Pád exministra Havlíčka pokračuje, končí i jako náměstek svého jmenovce

Bývalý ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD) končí jako náměstek současného ministra Karla Havlíčka (za ANO) a resort opouští. Jmenovec současného šéfa úřadu byl ministrem od dubna do prosince 2017, kdy skončil spolu s celou vládou Bohuslava Sobotky. Do pozice náměstka legislativní a provozní sekce se Havlíček dostal loni na základě výběrového řízení. Jeho nástup tehdy kritizoval premiér Andrej Babiš (ANO).

Jiří Havlíček svůj konec ve funkci náměstka podle Deníku N potvrdil, na ministerstvu není od konce května, uvedl. Nyní je z organizačních důvodů postaven mimo službu "S panem ministrem jsme o tom vedli diskusi a uvidíme. Třeba se něco objeví," uvedl exministr. Mimo výkon služby může být Havlíček nejdéle půl roku, po tu dobu dostává 80 procent platu.

"Zjednodušujeme organizační strukturu, spojujeme některé sekce a odbory, redukujeme počet pracovníků o deset procent, což se dotýká i vrcholových manažerů resortu. Proto neuvažujeme o jeho dalším zapojení na ministerstvu," napsal deníku k dalšímu působení Jiřího Havlíčka na ministerstvu současný ministr Karel Havlíček.

Kariéra Jiřího Havlíčka je s ministerstvem průmyslu a obchodu úzce spjatá. V úřadu začal poprvé pracovat v roce 2003, tři roky dělal ředitele kabinetu sociálnědemokratického ministra Milana Urbana. Pak pracoval jako hlavní manažer ČSSD, později byl místostarostou Čáslavi. V roce 2014 se na ministerstvo opět vrátil, tentokrát už jako náměstek. V roce 2017 se dostal do čela resortu po odvolání Jana Mládka, který musel skončit kvůli svému přístupu k mobilním operátorům.

Krátce před předloňskými volbami do Sněmovny podepsal Jiří Havlíček ve funkci ministra s firmou European Metals Holdings (EMH) memorandum o těžbě lithia u Cínovce v Krušných horách. Dokument se stal terčem kritiky zejména od hnutí ANO a komunistů. Loni v březnu Česko memorandum vypovědělo, premiér Babiš ho několikrát označil za nesmyslné a neplatné.

Současný ministr Karel Havlíček minulý týden oznámil, že možnosti těžby lithia u Cínovce prozkoumá energetická skupina ČEZ, kterou ze 70 procent vlastní stát. Firmě EMH, která má na těžbu přednostní právo, poskytne půjčku dva miliony eur (51,2 milionu Kč). ČEZ se do konce roku rozhodne, jestli do EMH kapitálově vstoupí, nebo si nechá půjčku vrátit. Analytici to označili jako do značné míry politicky motivovaný tah.

Související

Boeing 737 MAX 8 SmartWings

Nákup Smartwings není podle Hamáčka na stole

Nákup Smartwings není podle vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) na stole. Společnost by měla využít dostupné programy podpory, například kurzarbeitový program Antivirus, řekl dnes v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi (ČT). Také premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že firma zatím může čerpat z programů určených vládou pro pomoc firmám.
Exministr Jiří Havlíček

Exministr Jiří Havlíček by mohl šéfovat Úřadu práce, navrhla Maláčová. Babiš je proti

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) o novém generální řediteli Úřadu práce rozhodne příští týden. Nepotvrdila ani nevyvrátila informaci, že jím bude její stranický kolega a exministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček. Podle ministryně je jedním z uchazečů a její představy splňuje. Uvedla to dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Premiér Andrej Babiš pro ČT v telefonickém vyjádření uvedl, že by jmenování bývalého ministra bylo špatným vtipem.

Více souvisejících

Jiří Havlíček (ČSSD) ministerstvo průmyslu Karel Havlíček

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 33 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

Ilustrační obrázek.

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

Oficiálních návodů, jak přežít krizovou situaci, existuje pro české občany stále žalostně málo. Zatímco například Švédsko, Finsko nebo Rakousko už dlouhodobě vydávají srozumitelné příručky pro domácnosti, v Česku podobné materiály chybí nebo zůstávají málo dostupné veřejnosti. Právě proto pro vás redakce EuroZprávy.cz připravila podrobný a praktický manuál, jak se zachovat v krizových situacích – od přírodních katastrof po jadernou havárii.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného

Slovensko řeší případ podezřelého úmrtí krajského prokurátora v Banské Bystrici. Jessyho Hassana našli v sobotu večer zastřeleného, o jeho úmrtí informoval i generální prokurátor. Policie pracuje s verzí, že Hassan mohl spáchat sebevraždu.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Elon Musk

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě

Elon Musk, miliardář se značným vlivem na současnou administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa, oznámil nečekaný krok. Sociální síť X (dříve Twitter) prodal za 33 miliard dolarů společnosti xAI, kterou také vlastní. Jde o firmu věnující se oblasti umělé inteligence. 

včera

Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností.

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností

Do široké distribuce se po bohaté festivalové štaci dostává celovečerní debut dokumentaristiky Marie-Magdaleny Kochové. Ta druhá zaostřuje na osmnáctiletou protagonistku, která je takzvaným „skleněným dítětem“. Film však ústřední problematiku přesahuje a nabízí mnohem víc. Jde o jeden z emočně nejsilnějších zážitků roku.

včera

včera

včera

včera

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?

Každé jaro a podzim se musíme přizpůsobit změně času – jednou posouváme hodiny vpřed, podruhé zpět. Letní čas, který začíná právě dnes v noci, nám sice přináší delší světlé večery, ale zároveň ubírá hodinu spánku. Jaké důvody stojí za touto změnou? Jak ovlivňuje naše zdraví a který čas by nám prospíval nejvíce?

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy