra spokojenosti lidí se liší spolu s jejich politickým smýšlením. Spokojenější s vývojem v Česku tak jsou spíše příznivci pravice, zatímco levicoví voliči se častěji přikláněli k odpovědím "nesprávným směrem" a "nesměřuje nikam". Jako špatný hodnotili velmi často směr, kterým se dění v republice ubírá, také stoupenci Věcí veřejných.Rozdíly jsou patrné i mezi respondenty s různým vzděláním. Spolu se zvyšujícím se stupněm dosaženého vzdělání totiž ubývá těch, kteří si myslí, že Česko nesměřuje nikam, a naopak přibývá optimistů. Odpověď "nesměřuje nikam" tak zaškrtlo 42 procent lidí, jejichž vzdělávání skončilo spolu s ukončením základní školy, ale "pouze" 29 procent dotázaných vysokoškoláků. Tuto skutečnost vysvětlují autoři průzkumu lepší orientací v politické situaci, která je typická spíše pro vzdělané osoby.Sociologové současně upozorňují na jednu alarmující skutečnost. Průzkum totiž mimo jiné ukázal i to, že velmi kriticky se k vývoji situace v Česku staví nejmladší voliči. "Tato skupina bývá obvykle relativně optimisticky naladěna, v současnosti však rovněž nevidí východisko. Z dotazování vzešlo, že o tom, že stát nesměřuje nikam, je přesvědčeno 44 procent mladých ve věku mezi 18 a 29 lety," uvádí tazatelé v závěrečné zprávě.Průzkum se uskutečnil ve dnech 31. března až 8. dubna a zúčastnilo se ho 1286 respondentů. Stejnou otázku pokládá STEM vybranému vzorku lidí už 15 let.
Související
Trump těžce nese výsledky průzkumů. Realita je prý jiná
ANO by ovládlo volby, ODS se vrátila před STAN. Motoristé jsou na samé hraně
Aktuálně se děje
před 20 minutami
Počasí aktuálně: Meteorologové varují před vedry a požáry na dalších místech
před 41 minutami
Počasí láme jeden rekord za druhým. Historicky nejvyšší teploty hlásí oceány i celá Evropa
před 1 hodinou
Patová situace: Írán s USA mluvit nechce, trvá a podmínkách, na které Trump nepřistoupí
před 2 hodinami
Ztratí klíčového spojence? Netanjahu riskuje otevřený konflikt s Trumpem
před 3 hodinami
Teherán předložil seznam podmínek pro otevření Hormuzského průlivu. Ceny ropy rostou
před 3 hodinami
Netanjahu: Izrael odmítl Trumpův mírový plán pro Pásmo Gazy
před 5 hodinami
Předpověď počasí na nový týden. Orámují ho tropy
včera
Problém číst či soustředit se. Princezna Kate zavzpomínala na boj s rakovinou
včera
Vedra a sucho dál sužují zemi. Stát se snaží pomoci se zadržováním vody v krajině
včera
Knihovna bez Havla. Začne nová éra, dohoda s Havlovou nevyšla
včera
Důchody se v lednu zvýší. Juchelka představil první odhady
včera
Ještě letos vyprší platnost téměř 300 tisíc řidičáků. Na úřad kvůli výměně nemusíte
včera
EU prověřuje podezřelé IT dotace na Slovensku. Sousedům hrozí sankce
včera
Maximum možného. Do lékáren míří tisíce balení léku na rakovinu prsu
včera
Česko hodlá investovat stovky milionů korun do vodních nádrží
včera
Kde se v Česku vykoupat? Dejte si pozor. Na několika místech platí zákaz
včera
Tropické počasí je zpět. Pondělí bude ještě teplejší, potvrzuje výstraha
včera
Padl středoevropský teplotní rekord. Má ho Slovensko
včera
Policie vyšetřuje útok v Tanvaldu jako dvojnásobný pokus o vraždu
včera
Záhada muže z Krkonoš objasněna. Policisté už vědí, co je zač
Záhadu neznámého muže, jehož si policisté převzali na začátku týdne v Krkonoších, se podařilo objasnit. Potvrdila se domněnka strážců zákona, že se jedná o cizince. Policie o tom informovala na webu.
Zdroj: Jan Hrabě